فهرست مطالب

 ابتدا راجع به نویسنده رمان کشتن مرغ مینا صحبت می کنیم یعنی نل هارپر لی  که متولد بیست و هشت  آوریل هزار و نهصد و بیست وشش  و درسال دوهزار و شانزده در نوزدهم فوریه در گذشت   نل هارپر لی داستان نویس امریکایی است که بخاطر نوشتن رمان کشتن مرغ مینا در سال هزار و نهصد وشصت برنده جایزه پولیتزر شد و این اثر بعنوان یکی از آثار  کلاسیک در گشور آمریکا خیلی محبوب گردید. این رمان را درایران با دو ترجمه عنوان میشناسند یکی کشتن مرغ مینا و دیگری کشتن مرغ مقلد که هردو یک کتاب هستن و پیرامون زمینه داستان و شخصیت‌ها باید گفت نویسنده بطور مستقیم از آنچه درخاطرات دیداری و تجربی در دوران کودکی و نوجوانیش از کارکترهای خانواده و همسایه ها و حوادثی که در دوران ده سالگی خود در محله زندگی ش الهام گرفته شده  را به تصویر میکشئ.  چنانچه طی  مصاحبه‌هایی که با هارپر لی انجام شده است شخصیت دیل در این رمان از کارکتر همسایه و رفیق اایام خردسالی لی ترومن کاپوتی الهام گرفته. این کتاب بسیار موفق بود  و در سال هزار و نهصد و شصت کارگردانی به نام رابرت مالگین با سرمایه گذاری شرکت گریگوری این اثر را به فیلم تبدیل نموده است .

معرفی کتاب کشتن مرغ مینا

 

 

درباره نویسنده رمن مشهور کتاب دزیره آن‌ماری سلینکو  باید گفت که داستان نویسی از کشور اتریش است که اکثرا آثارش  فروش بسیار خوبی در جهان داشته چه در المان و چه در کل جهان حتی در ایران.این نویسنده که اتریشی میشناسنش در واقعا اصالتا  آلمانی است که در سال هزار و نهصد و سی و نه با اغاز جنگ دوم جهانی باتفاق خانوم دانمارکیش به کشور دانمارک مهاجرت کرد که پس از گذشتن چند سال برای پناهندگی به سوئد رفت 1939 . 

بسیاری از رمان‌های سلینکو به فیلم برگردانده شده و براساسش فیلم ساختن و همینر کتابهایش به زبان‌های  متعددی ترجمه شده‌اند.که اخرین نوشته این نویسنده که به نوعی شاهکار اوست رمان دزیره است که شامل رویدادهای زندگی  شخصی به نام دزیره کلاری است که  یکی از معشوقان ناپلئون بناپارت است  که بعدتر ملکه سوئد گردید.

 براساس این رمان فیلم زیبای دزیره با  نقش افرینی بی نظیر مارلون براندو به یادگار مانده بازیگر دیگر این فیلم جین سیمونز است که بسیار پر طرفدار است

معرفی کتاب دزیره

کتاب زندگی در پیش رو روایت یک پسر بچه چهار ساله است که قصه از نگاه او بیان میشو.پسر بچه ای بنام محمد که پیش خانوم مسن باسم رزا زندگی می کند که در حقیقت این زن بدنام که در دوران جوانی بدکاره بوده که با پا گزشتن سن یک منزل برای نگهداری بچه های بدکاره های دیگر ایجاد کرده بخاطر اینکه طبق قانون کشور فرانسه زنان بدکاره بخاطر فساد اخلاقی از سرپرستی فرزندان محروم هستن و اگر کسانی بخواهند بچه شان را کنترل کنند و به نوعی بزرگ کنند به اشخاصی مثل خانم رزا نیاز دارند 

ویژگی های طاهری رزا خانم این است که خانمی چاق و مسن و مریض احوال است.ممو که حاصل زندگی فحشا و فقز است که در طول زندگیش جز پلشتی و سیاهی چیزی ندیده

 .پسری که یکی از سوال هایش از دیگران این است :ایا می شود بدون دوست داشتن و عشق زندگی کرد؟

 معرفی کتاب زندگی در پیش رو

کتاب غرور و تعصب  از بهترین آثار جین آستن نویسنده برجسته بزرگ انگلیسی میباشد که در سن بیست و یک  سالگی رمان غرور و تعصب را خلق کرده است که بازگو کننده زندگی خانوادگی و اجتماعی جامعه انگلیس در سده19میباشد.

معرفی کتاب غرور و تعصب

روایت دوباره یک سقوط

کتابهایی که در تاریح برنده جایزه ادبی نوبل شده اند همیشه مورد توجه خاصی از طرف خوانندگان قرار گرفته اند. چیزی که بیش از آن چه ارزش ادبی آنها را نشان دهد تنها باعث تعداد زیاد خوانده شدن آنها می شود. اغلب این آثار که با تیزهوشی در دوره خاص و یا اتفاقات بزرگ تاریخ نگاشته شده اند، بیانگر عقیده و یا انتقاد مردم است درباره مسایل اجتماعی، سیاسی و حتی مذهبی و اعتقادی. یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین این اثار در قرن بیستم، عقاید یک دلقک به قلم نویسنده مشهور المانی هاینریش بل است. کتابی که در بستری از داستان و با بیانی انتقادی از اوضاع موجود گله میکند. این کتاب برنده جایزه نوبل ادبی در سال 1972 است.

هاینریش تئودور بل در سال 1917 در شهر کلن آلمان به دنیا آمد. وی در آغاز جوانی به جبهه فراخوانده شد و در جنگ شرکت کرد. او که ابتدا به اعتقادات حزب نازی پایبند بود با دیدن جنایات و تاثیرات مخرب بر مردم و زندگی، از آن فاصله گرفت و این اعتقاد را در اغلب آثارش میتوان یافت. او اولین داستان خود را به نام قطار به موقع رسید در سال 1947 به چاپ رساند و دو سال بعد به شهرت رسید. و سپس آثار بسیاری را به رشته تحریر درآورد. آثاری که وی را در زمره بزرگترین نویسندگان آلمان و قرن بیستم جاودانه کردند.از برخی از اثار مهم او میتوان به بیلیارد در ساعت نه و نیم ، سیمای زنی در میان جمع، آبروی از دست رفته کاترینا بلوم و شبکه امنیتی اشاره کرد.

معرفی کتاب عقاید یک دلقک

رهایی از عذابی طولانی

شاید این رمان را در اغلب نمایشگاهها و کتابفروشی ها دیده باشید و دیده باشید که نشرهای متفاوتی اقدام به چاپش کرده اند. چیزی که در وهله اول به شما این نوید را میدهد که با رمانی خواندنی روبرو هستید. حال آنکه این رمان از جنبه های دیگری به جز توانایی ادبی و نگارشی شهرت یافته است. شهرتی که باعث شده این رمان به بیش از 40 زبان دنیا ترجمه شود. باهوشی و ذکاوت خالد حسینی نویسنده آن است که این رمان را اندکی پس از حوادث یازده سپتامبر نگاشته است، یعنی دقیقا زمانی که نام افغانستان و طالبان در اغلب نشریات به چشم میخورد. او نیز با تکیه به این توجه، داستانی را روایت کرده است تا با بهره گیری از کنجکاوی ایجاد شده به کشورش، مورد توجه قرار گیرد. نکته ای که کاملا موثر افتاده است.  البته نمی توان از معدود نقاط مثبت آن صرف نظر کرد. نکاتی چون بازگویی داستانی از کشوری که از آن داستانهای زیادی نقل نشده است و یا درگیری درونی انسانی آن. این ها پتانسیل فوق العاده ای برای روایت داستانی جذاب را ایجاد میکنند. ولی آیا خالد حسینی توانسته از این بکر بودن سوژه بهره جسته و رمانی خواندنی و ماندگار خلق کند؟

 

معرفی کتاب بادبادک باز

بلندی های بادگیر نام رمان نام اشنای امیلی برونته نویسنده ، و شاعر انگلیسی است که در سال 1847 منتشر شد.
بلندی های بادگیر اولین و اخرین و رمان این نویسنده انگلیسی است که از ویژه گی های ان میتوان به ساختار و لحن رمان اشاره کرد که بسیار زبیا خلق شده است.
بلندی های بادگیر دوازدهمین رمان برتر جهان از دید سایت بی‌بی‌سی و ششمین شاهکار ادبی دنیا از دید روزنامه‌ی گاردین است و به‌عنوان عاشقانه‌ترین داستان ادبیات انگلیسی شناخته می‌شود و جزء ادبیات کلاسیک دسته بندی می‌شود.
ترجمه های متعددی از این رمان موجود است که سه ترجمه  مهدی سجودی مقدم، نوشین ابراهیمی و رضا رضایی از معروف ترین ان هاست.
همچنین یک نسخه صوتی هم از این رمان موجود است که رضا عمرانی و بهناز بستان دوست راوی های ان هستند.


معرفی کتاب بلندی های بادگیر
 
مسخ نام رمانی المانی به نویسندگی فرانتس کافکا که در سال 1915 در المان منتشرشد.این کتاب سه بار در ایران ترجمه و منتشتر شده که ترجمه صادق هدایت از روی ترجمه فرانسوی کتاب معروف ترین ان هاست.مسخ را میتوان یکی از مهمترین اثار ادبی فانتزی در نظر گرفت که همچنین مرجع مهمی برای دانشجویان ادبیات میباشد.
لازم به ذکر است که ترجمه ای که صداق هدایت از این رمان انجام داده از پورفروش ترین و محبوب ترین اثار ادبی در ایران میباشد.
تضاد میان لحن و موقعیت داستان که کافکا به زیبایی هرچه تمام ان را خلق کرده از نکات فرامش نشدنی این رمان میباشد.


معرفی کتاب مسخ

جرح آرتور بلر با اسم و مضای هنری جرح اورول، داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقدِ ادبی و شاعر مشهور انگلیسی در سال 1903 به دنیا آمد. شهرت بسیار او بیشتر به دلیل دو کتاب بزرگ او به نام های 1984 و مزرعه حیوانات است. این دو کتاب طبق آمار فروش جهانی کتاب ها تا به حال بیش از هر دو کتاب دیگر از یک نویسنده در قرن بیستم فروش داشته اند. این مسیله بیانگر توانایی اورول در نویسندگی و نیز تیزبینی اوست. برای شروع به صحبت راجه به کتاب مورد بحث، لازم است توضیح کوتاهی درباره این دو کتاب داده شود. به شکل خلاصه کتاب قلعه حیوانات داستانی است درباره مزرعه ای است که توسط مردی که صاحب آن است اداره میشود. مزرعه ای با حیوانات و موجودات مختلف که هرکدام وظیفه ای دارند و به نوعی تحت استثمار صاحب مزرعه هستند. انقلاب و بیرون کردن صاحب مزرعه، راه آنها برای تغییر شرایط موجود است. تغییری که در ابتدا کاملا با خواسته های آنها شکل گرفته، کم کم رنگ عوض میکند و جهره سیاه یک انقلاب و نیز بهره مندان و نزدیکان آن را نشان میدهد. این کتاب تمثیلی است بی نظیر از هر انقلابی در هر نقطه ای از دنیا. اما کتاب 1984 او کتابی است با فضایی کاملا متفاوت، روایتی فانتزی از آینده. آینده ای که همه چیز تحت نظارت است و همه چیز و حتی احساسات انسانها نیز در دیدرس است تا کسی دچار احساسات نشود. فراموشی احساسات و تن سپردن کامل به منطق. انسانهایی که دقیقا شبیه به ماشین هستند. بین این دو کتاب ظاهرا هیچ ارتباط معنایی و موضوعی توانمندی وجود ندارد. نکته ای که با خواندن کتاب دیگر او تایید می شود. چیزی که باعث میشود تصدیق کنیم اورول نویسنده ای است بزرگ که در چارچوب یک دوره، یک زمان و حتی یک کشور محصور نمانده است.عمر کوتاه چهل و هفت ساله این نویسنده ، در میان آشوب‌های جهانی از جمله قدرت گرفتن فاشیسم در اروپا، روي كار آمدن ژنرال فرانكو در اسپانيا، دو جنگ جهانی اول و دوم، انقلاب‌های کمونیستی در بلوک شرق و سال‌های آغازین جنگ سرد سپری شد. به همین دلیل شاید بتوان هوای تازه را شخصی ترین اثر او و بیانگر دیدگاه او نسبت به زندگی دانست.

معرفی کتاب هوای تازه

اما کتاب هوای تازه اورول با نام اصلی تنفس در هوای تازه در بازار ایران، کتابی است کاملا متفاوت با سایر کتاب های او. چه از نظر زمان و چه از نظر موضوع. این کتاب در دوران دو جنگ جهانی نگاشته شده است و فضای تاریک و ناامیدی و ترس موجود در فضای آن دوران را از دید مردی به نام جرج بولینگ میبینیم. مردی که خود او نیز مانند این دوران تاریک، زندگی تاریکی دارد. کسی که تمام دوران طلایی زندگی خود را در وحشت جنگ و نیز دوران تلخ تر پس از آن می گذراند. او جوانی و آرزوهایش را در پس روزهای زندگی گذشته اش از دست داده و درگیر یک زندگی پوچ و روزمره بدون انگیزه شده است. شخصیت جرج بولینگ تا حدی شاید شبیه به خود اورول باشد که علاوه بر یکی بودن اسم کوچک آنها از نظر سنی نیز بسیار به هم نزدیک هستند. بیهوده گی جنگ ها و بی سرانجامی آنها که خود اورول نیز در طول زندگیش با آنها درگیر بوده است در این کتاب به بهترین شکل نمایش داده شده است. او برای رهایی از این تکرار و بیهودگی سعی در ادامه نوجوانی از دست رفته اش میکند و به دنیایی باز میگردد که بیست سال است از آخرین دیدارشان گذشته. چه چیز در انتظار اوست ؟ ایا آرامشی که در این سال ها از دست داده و یا اصلا به دست نیاورده باز مییابد و یا کورسوی امید او برای دستیابی به این ارامش سالهاست که بسته شده.

طنز پنهان در این کتاب و نیز نگارش فوق العاده آن که در بستری از افکار و خیالات جرج شکل میگیرد، آن را به کتابی دلچسب برای شما بدل میکند. کتابی که اگر از سایر کتابهای اورول نیز لذت برده باشید، میتوان در کمترین حالت آن را به عنوان  اتوبیوگرافی نویسنده محبوبتان بدانید و از خواندن دوران زندگی او لذت ببرید. و در بالاترین حد خود بحرانی جهانی را از دیدگاه مردی در گیر بحران های درونی میانسالی و پوچی به زیبایی نمایش می دهد.

برشی از کتاب

بسیار شگفت انگیز خواهد بود که شما به دیدن جایی بروید که بیست آن را ندیده اید. شما همه جزییات را به یاد می‌آورید، ولی تمامش را به اشتباه به خاطر دارید. همه فاصله‌ها و همه علایمی که در مسیرش حرکت می‌کنید، عوض شده اند. شما احساس می‌کنید که آیا شیب این تپه در گذشته بیشتر نبوده و این پیچ در آن سوی جاده نبوده است؟ چیزی که شما حس می‌کنید، به طور کامل صحیح است؛ اما آن تنها متعلق به زمان خاصی بوده است. برای مثال، شما یک گوشه از یک مزرعه را در یک روز زمستانی به یاد می‌آورید با علفهایی سبزتر که کمی به آبی می‌زند و یک چوب پوسیده که گلسنگها رویش را پوشانده اند و یک گاو که در میان علفها ایستاده و در حال نگاه کردن به شما است. شما پس از بیست سال بر می‌گردید و شگفت زده می‌شوید؛ زیرا آن گاو آنجا ایستاده؛ ولی به همان حالت به شما نگاه نمی‌کند.

برای خرید کتاب هوای تازه اینجا کلیک نمایید

کلیدر مشهور ترین اثر محمود دولت ابادی نویسنده , نمایشنامه نویس  و فیلمنامه نویس چیره دست ایرانی است که وی با این اثر شهرت جهانی یافت. دولت ابادی با این رمان توانست رکورد پورفروش ترین رمان حجیم را به نام خود ثبت کند.
کلیدر در سال 1378 به زبان المانی نیز منتشر شد.

 معرفی کتاب کلیدر

صفحه1 از16

کارا کتاب را در تلگرام دنبال کنید