فهرست مطالب

درباره  اثر یک عاشقانه آرام که بهترین های نادر ابراهیمی است ما شاهد یک روند و مرحله های زندگی برپایه عشق دو  کارکترانقلابی و اکتیو را نمایش می‌دهد که از خطه گیلان است و شخص دوم از خطه آذربایجان که  براساس روزگار با یکدیگر آشنا شده و شخص سیاسی مبارز  گیلانی را دلباخته شخص آذری  میشود که دختری است بنام عسل

نویسندهدر کتاب یک عاشقانه آرام با نمایش دادن روابطمختلف فی ما بین این زوج قصد دارد به این دغدغه بپردازد که بی رحمترین عامل نابودی عشق همان رخوت و یکنواختی است و برای نگهداری روابط عاشقانه  می بایست با این پلشتی مبارزه نمود

معرفی کتاب یک عاشقانه آرام

سیاحتنامه ی ابراهیم بیگ تالیف زین العابدین مراغه ای از نویسندگان نامی و مشهور دوران مشروطه می باشد. این کتاب که در حکم سفرنامه ای به ایران دوران قاجار نیز می باشد، در سه جلد مستقل تالیف شده است و تنها اثر نویسنده می باشد. جلد نخست این اثر در استانبول نوشته شده است و تا سالها نام و نشان نویسنده مشخص نبود. در هنگام انتشار این کتاب، شور و بلوایی برخاست و یکی از آثار مهم آگاهی رسانی به مردم زمان قاجار، همین کتاب سیاحتنامه می باشد. نویسنده در این اثر، بسیاری از مخاطبان خویش را با لحنی تند و بی پروا دشنام می دهد و مفاسد اجتماعی و سیاسی دوران ناصرالدین سلطان قجر و جامعه پیش از مشروطه را به تندی به قلم می آورد. در سالهایی که نام نویسنده آشکار نبود، بسیاری را در ایران زمان قاجار، به جرم نوشتن این کتاب، دستگیر و مورد بازخواست قرار گرفتند.

 

 abrahymbyg31

این مجموعه دو جلدی مشتمل بر مقالات علامه دهخداست. جلد نخست این اثر شامل چرند و پرند، مجمع الامثال دخو، هذیانهای من می باشد. جلد دوم حاوی مقالات ایشان در روزنامه صوراسرافیل می باشد. روزنامه صوراسرافیل، روزنامه ای شناخته شده می باشد که در برهه مشروطه، علامه دهخدا و جمعی از مشروطه خواهان در آنجا نوشتارهای خود را منتشر می کردند. این نوشتارها شامل مقالات دهخدا در صور اسرافیل (تهران) و در سوییس و فرانسه می باشد. مقالات ایشان که در نامه ی سروش در استانبول چاپ می شد نیز در این کتاب آمده است. در ادامه مقالات ایشان در روزنامه های باختر امروز، اطلاعات نیز در این اثر منتشر شده است. همچنین در این اثر خاطرات دهخدا نیز جا داده شده است. این اثر با عنوان مقالات دهخدا به کوشش و همت محمد دبیر سیاقی به چاپ رسیده است.

 

61501 6 Maghalat e Dehkhoda 1

امثال و حکم عنوان اثری تحقیقی و ارزشمند در چهار جلد، اثر علامه علی اکبر دهخدا می باشد. این کتاب شامل مثلها، کلمات قصار، ابیات و مصراع هایی رایج و متروک در زبان شیرین فارسی می باشد. دهخدا در این اثر، در بسیاری موارد مثلها را معنا کرده و ریشه های تاریخی و شان نزول آنها را بیان کرده است. شیوه تنظیم کتاب برپایه الفبایی است. به همین دلیل اگر کسی دنبال مثلی خاص می باشد، لازم است کلمه نخست آن را در ذهن داشته باشد. علامه علی اکبر دهخدا یکی از مشهور ترین و شناخته شده ترین چهره های فرهنگی و مطبوعاتی و سیاسی دوران مشروطه و بعد از آن می باشد. ایشان به عنوان روزنامه نگار، طنزپرداز، ادیب و محقق در گستره زبان و ادبیات کهن ایران، آثار ارزشمندی به یادگار گذاشته است. دهخدا در زمینه های گوناگون پژوهشهای ادبی و فرهنگی، ترجمه، تصحیح آثار کهن دستی داشته است و مقالات ارزشمندی در حوزه ادب و فرهنگ نگارش کرده است. لغت نامه دهخدا که حکم دائره المعارفی در زبان فارسی دارد، شناخته شده ترین اثر ایشان می باشد.

 

Jeld AMSAL DEHKHODA 92

کتاب نمونه ی نثرهای دلاویز و آموزنده ی فارسی در دو جلد و به همت محمد دبیر سیاقی منتشر شده است. از محمد دبیر سیاقی پژوهشگر، نویسنده و مصحح سرشناس ادبیات فارسی آثار ارزشمند و والایی به یادگار مانده است و بی شک نام ایشان در اذهان ایرانیان، تداعی کننده یک عمر کوشش و زحمت در پاسداری از زبان شیرین فارسی و ادب و هنر کهن ایران زمین می باشد. انتشار شاه نامه به تصحیح و همت ایشان و همچنین همکاری با علی اکبر دهخدا در جمع آوری لغت نامه عظیم دهخدا و تصحیح ده ها اثر از بزرگان ادب و فرهنگ و تاریخ ایران از جمله خدمات ایشان در زمینه فرهنگ و ادب می باشد.

 

نمونه نثرهای دلاویز و آموزنده فارسی

نقد ادبی تالیف سیروس شمیسا نویسنده پرکار حوزه زبان و ادبیات فارسی می باشد. این کتاب در شش بخش تهیه و تنظیم شده است که بخش پایانی آن مربوط فرهنگ، فهرست راهنما و واژه نامه می باشد. بخش نخست کتاب با عنوان مقدمات، مشتمل بر دو فصل می باشد. در فصل نخست به تعریف از نقد ادبی می پردازد و فصل دوم کتاب با عنوان انواع نقد شامل مباحثی چون: نقد نظری، نقد عملی، نقد تاثری یا احساسی، نقد مستند یا معیاری، نقد محاکاتی، نقد کاربردی، نقد بیانگرانه، نقد عینی و نقدنویسی می باشد.

 

18713767

این کتاب به روایت قصه های شاهنامه به زبان ساده برای نوجوانان می پردازد. شاهنامه حکیم فردوسی، سرشار می باشد از قصه ها و روایت های اساطیری کهن که از دل فرهنگ دیرین ایرانشهری آمده است. روایت های ناب و نغز پهلوانان ایران زمین که هزاره هاست نقل محافل گرم خانواده ها و قهوه خانه می باشد و بازگو کننده آرمانها ، آرزوها و فراز و نشیب های قوم ایرانی می باشد. شایسته و بایسته است که فرزندان این خاک، از نوجوانی با شناسنامه فرهنگ ایرانی آشنا شوند و با آن انس و الفت بگیرند. در این مجموعه تعدادی از داستانهای کهن و جذاب شاهنامه انتخاب شده است و به زبانی ساده و روان بیان شده است. رستم و سهراب، سیاووش و سودابه ، رفتن سیاووش از ایران، سیاووش و افراسیاب و داستان کیخسرو و چندین داستان دیگر در این مجموعه جای داده شده است.
این کتاب را می توانید به فرزندان، دوستان و آشنایان خود هدیه دهید.

 

4117Ghessehaye Shahname

این دفتر کوچک، گفتگویی می باشد با لیلی گلستان - دختر فیلمساز نامی ایرانی ابراهیم گلستان - در مجموعه کتابی به نام تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران. ایشان آثار ادبی زیادی را ترجمه کرده اند و کارنامه شلوغی در این زمینه دارند. میرا از کریستوفر فرانک، تیستوی سبز انگشتی از موریس دروئون، مردی که همه چیز همه چیز همه چیز داشت از میگل آنخل آستوریاس، بوی درخت گویاو از گابریل گارسیا مارکز، مردی با کبوتر از رومن گاری، قصه‌ها و افسانه‌ها از لئوناردو داوینچی، اوندین از ژان ژیرودو، اگر شبی از شب‌های زمستان مسافری از ایتالو کالوینو، بیگانه از آلبر کامو، زندگی، جنگ و دیگر هیچ از اوریانا فالاچی، گزارش یک مرگ از گابریل گارسیا مارکز، یونانیت، یانیس ریتسوس، مصاحبه با مارسل دوشان از پیر کابان، حکایت حال، مصاحبه با احمد محمود، شش یادداشت برای هزارهٔ بعدی از ایتالو کالوینو، دربارهٔ رنگ‌ها از ویتگنشتاین، زندگی با پیکاسو از فرانسواز ژیلو، زندگی در پیش رو از رومن گاری، پیکاسو از دیوید هاکنی. اینها عناوین بخشی از آثاری می باشد که لیلی گلستان ترجمه کرده است.

 

1653937

پیش درآمدی بر رویکردها و مکتب های ادبی، عنوان کتابی تالیف شهریار زرشناس می باشد که در دو دفتر منتشر شده است. در این بخش به معرفی دفتر نخست این اثر با عنوان: عصر باستان تا پایان رمانتیسم می پردازیم. این دفتر دارای چهار فصل و یک مقدمه می باشد. فصل نخست کتاب با فرنام: "میراث ادبیات غرب پیش از مدرنیته" و دارای سه گفتار می باشد. ادبیات یونان باستان، ادبیات روم باستان، ادبیات قرون وسطی. عنوان فصل دوم کتاب: " ادبیات رنسانس، آغاز ادبیات مدرن " می باشد. بیان فهرست وار ویژگی های مهم فرهنگ و ادبیات رنسانس، عنوان تنها گفتار این فصل می باشد. فصل سوم کتاب با عنوان : نئوکلاسیسم و ویژگی های آن، دارای سه بحث می باشد: ویژگی های اصلی نئوکلاسیسم در ادبیات، درباره ی چند شاعر و نویسنده  ومنتقد کلاسیک، دیدرو: نئوکلاسیکی که به پیدایی رئالیزم کمک کرد.

 

pishdaramad

آثار دلنشین و شیرین منظوم نظامی، شاعر بزرگ پارسی گو، بسیاری را شیفته و دلباخته سخن سرایی ناب و نغز او می کند. در این اثر کوشش شده است که این آثار ارزشمند به نثر روان و ساده بازگو شود تا دوستداران ادب کهن پارسی، با این آثار انس و الفت دو چندانی بگیرند و مقدمه ای باشد برای اینکه بی واسطه به سراغ داستانسرایی های نظامی حکیم روند و از آنها لذت ببرند. بی شک کتاب حاضر برای آن دسته از نوجوانان که کمتر سراغ آثار کهن رفته اند، پیشوازی بسیار گیرا می باشد تا با ادب کهن سرزمین خویش آشنا گردند. این اثر به کوشش رحیمه گرجیان تهیه و تنظیم شده است.

 

mn3mslfmk5o7m7ds08z

 

به نقل از مقدمه کتاب:

اقوام و ملل مختلف، جهت برخورداری از تمدن و استفاده ی بهینه از آن، ناگزیر به مطالعه و کسب آگاهی از فرهنگ گذشتگان و نیاکان خود می باشند، این امر مستلزم رویارویی با دانش ادبیات و شناخت و فهم دقیق و کامل آن است. ادبیات رکن اصلی فرهنگ هر جامعه بوده و دارای تجربیات و دستاوردهای بزرگ و مخصوص به خود می باشد. این تجربه ها و دانش هایی که از گذشتگان برای ما به ارث رسیده، کلید طلایی برای فهم فرهنگ، و چراغی برای سپری کردن مسیر حال و آینده ی زندگی مان می باشد و مجموعه ی این اندیشه ها و دانش ها در کتابهای قدیمی یافت می شود که راه رسیدن به آنها، گذر از عرصه ی ادبیات است.

با وجود این علم، ما می توانیم به تمام آن گنجینه های کهن که محصول تلاش و تفکر اجدادمان است، دست یابیم. مطالعه و کسب آگاهی از محتویات این کتابها، باعث می شود که مردم از گذشته ی سرزمین خود آگاه شوند و با دانستن این موضوع راه آینده ی خود و فرزندانشان را بهتر و زیباتر ترسیم نمایند. آن بخش از اندیشه ها و یافته های اقوام گذشته که به صورت مکتوب باقی مانده، شاید برای مردم این زمان، زیاد قابل درک و ملموس نباشد، پس روشنگری و رمزگشایی این کتب به عهده ی کسانی است که با ادبیات آشنایی داشته و از روی علاقه و احساس وظیفه نسبت به آن مسئول می باشند.

نگارنده ی این کتاب سعی کرده تا با روان سازی و به نثر درآوردن کتب قدیمی فارسی، همانند آثار قبلی خود (کلیات شاهنامه به نثر و کلیات منطق الطیر به نثر ) سهم خود را در این مسئولیت خطیر به انجام رساند. در لابلای نثر کتاب، اشعاری هم به ترتیب سروده شدن در دیوان اصلی شاعر، آمده است تا خوانندگان عزیز، آشنایی هرچند کوتاه با اصل اثر پیدا کنند و زبان و سبک شاعر اصلی را احساس نمایند.

در تنظیم این کتاب، پنج گنج نظامی به ترتیب سروده شدن آن آمده، و هر کتاب مقدمه ای جداگانه دارد تا خوانندگان محترم بتوانند به طور خلاصه با سبک و محتویات این کتابها آشنا شوند و یک تصویر کلی از آن کتاب، پیدا نمایند. نظامی در سرودن هر کدام از این پنج گنج، حال و هوایی متفاوت داشته و روشها و موضوعات مختلفی را به نظم کشیده است.

پنج گنج یا خمسه نظامی از شاهکارهای ادبیات ایران است، اما به دلیل دشواری در خواندن و فهم این اشعار، شاید کمتر کسی بتواند تمامی کتاب را به آسانی بخواند و بهره ی لازم را از آن کسب نماید. در برگردان و روان سازی این اثر ادبی بزرگ جهان، به نثر روان و ساده ی امروزی، نویسنده هیچ دخل و تصرفی در محتویات اشعار کتاب اصلی ننموده و فقط آن را به نثر روان برگردانده است، حتی هیچ موضوعی یا مطلبی را هم با سلیقه ی شخصی خود اعمال نکرده و تنها سروده های شاعر را به نثر تبدیل نموده. این سبک نگارنده، استفاده از روش خطی و برگردان خط به خط اشعار می باشد، تا بدین صورت هم کلیت اثر اصلی حفظ شده و هم علاقمندان بتوانند بدون هیچ کم و کاستی آن را راحتر خوانده و درک نمایند.

صفحه1 از9

کارا کتاب را در تلگرام دنبال کنید