دانلود کتاب مستخدمین بلژیکی در خدمت دولت ایران اثر آنت دستره

 

 در آغاز سال 1903 م/1320 ه.ق علائمی حاکی از تغییراتی در موازنه قدرتهای روس و انگلیس در ایران آشکار شد.
روس ها قبلا قدرت تام داشتند ولی اکنون کمی عقب رفته بودند. در اثر جنگهای روس و ژاپن در طی سال 1904 میلادی یا همان 1322 هجری قمری این انحطاط بطور وضوح روبه افزونی گذارد.
شکست های روس در مقابل دریادار توگو و غلبه یک کشور آسیایی بر چنین امپراطوری که از مدتها پیش ایرانیان را سرکوب می کرد آگاه کننده بود.
از آن پس بر حیثیت روس ها شکست جبران ناپذیری وارد آمد.ایرانیان دیگر سخت گیری روس ها را یک بدبختی جبران ناپذیر نمی دانستند و اگر عده ای از سیاستمداران کماکان چند سالی تحت نفوذ سیاسیت روس باقی ماندند از اوایل قرن 20 میلادی تجار و روحانیون و بطور کلی طبقه متوسط در ایران بیش از پیش عدم رضایت خود را از نفوذ خارجیان ابراز می داستند.
لندن که رقیب دائمی سنت پترزبورگ بود نتوانست از این تغییر جهت استفاده نماید و در ماه اوت 1904 میلادی لامبرت مولیتور به برادرش فیلیپ نوشت:
در سیستان وضع تغییر کرده و از موقعی که اوگوست رفته باد تغییر جهت داده است.
این تعجب آور نیست همان طور که روس ها از جنگ بوئرها استفاده کردند اکنون انگلیسی ها از جنگی که روس ها گرفتارش هستند استفاده می کنند.

 

برای خرید کتاب مستخدمین بلژیکی در خدمت دولت ایران اثر آنت دستره نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

 

 

دانلود کتاب مستخدمین بلژیکی در خدمت دولت ایران