پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

اینجه ممد

موجود
300,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب رمان

کتاب اینجه ممد اثر یاشار کمال
توضیحات

 کتاب اینجه ممد اثر یاشار کمال

اینجه ممد هم مثل سایر آثار یاشار کمال پر است از صدها نام و واژه و اصطلاح محلی و دهاتی که اغلب انها برای ردم خود ترکیه هم ناشناسند. و در هیچکدام از فرهنگ لغات ترکی هم نمی شود انها را یافت . و همین کمبود سبب شد که اخیرا فرهنگ ویژه لغات یارکمال در ترکیه چاپ برسد.
اینجه ممد اولین رمان یاشارکمال نویسنده بزرک ترک در سال 1955 انتشار یافت و تا کنون در ترکیه دوازده بار تجدید چاپ شده و در بیش از بیست کشور ترجمه شده و به چاپ رسیده است
یاشار کمال می نویسد درباره ترجمه رمان خود
باید این را بگویم که همت شما در شناساندن ادبیات ترکیه امروز کوششی صادقانه و ستایش انگیز است.

 ببینید شما ناظم حکمت و عزیز نسین را به فارسی برگردانده اید.حالا هم رمان مرا ترجمه کرده اید؟اما ما چه کرده ایم؟ هیچ .. ایا این درست است؟ باشد که ماهم سر غیرت بیابیم و دوستی ملتهای برادرمان را از راه فعالیتهای ادبی توسعه بدهیم.
من از جدایی مردم خودمان و شما که اینهمه به هم نردیک اما در این روزگار اینهمه از هم دور هستیم خیلی دلخورم

اينجه ممد ؛اولين جلد از دوره رمان چهار جلدي ياشار كمال ، نويسنده ترك، كه نخستين بار در ۱۹۵۵ به صورت پاورقي در روزنامه جمهوريت، چاپ استانبول، منتشر شد. اين اثر جايزه اول رمان را دريافت كرد و در ميان مردم نيز شهرت و موفقيت فراوان پيدا كرد. و اين توجه مردم بعدها با انتشار مجلدات بعدي بيشتر شد. در جلگه­اي در دامنه­هاي كوه توروس، در دهكده­اي كه همه زمينهاي آن متعلق به آقا (ارباب) محلي است، نوجواني ممد نام زندگي مي­كند كه او را اينجه (قلمي) مي­نامند. در جلگه ­ای در دامنه­ های کوه توروس، در دهکده ­ای که همه زمینهای آن متعلق به آقا (ارباب) محلی است، نوجوانی ممد نام زندگی می­ کند که او را اینجه (قلمی) می­نامند. ارباب هرساله اجاره سنگینی از زمینها می گیرد و روستاییان را رها می­ کند که در فقر فجیعی زندگی کنند . نظام اجتماعی کهن با تسلط سرکوب و وحشت ادامه دارد. ممد چندین بار فرار می­ کند و خدیجه را هم که عاشقش است اما ارباب برای برادرزاده خود درنظر گرفته است ، همراه می­ برد. وقتی دستگیرش می­ کنند، برادرزاده ارباب را می­ کشد و خود او را هم زخمی می­ کند. او که شهره خاص و عام شده است دیگر هیچ راهی ندارد جز اینکه بزند به کوه و یاغی شود ، ولی چون در برابر زورگویی و استبداد سردسته راهزانی که به آنها پیوسته عاصی شده است ، به زودی دسته خاص خود را تشکیل می­ دهد و طولی نمی­ کشد که ممد به راهزنی تبدیل می­ شود که مایه وحشت پول­داران و محبوب بینوایان و محرومان است. زمینه سیاسی آشفته انتشار اینجه ممد قسمتی از علل و اسباب آن را تشکیل می­ دهد. دموکراتها ، که از پنج سال پیش روی کار آمده­ اند ، دهکده­ های عقب­ مانده آناتولی را تسلیم سلطه خشونت­ آمیز طبقه سرمایه­ دار می­ کنند . روستائیان ، که سابقاً تحت استثمار خوانین بودند ، باز هم تحت تسلط تازه­ ای درمی­ آیند که همان قدر غیرانسانی است.

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.