فهرست مطالب

آلبر کامو نویسنده و فیلسوف،هفتم اکتبر سال هزار و نه صد سیزده در الجزایر فرانسه به دنیا آمد. پدر او در سال -هزارونهصدوچهارده، در جنگ جهانی اول کشته شد. آلبر با مادر و برادر و مادربزرگ مادری اش و عموی فلج در آپارتمانی دو اتاقه در فقر تمام زندگی می کرد.آلبر کامو با وجود فقر بسیار خانواده، با کمک معلم خود که پی به استعداد او برده بود،در دانشگاه الجزیره قبول شد و با انجام مشاغل مختلف و نا متعارف، خرج تحصیل خود را تامین کرد. اما،بیماری شدید سل، وی را وادار به ترک تحصیل کرد. فقر و بیماری کامو، تاثیر بسیار زیادی بر نوشته ها و کتابهایش گذاشت

او توانست در دوران نویسندگی اش به خاطر خلق آثاری که مشکلات و مسائل اساسی بشری را در قالب نو به تصویر می کشید،در سال هزارونهصدوپنجاه و هفت جایزه ی نوبل ادبیات جهان را از آن خویش کند

درباره کتاب مرد اول


کامو که در در کتاب مرد اول که در مدت سه سال پایانی زندگی اش مشغول آفرینش آن بود،همچنان یک نویسنده ی انسانگرا و جویای عدالت است.
مرد اول به گونه ای غیرمستقیم اثری است واقع گرا و خاطره انگیز که در لابلای آن رگه هایی از زندگی خود کامو به چشم می خورد.چنانکه گویی خودش در قالب شخصیت های این رمان حضوری فعال دارد.با خواندن کتاب مرد اول،بعضی از اتفاقات و وضعیت شخصیت اصلی برایمان آشنا می آید.زیرا که کامو داستان زندگی خود را در چندین اثر خود به تصویر کشیده است.در مرد اول بیشتر از سایر آثارش.
کتاب مرد اول داستان زندگی کودکی به نام ژاک کورمری که در الجزیره با فقر همراه مادربزرگ و برادر و دایی اش معلولش و عشق و دلبستگی اش به مادری که تقریبا کر و لال است ،و مرگ پدرش درجنگ را نقل می کند

18771

این رمان درخشان که سی و پنج سال بعد از پیدا شدنش در ویرانه های تصادفی که مرگ کامو را منجر شد،و برای اولین بار منتشر شد، حاصل عمر و فعالیت حرفه ای یکی از بزرگترین رمان نویسان قرن بیستم است. کاترین،همسر آلبر کامو، بعدها نسخه ی خطی اثر پدرش را تایپ و آماده ی انتشار به شکل امروزی کرد.

 

گوستاو فلوبر زاده -دوازده دسامبر هزاروهشتصدوبیست و یک - درگذشته -هشت مه هزاروهشتصدوهشتاد-از نویسندگان برجسته ی فرانسه بود که از تاثیرگذاران ادبیات غرب محسوب میشود.
سبک ادبی واقع گرایانه ی فلوبر،الها بخش نویسندگان بزرگی چون گی دو موپاسان ، امیل زولا و آلفونس دوده بوده‌است.خود او تاثیر پذیرفته از موضوع و سبک نگارش آثار بالزاک بوده است.دو رمان مشهور فلوبر مادام بوواری و تربیت احساسات، به ترتیب از زن سی ساله و زنبق درهٔ بالزاک الهام الهام گرفته است.

درباره ی کتاب مادام بوواری


رمان مادام بوواری نخستین اثر گوستاو فلوبر است که از برجسته ترین آثارش ه نیز می باشد.نگارش مادام بوواری از سپتامبر هزاروهشتصدوپنجاه و یک تا آوریل هزاروهشتصدوپنجاه وشش به مدت پنج سال در کرواسه طول کشید.فلوبر که بسیار با شخصیت مادام بوواری هم‌ذات‌پنداری می‌کرده‌است، در نامه‌ای گفته‌است که هنگام نوشتن صحنه سم خوردن اما بوواری، مزه آرسنیک را در دهان خود احساسمی‌کرده‌است.

book 7

اما بوواری یکی از شاخص ترین چهره های ادبیات همه ی دوران هاست.سرگذشت پر تب و تاب و سرنوشت رقت انگیز او،با دقت و عمقی که فلوبر ترسیم می کند او را از جایگاه یک زن جاه طلب سیری ناپذیر شهرستانی بالا می کشد و به سطح شخصیت های سترگ اساطیر،تراژدی و تاریخ می برد.هنر فلوبر و تاثیر عمیق او بر ادبیات مدرن از همین تلفیق تناقض آمیز ناشی می شود:بیان به شدت واقع گرایانه،سرد و پزشک وار از وضعیت های خطیر که تا پیش از او عادت داشتیم آنها را در تراژدی ها و منظومه های حماسی بخوانیم...
از این رمان فیلم ها و سریال های زیادی ساخته شده است.

آلبر کامو نویسنده و فیلسوف،هفتم اکتبر سال هزار و نه صد سیزده در الجزایر فرانسه به دنیا آمد. پدر او در سال -هزارونهصدوچهارده، در جنگ جهانی اول کشته شد. آلبر با مادر و برادر و مادربزرگ مادری اش و عموی فلج در آپارتمانی دو اتاقه در فقر تمام زندگی می کرد.آلبر کامو با وجود فقر بسیار خانواده، با کمک معلم خود که پی به استعداد او برده بود،در دانشگاه الجزیره قبول شد و با انجام مشاغل مختلف و نا متعارف، خرج تحصیل خود را تامین کرد. اما،بیماری شدید سل، وی را وادار به ترک تحصیل کرد. فقر و بیماری کامو، تاثیر بسیار زیادی بر نوشته ها و کتابهایش گذاشت

درباره کتاب بیگانه

اولین رمان آلبر کامو، بیگانه، یکی از شاهکارهای نویسندگی اش که بیانگر دیدگاه پوچ گرایانه ی او به جهان است. کتاب بیگانه  شناخته‌شده‌ترین رمان کامو به شمار می‌آید.بیگانه که در سال -هزارونهصدوچهل و دو- منتشر شد، روایتگر سرگذشت مرد جوانی به نام مرسو است که انسانی بی اعتنا به اخلاق و از لحاظ عاطفی بی تفاوت، منزوی و گوشه گیر است. او در تشیع جنازه ی مادرش نمی گرید، بی اعتقاد به خدا است و بدون داشتن انگیزه ی خاصی، مردی را به قتل می رساند که او را هم نمیشناسد. مرسو به دلیل قتلی که مرتکب شده، دستگیر به مرگ محکوم می شود. در نهایت با ماندن در زندان و رسیدن به شناخت از خودوجهان بی تفاوتی ها و پذیرش آن ، به صلح و آرامش می رسد

thumb naswhf1aqh

فلسفه ی نیهیلیستی کامو معتقد است که اخلاقیات هیچ پایه و اساس منطقی ای ندارد، ولی کامو معتقد بود که نبود مفاهیم والاتر در زندگی نباید به سرخوردگی انسان ختم شود.
بعلاوه کامو درهمان سال مقاله ی افسانه ی سیزیف را چاپ کرد که رساله ی فلسفی بسیار مشهوری است در باب پوچی جهان. این دو اثر در به شهرت رسیدن کامو به عنوان یک شخصیت مهم ادبی نقش بسزاییایفا کردند.وی در سال -هزارونهصدوپنجاه و هفت-، برای خدماتش به فرانسه و ادبیات جهان موفق به دریافت جایزه نوبل شد. ولی، سه سال بعد، در یک سانحه ی رانندگی درگذشت.

رمان بیگانه

 

با ترجمه جلال آل‌احمد و علی‌اصغر خبره‌زاده منتشر و وارد بازار  شده است.

 ابتدا راجع به نویسنده رمان کشتن مرغ مینا صحبت می کنیم یعنی نل هارپر لی  که متولد بیست و هشت  آوریل هزار و نهصد و بیست وشش  و درسال دوهزار و شانزده در نوزدهم فوریه در گذشت   نل هارپر لی داستان نویس امریکایی است که بخاطر نوشتن رمان کشتن مرغ مینا در سال هزار و نهصد وشصت برنده جایزه پولیتزر شد و این اثر بعنوان یکی از آثار  کلاسیک در گشور آمریکا خیلی محبوب گردید. این رمان را درایران با دو ترجمه عنوان میشناسند یکی کشتن مرغ مینا و دیگری کشتن مرغ مقلد که هردو یک کتاب هستن و پیرامون زمینه داستان و شخصیت‌ها باید گفت نویسنده بطور مستقیم از آنچه درخاطرات دیداری و تجربی در دوران کودکی و نوجوانیش از کارکترهای خانواده و همسایه ها و حوادثی که در دوران ده سالگی خود در محله زندگی ش الهام گرفته شده  را به تصویر میکشئ.  چنانچه طی  مصاحبه‌هایی که با هارپر لی انجام شده است شخصیت دیل در این رمان از کارکتر همسایه و رفیق اایام خردسالی لی ترومن کاپوتی الهام گرفته. این کتاب بسیار موفق بود  و در سال هزار و نهصد و شصت کارگردانی به نام رابرت مالگین با سرمایه گذاری شرکت گریگوری این اثر را به فیلم تبدیل نموده است .

معرفی کتاب کشتن مرغ مینا

 

 

درباره نویسنده رمن مشهور کتاب دزیره آن‌ماری سلینکو  باید گفت که داستان نویسی از کشور اتریش است که اکثرا آثارش  فروش بسیار خوبی در جهان داشته چه در المان و چه در کل جهان حتی در ایران.این نویسنده که اتریشی میشناسنش در واقعا اصالتا  آلمانی است که در سال هزار و نهصد و سی و نه با اغاز جنگ دوم جهانی باتفاق خانوم دانمارکیش به کشور دانمارک مهاجرت کرد که پس از گذشتن چند سال برای پناهندگی به سوئد رفت 1939 . 

بسیاری از رمان‌های سلینکو به فیلم برگردانده شده و براساسش فیلم ساختن و همینر کتابهایش به زبان‌های  متعددی ترجمه شده‌اند.که اخرین نوشته این نویسنده که به نوعی شاهکار اوست رمان دزیره است که شامل رویدادهای زندگی  شخصی به نام دزیره کلاری است که  یکی از معشوقان ناپلئون بناپارت است  که بعدتر ملکه سوئد گردید.

 براساس این رمان فیلم زیبای دزیره با  نقش افرینی بی نظیر مارلون براندو به یادگار مانده بازیگر دیگر این فیلم جین سیمونز است که بسیار پر طرفدار است

معرفی کتاب دزیره

کتاب زندگی در پیش رو روایت یک پسر بچه چهار ساله است که قصه از نگاه او بیان میشو.پسر بچه ای بنام محمد که پیش خانوم مسن باسم رزا زندگی می کند که در حقیقت این زن بدنام که در دوران جوانی بدکاره بوده که با پا گزشتن سن یک منزل برای نگهداری بچه های بدکاره های دیگر ایجاد کرده بخاطر اینکه طبق قانون کشور فرانسه زنان بدکاره بخاطر فساد اخلاقی از سرپرستی فرزندان محروم هستن و اگر کسانی بخواهند بچه شان را کنترل کنند و به نوعی بزرگ کنند به اشخاصی مثل خانم رزا نیاز دارند 

ویژگی های طاهری رزا خانم این است که خانمی چاق و مسن و مریض احوال است.ممو که حاصل زندگی فحشا و فقز است که در طول زندگیش جز پلشتی و سیاهی چیزی ندیده

 .پسری که یکی از سوال هایش از دیگران این است :ایا می شود بدون دوست داشتن و عشق زندگی کرد؟

 معرفی کتاب زندگی در پیش رو

کتاب غرور و تعصب  از بهترین آثار جین آستن نویسنده برجسته بزرگ انگلیسی میباشد که در سن بیست و یک  سالگی رمان غرور و تعصب را خلق کرده است که بازگو کننده زندگی خانوادگی و اجتماعی جامعه انگلیس در سده19میباشد.

معرفی کتاب غرور و تعصب

" دختری در قطار " نه تنها یک رمان مهیج و پلیسی ، بلکه تریلری روان شناختانه است ، که موفق شد خیلی زود رکورد پرفروش ترین هایی چون هری پاتر را بشکند و همچنان در صدر باقی بماند . برخی این رمان را جلد دوم " دختر گمشده " می‏دانند . 

ماجرای همیشگی عشق و شکست ، این بار با همراهی افکاری سرگردان ، به داستانی معمایی منجر شده است . " دختری در قطار " با روایتی مدرن ، سراغ موضوعی کلاسیک می‏رود تا این بار ، وحشت و خون را از میان درد و ترومای زنانه بیرون بکشد . 

معرفی کتاب دختری در قطار

 

 

فئودور داستایفسکی نویسندهٔ مشهور اهل روسیه در 30 اکتبر 1821 به دنیا آمد. پدرش پزشک ارتش و مادرش زنی مهربان بود که در نوجوانی فیودور در اثر بیماری سل چشم از جهان فرو بست . پدر او نیز سال ۱۸۳۹ به دلیل نامعلومی توسط مستخدمش به قتل رسید و داستایوفسکی تنهاتر شد. به همین سبب اکثر داستان‌های وی همچون شخصیت خودش سرگذشت مردمی‌ست عصیان زده، بیمار و روان‌پریش.

ویژگی جالب توجه آثار وی روانکاوی و بررسی شخصیت های داستان از زوایای مختلف روانی است . 

 معرفی کتاب قمارباز

الکسی ایوانویچ معلم سرخانه ای است که وارد خانواده‌‌ای اشرافی می‌شود. خانواده ثروت خود را از دست داده و تنها به امید ارثی زندگی می‌کنند که قرار است بعد از مرگ عمه ژنرال به آنها برسد.

الکسی ندانسته عاشق پولینا–خواهر زن ژنرال- می‎شود؛ زنی که با سنگدلی و بی‎اعتنایی و غرور با او رفتار می‎کند.

وقتی که الکسی به پول نیاز دارد، پولینا به او پول برای قمار می‎دهد. بار اول شانس با او یار است. شهوت برد او را به سمت قمارهای دوباره و دوباره می‎کشاند تا حدی که تمام پول خود را می‎بازد.

همزمان عمه هم که همه منتظر مرگ او هستند می‌آید. عمه که انگار تازه با جذابیت قمار آشنا شده تمام ثروت خود را در قمار می‎گذارد. انگار همه سرنوشت خود را در قمار می‎بینند.حتی الکسی که حاضر است جانش را برای پولینا بدهد تنها راهی که برای رسیدن به او می‎بیند قمار است.

در بخشی از رمان می‎خوانیم: «مادربزرگ با وضعی سرسام‌آور پیروز شده بود. من در این هنگام درست حال قمارباز را داشتم. دست‌ها و پاهایم می‌لرزید و شقیقه‌هایم سخت می‌زد. شک نمی‌شد کرد که این موردی کاملاً استثنایی بود. این که در عرض ده دور بازی، سه بار صفر بیاید! ولی هیچ چیز تعجب‌آور به خصوصی در این مطلب نبود.

من خودم، شب گذشته، دیده بودم که صفر سه بار پشت سر هم آمد و یک قمارباز که همه‌ ضربه‌ها را از روی دقت حساب می‌کرد، همان وقت با صدایی بلند گفت که روز پیش همین صفر فقط یک بار در عرض بیست و چهار ساعت آمده بود.

مادر بزرگ که بزرگ‌ترین بردِ ممکن در بازی را کرده بود دیگر با احترام مخصوصی مورد نظر همه قرار گرفته بود».

فرهاد جعفری متولد 8 شهریور 1344 روزنامه نگار و نویسنده ایرانی است . وی فارغ‌التحصیل رشته حقوق قضایی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد است.

رمان کافه پیانو تنها رمان نوشته شده توسط ایشان است که در زمستان 1386 توسط نشر چشمه منتشر شده است . 

راوی داستان مردیست که در شغل قبلی خود یعنی دایر کردن دفتر روزنامه شکست خورده و اکنون در پی اختلافاتی با همسرش جدا از او زندگی می کند و کافه ای  به نام کافه پیانو زده تا از طریق درآمد کافه ، مهریه همسرش پری سیما را تهیه نماید . 

معرفی کتاب کافه پیانو

قسمتی از کتاب :

- ازم پرسید : بابایی ما پولداریم؟
گفتم : نه ما طبقه متوسط رو به پایینیم .
پرسید: یعنی چی ؟
گفتم : یعنی نه آنقدر داریم که ندونیم باهاش چی کار کنیم نه اون قدر ندار و بدبخت بیچاره ایم که ندونیم چه خاکی بریزیم سرمون.
آن وقت بهش گفتم : متوسط بودن حال به هم زنه گل گیسو . تا می تونی ازش فرار کن . پشت سرت جاش بذار.... نذار بهت برسه ...

- چیزی که من ازش متنفرم ؛ این است که کسی دلش غنج بزند برای پولی که مستحقش است ، آن وقت دائم خدا بگوید قابلی ندارد حالا بعد حساب می کنیم و از این طور دورویی های نفرت آوری که من هیچ وقت خدا تحملش را ندارم و همیشه ؛ هر وقت که با آن رو به رو می شوم حالت استفراغ بهم دست می دهد و دلم می خواهد روی صورت طرف بالا بیاورم . و درست وقتی که؛دستمالی چیی هم آن دور و بر نباشد تا خودش را با آن پاک کند.

- خیلی وقت ها بود احساس بی فایدگی و بی مصرف بودن میکردم و علاوه براین یک بار دختر هفت ساله ام برداشت و ازم پرسید : " بابایی تو چه کاره ای ؟! " هیچ پاسخ قانع کننده ای نداشتم که بهش بدم .

یعنی راستش را بخواهید به خودم گفتم : تا وقتی هنوز زنده ام ، چند بار دیگر ممکن است پیش بیاید که این را ازم بپرسد و من چند باردیگر می توانم ابرویم را بیندازم بالا و بهش بگویم : " خودمم نمیدونم بابایی . "

اما اگر مینشستم و داستان بلندی مینوشتم و بعد منتشرش میکردم ؛ می توانستم بهش بگویم : " اگر کسی یک وقت برگشت و ازت پرسید بابات چه کاره است ، حالا توی مدرسه یا هرجای دیگری ؛ یک نسخهاز کافه پیانو را همیشه توی کیفت داشته باش تا نشان شان بدهی و به شان بگویی بابام نویسنده اس. حالا شاید خوب ننویسه ، اما نویسنده اس . "

صفحه1 از17

کارا کتاب را در تلگرام دنبال کنید