کتاب رستم التواریخ تالیف رستم الحکما یا همان محمد هاشم آصف است  برگرفته از روی نسخه موجود در کتابخانه آثار فرهنگی ایالات پروس آلمان بخط مولف و تصحیح و حاشیه نویسی و تنظیم فهرست و توضیحات توسط محمد مشیری  که نخست در سال هزار و سیصد چهل هشت  توسط انتشارات امیر کبیر به چاپ رسید  و در چاپ سوم  که سال پنجاه و هفت است از قطع وزیری با جلد گالینگور به قطع پالتوی جلد شومیز درامده و ناشر کتاب شرکت سهامی کتابهای جیبی است البته با همکاری انتشارات امیر کبیر.و کتاب رستم التواریخ از نظر احتوای مطالب و حقایق بکری که تا کنون در نوشته و کتابی درج نشده بسیار بی نظیر است.در کتاب رسم التواریخ داستانها و مطالبی درباره حوادث و سوانح ایام سلطنت شاه سلطان حسین صفوی تا اواسط پادشاهی فتحعلیشاه قاجار بر میخوریم که در نهایت سادگی و بدون حشو و زاوید وضع اجتماعی آن دوران را تشریح کرده و تا آنجا که از جریان وقایع اطلاع داشته و یا امکان بازگو کردن مطالب برای وی میسر بوده از ذکر و بیان آن دریغ نکرده است.

کتاب رستم التواریخ

فایده کتاب رستم التواریخ صرفنظر از شمول حقایق تاریخی از قبیل حوادث دوران سلطنت شاه سلطان حسین  و انقراض سلسله صفوی و هجوم افاغنه و سلطنت محمود و اشرف و ظهور نادرشاه و دوران پادشاهی کریم خان زند و اخلاف وی و هرج و مرج ملوک الطوایفی و جنگهای فتحعلی خان قاجار و محمد حسن خان قاجار و ظهور اقا محمد خان و تشکیل سلسله قاجاریه و سلسله فتحلیشاه و غیره مشتمل برافادات بسیاری از وضع اجتماعی و اخلاقی مردم آن روزگار است که طلاعات کافی و جالبی از فساد امرای درباری و روحانیان و تنبهکاری وزرا و حکام و طبقه ممتازه و ستمهای افغانان بدست میدهد. و نیز متضمن اطلاعات گرانبهایی است درباره حرفها و مشاغل و نام علما و خطاطان و هنرمندان و اطبا و پهلوانان و باشیان و عیاران و مکاران و لولیان و نیز درباره مالیات و خراج شهرها و ولایات و نرخ بسیاری از کالاها و القاب شهرها و غیره که از جهت مطالعات تاریخ اجتماعی ان دوره بسیار مفید است

کتاب رستم التواریخ

 

برای خرید کتاب رستم التواریخ اینجا کلیک نمایید

شماره صد و پنجاه از سری کتاب های سلسله انتشارات انجمن آثار ملی کتاب ارجان و کهگیلویه از فتح غرب تا پایان دوره صفوی تالیف هاینس گاوبه با ترجمه سعید فرهودی و تصحیح و تنظیم احمد اقتداری در سال هزار و سیصد و پنجاه و نه است.با انتشار کتاب ارجان و کهگیلویه اثر نفیس دکتر هاینس گاوبه استاد سمینار شرق شناسی دانشگاه توبینگن المان مجموعه آثار و بناهای باستانی و جغرافیای تاریخی خوزستان در چهار مجلد عرض وجود می کند بهمین دلیل است که کتاب حاضر را که مجلد چهارم از آن مجموعه است بعنوان آخرین مجلد و با نام ارجان و کهگیلویه تکلمه بر اثار خوزستان نامگزاری کرده .

کتاب ارجان و کهگیلویه به زبان آلمانی نوشته شده و بوسیله آکادمی علوم اتریش چاپ و نشر گردیده است.قسمتی از این کتاب را به هنگام تشکیل کنگره باستان شناسی و هنر ایران در مونیخ بدست آوردم و چون از دقت نظر و سعت تحقیقات و بصیرت علمی و مدارک و ماخذ معتبر کتاب آگاهی یافتم درصدد ترجکه و تحشیه آن بر آمدم.دوست فاضلم اقای سعید فرهودی  که مترجم قابل در زبان آلمانی است بخواهش من ترجمه کتاب را بر عهده گرفت و خود  در باز نویسی بزبان فارسی و تحشیه آن کوشش در خور بکار بستم. و در کار چاپ و تصحیح مطبعه و تنظیم ابواب و صفحات و زیر نویس و تحشیه و تهیه فهرست ها اهتمام نمودم و با فضل خداوندی و همت انجمن محترم آثار ملی کتاب آماده انتشار گشت.خداوند بزرگ را سپاسگزارم و زبان ئ خامه من از اده فریضه شکر بر نیاید.

کتاب ارجان و کهگیلویه از فتح عرب تا دوران صفوی

کتاب نامبرده بر اساس روشی بسیار دقیق و علمی تنظیم شده و منطقه بهبهان و زیدون و سردشت و دهدشت و کوه گیلویه و دو گنبدان و فهلیان به بهترین وجهی برشته تحریر و تنظیم کشیده شده است.خصوصیت عمده تحقیقات مولف کتاب ارجان و کهگیلویه در این مطلب است که علاوه بر استنتاج علمی از همه منابع کتبی و مشاهدات عینی و شخصی و شواهد فرهنگ مادی دقیق ترین مطالعات را در خصوص راها رودها ابها بندرها سرچشمه ها و منزلگاها مسافری باستانی و پلها و جاده ها و ثبت و ضبط نتیجه گیری کرده است.

 کتاب ارجان و کهگیلویه

در یک جمله کتاب خلسه مشهور به خوابنامه نوشته محمدحسن خان اعتماد السلطنه بکوشش محمود کتیرایی چاپ کتابخانه طهوری از سری کتاب های زبان و فرهنگ ایران سصال هزار و سیصد و چهال و هشت در جلد گالینگور در دویست و چهل صفخه .و در دیباچه کتاب آمده است .نوشتن کتاب خلسه  چنانچه از صفحه نخست آن بخوبی برمیابد پس از سفر ناصر الدین شاه به عراق عجم آغاز گریده است.میدانیم این سفر در واپسین هفته های سال 1309 هجری قمری آغاز گردیده  و در آغازهای سال 1310 پایان پذیرفته است.نویسنده در چند جای از کتابش بدین معنی تصریح میکند که چهل و پنج سال از پادشاهی ناصرالدین شاه گذشته است.با بدیده داشتن این که ناصرالدین شاه در ذی القعده 1264 هجری قمری در تهران بر تخت شاهی نشست و کمابیش پس از 49 سال پادشاهی در 17 ذی القعده هجری قمری کشته شد.پیدا میکند که کتاب خلسه را سه سالی پیش از کشته شدن ناصرالدین شاه8 و مرگ خودش نوشته است

کتاب خلسه یا کتاب خوابنامه

خلسه نخستین بار در سال 1324 خورشیدی از روی نسخه دست نویسی که محمد شهید نورایی از ان برداشته بدست کتابفروشی زوار مشهد چاپ شد.اما افزون بر افتادگی ها دیباچه و متن آن پر از لغزش بود.شما می توانید از طریق سایت کارا کتاب هم نسخه 1324 و هم نسخه 1348 را تهیه نماید.برای خرید کتاب خلسه اینجا کلیک نمایید ..

معرفی کتاب خلسه

 

ارزش میراث صوفیه، عنوان اثری در باب تاریخ تصوف و شناخت و ارزیابی میراث صوفیه به کوشش و پژوهش عبدالحسین زرین کوب می باشد که در اصل به عنوان سلسله مقالاتی در مجله ی یغما به چاپ می رسید و بعدها به صورت کتاب انتشار یافت. از عبدالحسین زرین کوب آثار متعددی در زمینه تاریخ ایران و ادبیات به جای مانده است که از آن جمله می توان به تاریخ ایران بعد از اسلام و تاریخ مردمان ایران اشاره کرد. در زمینه مولوی شناسی نیز آثاری از ایشان به جای مانده است که سر نی، پله پله تا ملاقات خدا و بحر در کوزه از آن جمله آثار ایشان می باشند. جستجو در تصوف ایران و ارزش میراث صوفیه از جمله کارهای ایشان در زمینه شناخت صوفیه در ایران می باشد.

 

206d807cf7fe39c1193dd11f1f662215

کتاب در جستجوی امر قدسی، گفتگوی رامین جهانبگلو با سید حسین نصر، استاد علوم اسلامی در دانشگاه جرج واشنگتن می باشد که به همت نشر نی منتشر شده است. این گفتگو در شش بخش تنظیم شده است. بخش نخست: از تهران تا بوستون، بخش دوم: بازگشت به ایران، بخش سوم: ایرانی بودن چیست، بخش چهارم: اسلام و دنیای مدرن، بخش پنجم: هنر و معنویت، بخش ششم: اسرار ملکوت.
سید حسین نصر از نوجوانی برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد و در دانشگاه معروف MIT در رشته فیزیک، مدرک کارشناسی خود را دریافت کرد. به علت میل باطنی خویش به فلسفه، ادامه تحصیلات خود را در فلسلفه ادامه داد و بعدها پس از بازگشت به ایران، استاد دانشگاه تهران شد. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ایشان ریاست دانشگاه آریامهر (دانشگاه شریف امروز) را به عهده داشتند.
هم اکنون ایشان، کرسی استادی در دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا را به عهده دارند.

 

nasr

کتاب تاریخ اجتماعی ایران در عصر افشاریه تالیف دکتر رضا شعبانی در دو جلد و توسط انتشارات قومس انتشار یافته است. از ایشان آثاری متعددی در واکاوی برهه افشاریه و زندیه و در کل تاریخ چند هزار ساله ایران زمین منتشر شده است که از آن جمله می توان : کلیات تاریخ ایران، ایرانیان و هویت ملی، نادرشاه افشار، تاریخ ایران در عصر افشاریه، کریم خان زند، تاریخ تحولات سیاسی - اجتماعی ایران در دوره‌های افشاریه و زندیه، مبانی تاریخ اجتماعی ایران، کوروش کبیر و چندین اثر دیگر را نام برد. رضا شعبانی استاد تاریخ در دانشگاه شهید بهشتی تهران می باشد.

 

213

کتاب تاریخ سیستان از نمونه های نثر معتبر قدیم به شمار می رود که از بعد تاریخی ارزش بسیاری دارد. در این کتاب به شخصیت ها و مکان هایی اشاره می رود که در دیگر کتب تاریخی پیدا نمی شود. این اثر مشتمل بر دو قسمت متمایز و جدا از هم می باشد که با دو سبک مختلف نوشته شده است و از همین رو عیان است که دو نویسنده در دو برهه ی مختلف آن را نوشته اند. قسمت نخست که بخش اصلی کتاب است تا حوادث سال 445 هجری را در بر می گیرد. قسمت دوم در ابتدای سده هشتم نوشته شده است و شرح حوادث تاریخی را تا سال 725 هجری بیان می دارد. قابل بیان است که نام نویسنده این اثر مشخص نیست.

 

noplmhzc

حبیب السیر عنوان اثری منثور تالیف غیاث الدین بن همام الدین، مورخ سرشناس سده دهم هجری و نوه ی میرخواند (صاحب کتاب روضه الصفا) می باشد. ایشان در برهه وزارت امیر علیشیر نوایی - وزیر سلطان حسین بایقرا - زندگی می کرده است و در سایه ی حمایت این وزیر ادب دوست بوده است. خواندمیر در ادامه ی کتاب روضه الصفا، کتاب حبیب السیر را تالیف کرد که در شرح وقایع و حوادث تاریخی تا زمان شاه اسماعیل صفوی می باشد. از دیگر آثار او، خلاصه الاخبار و خلاصه روضه الصفا را می توان نام برد.
خواندمیر به سال 941 هجری چشم از جهان فرو بست.

 

habib alsair

روضه الصفا فی سیره الانبیا و الملوک و الخلفاء ، عنوان اثری منثور تالیف محمدبن خاوند شاه بن محمود، معروف به میرخواند می باشد. میرخواند بیشتر عمر خویش را در هرات سپری کرد و مورد توجه امیر علیشیر نوایی وزیر سلطان حسین بایقرا قرار گرفته بود. پدر او اهل بخارا بود که بعدها به بلخ آمده بود. روضه الصفا در باب تاریخ عمومی گیتی از آغاز آفرینش آدم تا برهه حیات نویسنده می باشد. پس از فوت خواندمیر، دختر او ادامه ای بر این اثر نوشت و احوال زندگی سلطان زمان خویش - حسین بایقرا- بدان افزود. وفات میرخواند در سال 903 هجری در شهر هرات ثبت شده است.

 

300px NUR10057J1

تاریخ گزیده اثر حمدالله مستوفی در باب تاریخ بشر از بدایت آفرینش الی سده نگارش کتاب که سده هشتم هجری و سال 730 بوده است. تاریخ گزیده، نثری روان و پویان دارد و از برهه مغول ها، اطلاعات مفیدی به یادگار گذاشته است. تاریخ گزیده که تاریخی اجتماعی، سیاسی و در واقع تاریخی عمومی از آغاز خلقت تا زمان زندگی خالق کتاب می باشد، در شش باب نوشته شده است. ذکر پیامبران، ذکر پادشاهان پیش از اسلام، ذکر پیامبر و اصحاب، غزوات اسلام، ذکر شاهان پس از اسلام و بیان احوال سلاطین مغول و شرح وقایع آن دوران، ذکر مشایخ و علما و در پایان بابی در بیان احوال قزوین و تاریخ و جغرافیان آن شهر. ارزش تاریخی این اثر، بیشتر در ذکر و بیان احوال دوران مغول می باشد.

 

tarikhe gozideh

صفحه1 از6

کارا کتاب را در تلگرام دنبال کنید