پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

خاندان نوبختی

موجود
400,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب تاریخ

کتاب خاندان نوبختی اثر عباس اقبال آشتیانی
توضیحات

کتاب خاندان نوبختی اثر عباس اقبال آشتیانی

 

 

 یکی از شیرین ترین و دلاویز ترین مباحث تاریخی بلاتردید تاریخ ادیان و مذاهب و احوال ملل و نحل و شرح آراء و مقالات فرق مذهبی است که مثل جمیع شئون و متعلقات زندگانی ادبی و اجتماعی در طی قرون متوالیه معروض تغییر و تبدیل و دستخوش انقلاب و تبدل بوده و بر اثر مقتضیات تاریخی رو به کمال رفته و یا بتبع بعضی پیش آمدهای قاطع راه انقراض و زوال سپرده است.
مسامحه می گویند که عقاید دینی انسان زاده بیم و امید است و اختیار آن عقاید چه بتقلید چه به شکل تحمیل انها برخود برای جلوگیری از غلبه بیم و تقویت حس امید در زندگانی است.

 

اعم از آنکه این بیان کاملا صحیح باشد و یا از جهاتی ناقص و قابل تردید بنظر آید یک نکته مسلم است و آن اینکه نوع بشر از قدیم ترین ازمنه ماقبل تاریخی همراه با احتیاجات ضروری زندگانی مادی خود احتیاج بزرگ دیگری نیز داشته که رفع آن کمتر از تهیه غذا و مسکن و لباس و وسایل دفاع خیال اورا مشغول نمیکرده است.
بعباره اخری همچنانکه هستی بشر در مقابل ناملایمات محیط طبیعی مسکونی او و تعرضات موجودات زنده در خطر بوده وانسان بایستی با تمام قوی در دفع این ناملایمات و بستن راه آن تعرضات بکوشد.

کتاب خاندان نوبختی اثر عباس اقبال آشتیانی پس از مدتی مطالعه تقدیم قارئین محترم میگردد شرح حال خانواده ای از ایرانیان اصیل است که صمیمانه در راه توفیق بین آراء خاصه ایرانی و مذهب تشیع کوشیده و در منزه ساختن ساحت این مذهب از تهمتهایی که سایر فرق بر آن وارد میکرده اند سعی بسیار نموده و با اختیار اصول اعتزال و دفع عقیده بتشبیه و تجسیم و رویت در باب توحید و داخل کردن باب امامت در مباحث کلامی و دفاع از مساله غیبت و جلوگیری از بدعت گذاران در این دین و توقویت جامعه شیعه در مقابل قدرت خلفا و عنصر متعصب ترک و اصحاب حدیث و سنت این فرقه را صاحب شوکت و اقتدار ئ اسم و اعتبار کرده اند.
کسانیکه در تاریخ ایران دقت کرده باشند دانسته اند که همچنانکه قبل از اسلام ایرانی و زردشتی برای خارجیان یک مفهوم بیش نداشته از بعد از اسلام تا زمان حاضر نیز ایرانی و شیعه بیک معنی بوده دشمن شیعه یعنی دشمن ایران و مخالف ایران یعنی خصم شیعه.

کتاب های عباس اقبال آشتیانی و کتاب خاندان نوبختی

در این کتاب جالب , خاندان نوبَختی یکی از خاندان‌های مشهور ایرانی هستند. که از نیمه سده دوم تا اوائل سده پنجم هجری می زیسته‌اند و برخی از آنان ستاره‌شناس، ادیب، کلام‌شناس و دبیر بوده‌اند. اغلب آنها به استثنای یکی دو نفر شیعه بوده‌اند. نیای این خاندان نوبخت اخترشناس منصور، خلیفه عباسی بوده‌است. در این خاندان اشخاص تأثیرگذاری برآمده‌اند که مهمترین آنها عبارتند از: نوبخت، ستاره‌شناس منصور ابوسهل فضل پسر نوبخت، مترجم آثار زبان پهلوی به زبان عربی ابوسهل نوبختی: (۲۳۷ -۳۱۱ هجری) ابوسهل اسماعیل بن علی بن اسحاق بن ابی سهل بن نوبخت، در زمان غیبت صغری می زیسته و در ترویج شیعه دوازده امامی کوشش فراوان کرده و از نخستین افرادی بوده که غیبت را تبیین کرده‌است حسین بن روح نوبختی: سومین نائب حجت بن حسن، امام دوازدهم شیعه

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.