کتاب های چاپخانه مجلس

 

چاپخانه مجلس شورای اسلامی، عمری کم و بیش هم‌اندازه خود مجلس دارد؛ چرا که در سومین نشست مجلس شورای ملی، پس از تشکیل، نمایندگان تصویب کردند که مذاکرات مجلس منتشر شود. انتشار مذاکرات نیاز به مطبعه داشت و این مطبعه در سال 1285 راه افتاد. با توجه به هدف اولیه تاسیس چاپخانه، بعد از 48 شماره، چاپ روزنامه مجلس به آن سپرده شد. 48 شماره نخست این روزنامه، پیش از آنکه چاپخانه رسما کارش را آغاز کند، در چاپخانه خورشید چاپ شده بود. اما این تنها کار چاپخانه نبود. علاوه بر روزنامه، کارهای اختصاصی دیگری نیز تنها برای مجلس چاپ می‌کرد و چند سال بعد، کارهای دیگری را نیز انجام داد؛ به‌طوری که پیش از تفکیک چاپخانه دولتی، چاپخانه مجلس یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات مطبوعاتی ایران و خاورمیانه به شمار می‌رفت که بزرگ‌ترین فعالیتش، چاپ لغت‌نامه دهخدا در آن ایام بوده است. با این توصیفات، روشن است که چاپخانه مجلس شورای اسلامی، واقع در ضلع جنوبی ساختمان مجلس، حالا چیزی بیش از یک چاپخانه و در واقع یک موزه با ارزش تاریخی قابل توجه است؛ همانطور که عده‌ای معتقدند تجهیزات آن می‌تواند به موزه منتقل شود. اما نکته جالب، وضعیت موزه مجلس است.

 

 

 

موزه مجلس شورای اسلامی 5 سال است که تعطیل است و با اینکه 12 آذر با حضور رئیس مجلس دوباره افتتاح شد، اما هنوز امکان بازدید عمومی آن فراهم نشده است. آن طور که مدیر طرح راه‌اندازی موزه به مهر گفته است، «یکسری کارهای حاشیه‌ای می‌بایست انجام می‌شد که موجب اندکی طولانی شدن بازگشایی موزه شد و قرار است 22 بهمن امسال این امکان فراهم شود.» موسی حقانی درباره این کارها می‌گوید: «قرار است دری که از موزه به سمت بهارستان واقع شده است بعد از 30 سال باز شود و در همین راستا باید تمهیداتی حفاظتی برای جداسازی در ورودی خواهران و برادران انجام شود که این کار در حال انجام است.» البته موزه مجلس شاید مکان مناسبی برای انتقال دستگاه‌های چاپخانه نباشد. این موزه در محل ساختمان مشروطه قرار دارد و از تالارهای متعددی برخوردار است، در تالار رویداد موزه مجلس به کمک اسناد و عکس‌های تاریخی فضای سیاسی کشورمان در سال‌های قبل و بعد از مشروطه ایجاد شده است. در تالار هدایا و تابلوهای نقاشی، برای نشان دادن اشیا و تابلوهای نفیس نقاشی 2 بخش در نظر گرفته شده که در آنها آثار کمال‌الملک و دیگر نگارگران ایرانی به نمایش درمی‌آیند. صحن علنی مجلس شورای ملی شاید جالب‌ترین بخش موزه مجلس باشد؛ چرا که در واقع برابر است با همه مجلس.

نقل از همشهری آن لاین

و درباره موسس چاپخانه مجلس

 کیخسرو شاهرخ ملقب به ارباب کیخسرو (زادروز ۷ تیر ۱۲۵۴ کرمان، مرگ ۱۱ تیر ۱۳۱۹ تهران). وی از سال ۱۲۸۸ تا ۱۳۱۹ (از دوره دوم تا یازدهم) نماینده مجلس شورای ملی(کرسی جامعه زرتشتیان) و رییس انجمن زرتشتیان تهران بود.[۱] چندین‌بار به اروپا، روسیه، هند و آمریکا سفر کرد. به درست‌کاری و سلامت مالی معروف بود. چندین مدرسه و دبیرستان از خود به جای گذاشت. در آخرین سال حکومت رضا شاه و در سن ۶۵ سالگی، به طرز مشکوکی در تهران کشته شد. او بانی کتابخانه مجلس در تهران و آرامگاه فردوسی در طوس است