فهرست مطالب

 کتاب های پال توئیچل

نقد آثار پال توئیچل و کتاب های اکنکار

 

پل توئیچل (جان پل توئیچل) (به انگلیسی: Paul Twitchell) (متولد ۲۲ اکتبر ۱۹۰۸ - ۱۷ سپتامبر ۱۹۷۱) نویسنده و مولف معنوی آمریکایی و بنیانگذار گروه اکنکار بود. او توسط اعضای آن گروه به عنوان ماهانتا یا استاد زنده اکنکار در زمان خود پذیرفته شد. او توسعه این گروه را تا زمان مرگش ادامه داد. نام معنوی او که اکیستها (دانش آموزان اکنکار) به آن اعتقاد دارند پدار زاسک است.

تذکر : به دستور وزرات  محترم ارشاد و فرهنگ اسلامی از خرید و فروش کتب پالتوئیچل و اکنکار معذوریم

{tortags,211,5}

 بخش عمده‌ای از زندگی توئیچل در پرده‌ای از ابهام و تردید پیچیده شده‌است و در مورد تاریخ تولد وی اختلاف نظر وجود دارد. هیچ گواهی تولد ی برای وی ثبت نشده‌است، در دو کتاب انجیل خانوادگی نیزسالها و روزهای تولد متناقضی گزارش شده‌است (۱۹۰۸ و ۱۹۱۰، ۲۲ اکتبر و ۲۳ اکتبر)، یک گواهی تولد که دیرتر از موعد و توسط پدرش در سال ۱۹۴۱ پر شده‌است ادعا می‌کند که سال تولد او سال ۱۹۱۲ می‌باشد. پل توئیچل خودش حاضر نبود در مورد سن و یا زمان تولدش صحبت کند. گواهی مرگ او توسط همسرش پر شد، گیل، می‌گوید او در سال ۱۹۲۲ متولد شده بود. بنابراین، تاریخ تولد او از روزی که متولد شده تا روزی که فوت کرد بطور نادرست گزارش شده بود. داگ مارمن نویسنده، از سوی دیگر بر اساس اطلاعات سرشماری که برای اولین بار توسط دین مک ماکین کشف شد، با سال ۱۹۰۹ موافق بوده‌است سرشماری سال ۱۹۱۰ نشان می‌دهد که توئیچل در ماه آوریل ۱۹۱۰ شش ماهه بوده‌است. او احتمالاً در شهر پادوکاه، ایالت کنتاکی متولد شده‌است، اگر چه این هم کاملاً مشخص نیست. گزارش شده‌است که پل توئیچل درست پس از یک زلزله بزرگ به دنیا آمده‌است، که از نظر منتقدان وی ادعای ماجراجویانه‌ای است. به هر حال، ولکر دورمان اولین نفری بود که کشف کرد که زلزله‌ای به بزرگی ۴٫۶ در حدود ۳۰ مایل دورتر از پادوکاه را لرزانده بود، مرکز این زلزله بر روی رودخانه می سی سی پی بود که کمی بعد از نیمه شب ۲۲ اکتبر ۱۹۰۹ رخ داده بود. بعدها، توئیچل در کالج ایالت مورای و کالج معلمان ایالت غربی کنتاکی در دهه ۳۰ میلادی حضور داشت اما هرگز از هیچ کدام فارغ التحصیل نشد. او برای اولین بار در سال ۱۹۴۲ ازدواج کرد. او در نیروی دریایی ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم خدمت کرد و پس از جنگ خبرنگار" آور نیوی" شد. او بعدها کارش را ادامه داد تا یک روزنامه نگار مستقل شد. او همچنین تعدادی از جنبش‌های معنوی را بررسی کرد. در سال ۱۹۵۰، او به کلیسای خودشکوفایی سوامی پرماناندا گیری پیوست، که شاخه‌ای از یاران خودشکوفای پاراماهامسا یوگاناندا را تشکیل می‌داد. او در محوطه کلیسا زندگی کرده، و ماهنامه کلیسا، صلیب عرفانی، را ویرایش می‌کرد. در سال ۱۹۵۵، از او خواسته شد تا کلیسا را ترک کند، همان سالی که از همسر اولش، کامیل بالو، جدا شد. اواخر همان سال (۱۹۵۵،) او توسط سنت کرپال سینگ به یوگا سورت شابد در سال ۱۹۵۵ آشنا شد و همچنین در کلیسای ساینتولوژی مشغول شد، وبه یکی از اعضای کارکنان کلیسا و یکی از اولین ساینتولوژیست‌هایی بود که توانست به وضعیت روشن بینی برسد. در سیاتل، او با گیل اتکینسون ملاقات کرد. توئیچل بعدها این زن را به کرپال سینگ معرفی کرد و بعدها با او ازدواج کرد. آنها در سال ۱۹۶۴ به سان فرانسیسکو نقل مکان کردند، جایی که توئیچل شروع به نوشتن در مورد آموزش‌های جدیدش، تحت عنوان اکنکار نمود. در اواخر ۱۹۶۴، او یک سری کارگاه‌های آموزشی در مورد حضور در دو مکان متفاوت در آن واحد " ارائه داد که بعدها آنرا سفر روح نامید. این کارگاه‌ها در بنیاد فراروانشناسی کالیفرنیا در سن دیگو، طرفدار پیدا کرد و نشان داد که مردم می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های او تجربه معنوی داشته باشند

اتهامات دزدی ادبی از آثار دیوید لِین مقایسه آثار اکنکار توئیچل نشان می‌دهد که احتمالاً توئیچل از آثار نویسندگان مختلف سرقت ادبی (کپی برداری) کرده‌است.دیوید. سی. لین، استاد و پژوهشگر هنر لیبرال همراه با دیگران مدارکی را افشا کرد در مورد این که توئیچل بسیاری از آثارش را از آثار جولیان جانسون، سنت کرپال سینگ، لاما آناگاریکا گوویندا، والتر راسل، ال ران هوبارد، هلنا بلاواتسکای و دیگران سرقت ادبی کرده‌است. اما یکی از اعضاء روحانیت اکنکار به نام داگلاس مارمن اطلاعاتی ارائه داد که نقدهای دیوید لین و فورد جانسون را با چالش مواجه کرد مثلاً ازطریق ارائه نمونه‌هایی من‌جمله کتابخانه کنتاکی در شهر پادوکاه (به عنوان مرجع تاریخی مربوط به حرفه توئیچل و اطلاعات شخصی وی). رساله لین و بحث‌های او با اکیست‌ها و مقامات اکنکار بصورت آنلاین در دسترس هستند همچنین نقدهای داگ مارمن از یافته‌های دیوید لین.

آثار پل توئیچل. دندان ببر. مطبوعات راه روشن(۱۹۶۷).. شابک ‎ISBN ۰-۹۱۴۷۶۶-۱۷-۱. پل توئیچل. گفتگو با استاد. انتشارات راه روشن(۱۹۸۸) .. شابک ‎ISBN ۰-۹۱۴۷۶۶-۷۸-۳. پل توئیچل. اکنکار: کلید جهان‌های مخفی. پیشگفتار توسط براد استیگر. مطبوعات راه روشن(۱۹۶۹).. شابک ‎ISBN ۵۷،۰۴۳-۱-۱۵۴-X. پل توئیچل. نامه به گیل، جلد اول اکنکار(۱۹۷۸).. شابک ‎ISBN ۱-۱۲۲-۵۴۱۷۳-۲. پل توئیچل. نامه به گیل، جلد دوم. انتشارات راه روشن (۱۹۷۷).. شابک ‎ISBN ۰-۹۱۴۷۶۶-۳۳-۳. {{یادکرد کتاب |نام خانوادگی=پل توئیچل|کتاب=گیاهان دارویی: شفادهندگان جادویی(۱۹۷۱). اکنکار. کتابخانه کاتالوگ کنگره شماره: ۸۶-۸۰۸۱۴ پل توئیچل. اکنکار-ویدیا: علم باستان نبوت(۱۹۷۲).. شابک ‎ISBN ۱-۵۷۰۴۳-۰۳۰-۶. پل توئیچل. غریبه کنار رودخانه. اکنکار(۱۹۹۹).. شابک ‎ISBN ۱-۵۷۰۴۳-۱۳۶-۱. پل توئیچل. کشور دور. انتشارات راه روشن(۱۹۸۸).. شابک ‎ISBN ۰-۹۱۴۷۶۶-۹۱-۰. پل توئیچل. شریعت-کی-ساگمد، کتاب اول. اکنکار(۱۹۹۸).. شابک ‎ISBN ۱-۵۷۰۴۳-۰۴۸-۹. پل توئیچل. دفترچه معنوی، اکنکار۱۹۸۸) .. شابک ‎ISBN ۱-۵۷۰۴۳-۰۳۷-۳. پل توئیچل. فلوت خداوند. اکنکار(۱۹۹۹).. شابک ‎ISBN ۱-۵۷۰۴۳-۰۳۲-۲. پل توئیچل. شریعت-کی-سوگمادد، کتاب دوم. اکنکار.. شابک ‎ISBN ۱-۵۷۰۴۳-۰۴۹-۷. پل توئیچل. پنجه زمان. نسخه اکنکار مجاز. اد توئیچل، کلمپ و کلمپ(۱۹۹۹).. شابک ‎ISBN ۰-۹۱۴۷۶۶-۷۸-۳.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کارا کتاب را در تلگرام دنبال کنید