پشتیبانی ۹ صبح لغایت ۱۰ شب ( دفتر میرداماد :۲۶۴۰۱۹۵۶ , دفتر سهروردی : ۸۸۴۷۸۱۹۶ ) ( مشاور فنی :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴ )

0

شصت سال خدمت و مقاومت: خاطرات مهندس مهدی بازرگان

موجود
500,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب تاریخ
کتاب شصت سال خدمت و مقاومت: خاطرات مهندس مهدی بازرگان
توضیحات

کتاب شصت سال خدمت و مقاومت: خاطرات مهندس مهدی بازرگان 2 جلدی

 

 

مهندس مهدی بازرگان یکی از شخصیتهای برجسته و جنجالی تاریخ معاصر ایران است به این لحاظ که درباره شخصیت وی اظهار متفاوت و گاه متضاد ابراز شده است. زمانی نه چندان دور در پی ماموریت خلع ید ازشرکت نفت ایران و انگلیس و اخراج موفقیت آمیز انگلیسیها از ایران و مبارزه علیه سلطه اجنبی و استبداد پهلوی با همراهی ایت الله طالقانی که منجر به زندانی شدن و محاکمه سران نهضت آزادی ایران گردید از سوی رهبر نهضت ملی دکتر محمد مصدق یگانه مرد وطنپرست ایران لقب می گیرد.
و زمانی دیگر با حمایت قاطعانه از جنبش مبارز در خرداد 42 و ابراز انزجار و محکوم کردن کشتار مردم بی دفاع و کوشش در پرورش و جذب جوانان مبارزی همچون دکتر مصطفی چمران.دکتر علی شریعتی و هم چنین محمد حنیف نژاد.سعید محسن و علی اصغر بدیع زادگان...چریک پیر نامیده می شود.
و بالاخره به خاطر تلاش پیگیری که در ایجاد جمعیت دفاع از حقوق بشر در ایران داشته است و نقش بسیار موثری که در ایجاد فضای باز سیاسی و آزادی زندانیان در اواخر حکومت پهلوی و در نتیجه در پیروزی انقلاب ایفا کرده بود از سوی رهبری آن عضو شورای انقلاب شده و مامور تشکیل کابینه بعنوان رویس د.لت موقت حکومت انقلابی اسلامی می گردد.

اما این اعتماد و ارتباط دیری نمی پاید که در پی گلایه های مکرر و اعتراض به دخالت در حکومت که نقطه اوج آن جریان اشغال سفارت امریکا و گروگانگیری بوده است از نخست وزیری استعفا می کند و به همین علت از سوی هر دو جناح روحانیت و روشنفکران اماج شدیدترین حمله ها و اتهامها بعنوان لیبرال و ساز شکار میگردد.

خرید کتاب شصت سال خدمت و مقاومت: خاطرات مهندس مهدی بازرگان گفتگو با سرهنگ غلامرضا نجاتی 2 جلدی چاپ اول سال 1375 انتشارات رسا

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.