کتاب فرهنگ بهدینان از سری کتابهای انتشارات دانشگاه تهران است که در  هزار و سیصد و پنجاه وشش توسط جمشید سروش سروشیان گردآوری شده و توسط استاد برجسته ابراهیم پورداوود مقدمه نویسی شده ئ به همت و سعی منوچهر ستوده به چاپ رسیده است. گردآوری لهجه های مختلف که در سرزمین ایران رواج دارد از سودمندترین کارهایی است که در این ایام به ان توجه خاص میشود..بی هیچ گمان برای انکه بتوان فرهنگ فارسی کاملی فراهم کرد باید از واژه ها و اصطلاحات  و تعبیرهای گوناگونی که در هریک از نقاط کشور ما به مقتضای محیط و نوع زندگی میان طوایف یا ساکنان شهره رواج دارد استفاده کرد.زیرا وضع محیط و موقع جغرافیایی هر شهر یا دهی موجب شده است.نوع خاص از لغات یا اصطلاحات در آنجا بوجود اید و جای خود را در آن محل باز کند.مثلا درباره روش ماهیگیری لغات و اصطلاحاتی که در کرانه های خلیج فارس بکار میرود با انچه مورد استعمال ماهیگیران کناره دریای خزر اختلافی دارد.همچنین ابزارهایی که وسیله کار ماهیگیران این دو ناحیه در شمال و جنوب دامنه وسیعتری برای واژه های مربوط به این کار در زبان فارسی بوجود خواهد امد

کتاب فرهنگ بهدینان

در زمینه های دیگر نیز همین حال وجود دارد مثلا درباره امور کشاورزی لغات و اصطلاحات مختلف در هر قسمت از این کشور رواج دارد که با جمع اوری انها میتوان فرهنگ جامع و کاملی برای رشته کشاورزی نوشت و در نتیجه از استعمال صدها لفت بیگانه بی نیاز شد.پس گرداوری لغات و اصلاحات مختلف لهجه های این اب و خاک برای نگاهداری زبان فارسی و توسعه ان از مهمترین و واجبترین کارهاست و در این سالهای اخیر خوشبختانه توجهی نسبت به این امر شده است

 

 

کتاب فرهنگ بهدینان.

این کتاب راجع به پاپلو نروداست و همانطور که از عنوان کتاب پیداست به خاطرات اتو می پردازد.کتاب خاطرات نرودا نخست توسط هوشنگ پیر نظر  در سال هزار و سیصد و پنجاه توسط انتشارات امیر کبیر به چاپ رسید. و تعداد صفحات کتاب پانصد و بیست و 28 صفحه است..در کتاب فوق ما با یادآوریها گاهگاهی به چشم می خورد.و گاهی نیز مطالبی فراموش شده است.زیرا زندگی اینچنین است.لحظاتی که در رویا می گذرد کمکمان می کند که زیر فشار روزهای کار کمر راست کنیم.بسیاری از چیزهایی که به یاد می آوریم هنگام تجدد حاطره.تیره و تارگشته و مانند شیشه شکسته غیر قابل استفاده ای با خاک یکسان شده اند.

آنچه نویسنده خاطرات به یاد می آورد همان نیست که شاعر به یاد می آورد.او ممکن است است کمتر زندگی کرده باشد ولی از زندگی بیشتر عکسبرداری کرده است.و آنچه را که برای ما دوباره می آفریند با توجه خاص به دقایق و جزییات است.شاعر دالانی به ما عرضه می کند پر از اشباح که از آتش و تاریکی زمان او تکان خورده اند

کتاب خاطرات نرودا

از انچه به صورت نوشته براین اوراق برجای گزاشتم.همیشه برگ های زرد رو به سوی همچون درجنگل پاییزی.و امگورهای که در شراب مقدس زندگی تازه ای خواهند یافت.هنگام خوشه چینی در تاکستان فرو خواهند ریخت.زندگی من مجموعه همه آن زندگی های شاعر است.

معرفی کتاب خاطرات نرودا

 

درباره  اثر یک عاشقانه آرام که بهترین های نادر ابراهیمی است ما شاهد یک روند و مرحله های زندگی برپایه عشق دو  کارکترانقلابی و اکتیو را نمایش می‌دهد که از خطه گیلان است و شخص دوم از خطه آذربایجان که  براساس روزگار با یکدیگر آشنا شده و شخص سیاسی مبارز  گیلانی را دلباخته شخص آذری  میشود که دختری است بنام عسل

نویسندهدر کتاب یک عاشقانه آرام با نمایش دادن روابطمختلف فی ما بین این زوج قصد دارد به این دغدغه بپردازد که بی رحمترین عامل نابودی عشق همان رخوت و یکنواختی است و برای نگهداری روابط عاشقانه  می بایست با این پلشتی مبارزه نمود

معرفی کتاب یک عاشقانه آرام

سیاحتنامه ی ابراهیم بیگ تالیف زین العابدین مراغه ای از نویسندگان نامی و مشهور دوران مشروطه می باشد. این کتاب که در حکم سفرنامه ای به ایران دوران قاجار نیز می باشد، در سه جلد مستقل تالیف شده است و تنها اثر نویسنده می باشد. جلد نخست این اثر در استانبول نوشته شده است و تا سالها نام و نشان نویسنده مشخص نبود. در هنگام انتشار این کتاب، شور و بلوایی برخاست و یکی از آثار مهم آگاهی رسانی به مردم زمان قاجار، همین کتاب سیاحتنامه می باشد. نویسنده در این اثر، بسیاری از مخاطبان خویش را با لحنی تند و بی پروا دشنام می دهد و مفاسد اجتماعی و سیاسی دوران ناصرالدین سلطان قجر و جامعه پیش از مشروطه را به تندی به قلم می آورد. در سالهایی که نام نویسنده آشکار نبود، بسیاری را در ایران زمان قاجار، به جرم نوشتن این کتاب، دستگیر و مورد بازخواست قرار گرفتند.

 

 abrahymbyg31

این مجموعه دو جلدی مشتمل بر مقالات علامه دهخداست. جلد نخست این اثر شامل چرند و پرند، مجمع الامثال دخو، هذیانهای من می باشد. جلد دوم حاوی مقالات ایشان در روزنامه صوراسرافیل می باشد. روزنامه صوراسرافیل، روزنامه ای شناخته شده می باشد که در برهه مشروطه، علامه دهخدا و جمعی از مشروطه خواهان در آنجا نوشتارهای خود را منتشر می کردند. این نوشتارها شامل مقالات دهخدا در صور اسرافیل (تهران) و در سوییس و فرانسه می باشد. مقالات ایشان که در نامه ی سروش در استانبول چاپ می شد نیز در این کتاب آمده است. در ادامه مقالات ایشان در روزنامه های باختر امروز، اطلاعات نیز در این اثر منتشر شده است. همچنین در این اثر خاطرات دهخدا نیز جا داده شده است. این اثر با عنوان مقالات دهخدا به کوشش و همت محمد دبیر سیاقی به چاپ رسیده است.

 

61501 6 Maghalat e Dehkhoda 1

امثال و حکم عنوان اثری تحقیقی و ارزشمند در چهار جلد، اثر علامه علی اکبر دهخدا می باشد. این کتاب شامل مثلها، کلمات قصار، ابیات و مصراع هایی رایج و متروک در زبان شیرین فارسی می باشد. دهخدا در این اثر، در بسیاری موارد مثلها را معنا کرده و ریشه های تاریخی و شان نزول آنها را بیان کرده است. شیوه تنظیم کتاب برپایه الفبایی است. به همین دلیل اگر کسی دنبال مثلی خاص می باشد، لازم است کلمه نخست آن را در ذهن داشته باشد. علامه علی اکبر دهخدا یکی از مشهور ترین و شناخته شده ترین چهره های فرهنگی و مطبوعاتی و سیاسی دوران مشروطه و بعد از آن می باشد. ایشان به عنوان روزنامه نگار، طنزپرداز، ادیب و محقق در گستره زبان و ادبیات کهن ایران، آثار ارزشمندی به یادگار گذاشته است. دهخدا در زمینه های گوناگون پژوهشهای ادبی و فرهنگی، ترجمه، تصحیح آثار کهن دستی داشته است و مقالات ارزشمندی در حوزه ادب و فرهنگ نگارش کرده است. لغت نامه دهخدا که حکم دائره المعارفی در زبان فارسی دارد، شناخته شده ترین اثر ایشان می باشد.

 

Jeld AMSAL DEHKHODA 92

کتاب نمونه ی نثرهای دلاویز و آموزنده ی فارسی در دو جلد و به همت محمد دبیر سیاقی منتشر شده است. از محمد دبیر سیاقی پژوهشگر، نویسنده و مصحح سرشناس ادبیات فارسی آثار ارزشمند و والایی به یادگار مانده است و بی شک نام ایشان در اذهان ایرانیان، تداعی کننده یک عمر کوشش و زحمت در پاسداری از زبان شیرین فارسی و ادب و هنر کهن ایران زمین می باشد. انتشار شاه نامه به تصحیح و همت ایشان و همچنین همکاری با علی اکبر دهخدا در جمع آوری لغت نامه عظیم دهخدا و تصحیح ده ها اثر از بزرگان ادب و فرهنگ و تاریخ ایران از جمله خدمات ایشان در زمینه فرهنگ و ادب می باشد.

 

نمونه نثرهای دلاویز و آموزنده فارسی

نقد ادبی تالیف سیروس شمیسا نویسنده پرکار حوزه زبان و ادبیات فارسی می باشد. این کتاب در شش بخش تهیه و تنظیم شده است که بخش پایانی آن مربوط فرهنگ، فهرست راهنما و واژه نامه می باشد. بخش نخست کتاب با عنوان مقدمات، مشتمل بر دو فصل می باشد. در فصل نخست به تعریف از نقد ادبی می پردازد و فصل دوم کتاب با عنوان انواع نقد شامل مباحثی چون: نقد نظری، نقد عملی، نقد تاثری یا احساسی، نقد مستند یا معیاری، نقد محاکاتی، نقد کاربردی، نقد بیانگرانه، نقد عینی و نقدنویسی می باشد.

 

18713767

این کتاب به روایت قصه های شاهنامه به زبان ساده برای نوجوانان می پردازد. شاهنامه حکیم فردوسی، سرشار می باشد از قصه ها و روایت های اساطیری کهن که از دل فرهنگ دیرین ایرانشهری آمده است. روایت های ناب و نغز پهلوانان ایران زمین که هزاره هاست نقل محافل گرم خانواده ها و قهوه خانه می باشد و بازگو کننده آرمانها ، آرزوها و فراز و نشیب های قوم ایرانی می باشد. شایسته و بایسته است که فرزندان این خاک، از نوجوانی با شناسنامه فرهنگ ایرانی آشنا شوند و با آن انس و الفت بگیرند. در این مجموعه تعدادی از داستانهای کهن و جذاب شاهنامه انتخاب شده است و به زبانی ساده و روان بیان شده است. رستم و سهراب، سیاووش و سودابه ، رفتن سیاووش از ایران، سیاووش و افراسیاب و داستان کیخسرو و چندین داستان دیگر در این مجموعه جای داده شده است.
این کتاب را می توانید به فرزندان، دوستان و آشنایان خود هدیه دهید.

 

4117Ghessehaye Shahname

این دفتر کوچک، گفتگویی می باشد با لیلی گلستان - دختر فیلمساز نامی ایرانی ابراهیم گلستان - در مجموعه کتابی به نام تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران. ایشان آثار ادبی زیادی را ترجمه کرده اند و کارنامه شلوغی در این زمینه دارند. میرا از کریستوفر فرانک، تیستوی سبز انگشتی از موریس دروئون، مردی که همه چیز همه چیز همه چیز داشت از میگل آنخل آستوریاس، بوی درخت گویاو از گابریل گارسیا مارکز، مردی با کبوتر از رومن گاری، قصه‌ها و افسانه‌ها از لئوناردو داوینچی، اوندین از ژان ژیرودو، اگر شبی از شب‌های زمستان مسافری از ایتالو کالوینو، بیگانه از آلبر کامو، زندگی، جنگ و دیگر هیچ از اوریانا فالاچی، گزارش یک مرگ از گابریل گارسیا مارکز، یونانیت، یانیس ریتسوس، مصاحبه با مارسل دوشان از پیر کابان، حکایت حال، مصاحبه با احمد محمود، شش یادداشت برای هزارهٔ بعدی از ایتالو کالوینو، دربارهٔ رنگ‌ها از ویتگنشتاین، زندگی با پیکاسو از فرانسواز ژیلو، زندگی در پیش رو از رومن گاری، پیکاسو از دیوید هاکنی. اینها عناوین بخشی از آثاری می باشد که لیلی گلستان ترجمه کرده است.

 

1653937

صفحه1 از9

کارا کتاب را در تلگرام دنبال کنید