پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

ماموریت آمریکایی ها در ایران

موجود
300,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب دست دوم

کتاب ماموریت آمریکایی ها در ایران اثر میلسپو ترجمه حسین ابوترابیان
توضیحات

کتاب ماموریت آمریکایی ها در ایران اثر میلسپو ترجمه حسین ابوترابیان

 

اصولا مطالعه خاطرات بیگانگانی که از ایران دیدن کردند بسی جالب و آموزنده است زیرا این عده مسائل مختلف را از دید دیگری تماشا نموده و به نکاتی توجه می نمایند که خود نردم مملکت به علت استمرار و یا عدم دقت متوجه آنها نیستد.
در این میان خاطرات کسانی که به نحوی خدکتی در ایران به عهده داشته اند رتبه ممتازتری دارد زیرا انها مدت طولانی تری در ایران زندگی کرده و کم و بیش با زیر و بمهای اجتماع آشما شده و همچنین به علت انجام وظایف در مسائل تخصصی خود غور بیشتری نموده اند که این مورد اخیر باعث امتیاز فراوان انها بر سیاحان و رهگذران می باد بنابراین استفاده از خاطرات این گونه افراد می تواند روشنگر بسیاری از نکات ادوار گذشته مملکت و وسیله ای برای بررسی دقیقتر از اوضاع و مسائل فنی سابق باشد.
چون متاسفانه قبلا در مملکت ما ضبط و ثبت اصولی در کارها نبود هر مافوقی به خود اجازه دخل و تصرف در اسناد و مدارک رسمی می داد حتی بعضی از روسا پرونده های اداری را در منزل نگهداری می کردند و پس از تغییر شغل حاضر به تحویل انها نبودند و مسلم است که پس از فوت انها تعداد زیادی از اسناد و مدارک مهم مملکت به وسیله وراثی که اغلب قادر به درک ارزش انها نبودند به صورت کاغذ باطله فروخته می شد و مدارکی هم که در بایگانیها مانده به صورتی است که امروزه کسی از وجود انها اگاه نیست.

خرید کتاب ماموریت آمریکایی ها در ایران

 

زیرا اسناد موجود در انبارهای سازمانهای دولتی اگر در اثر اتش سوزی یا حمله موشها و یا به علت رطوبت از بین نرفته باشد انقدر درهم و نامنظم است که اصولا قابل استفاغده نیست و واقعا حیف است که اسناد تاریخ ایران این چنین بی ثمر بماند.

به هر حال خاطرات این گونه کارشناسان و مستشاران تا زمانی که ارشیو اسناد ایران به مرحله قابل استفاده نرسیده می تواند تا حدی مسائل گذشته مملکت را روشن نماید و نکات قابل استفاده ای از خلال نوشته های انان برای خواننده فراهم شود.

مجموعه خاطرات دکتر میلسپو در اولين ماموريت خود به ايران كه به عنوان رئيس كل ماليه ايران انتخاب شده بود . آرتور ميلسپو (به انگليسي: Arthur Millspaugh) زاده شده در سال مارس ۱۸۸۳ در روستايي در ميشيگان، حقوقدان و كارشناس مالي آمريكايي كه در سالهاي ۱۹۲۲-۱۹۲۷ و ۱۹۴۲-۱۹۴۵ براي اصلاح ماليه به استخدام دولت ايران درآمد. او دانش آموخته (دكتراي) دانشگاه جانز هاپكينز و (كارشناسي ارشد) دانشگاه ايلينوي بود. پس از ۲ سال تدريس در رشته علوم سياسي در همان جانز هاپكينز، در سال ۱۹۱۸ ميلادي بعنوان مشاور تجاري وزارت امورخارجه ايالات متحده آمريكا استخدام گرديد، و به دعوت ايران، اما برخلاف خواست وزير وقت امور خارجه آمريكا، در ۱۹۲۱ راهي ايران گرديد. اولين باردر سال ۱۳۰۱ شمسي دولت تصميم گرفت براي تامين كسري بودجه از آمريكا قرض نمايد. طبق مذاكراتي كه به عمل آمد شرط استقراض اين شد كه اداره ماليه مملكت تحت نظارت مستشاران آمريكايي قرار گيرد.

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.