پشتیبانی ۹ صبح لغایت ۱۰ شب ( دفتر میرداماد :۲۶۴۰۱۹۵۶ , دفتر سهروردی : ۸۸۴۷۸۱۹۶ ) ( مشاور فنی :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴ )

0

کتاب فلسفی

قفسه کتب فلسفی اعم از تاریخ فلسفه و شاخه های فلسفه

.........................................................................................................

دانلود کتاب تفسیر اوشو بر چنین گفت زرتشت نیچه

 شری راجنیش.زرتشت و فریدریشنیچه و چه مثلث اسرار آمیزی.بسیاری از ما این را صبح و عصر در آن پروازهای نفس گیر به اوج های غایی احساس کردیم.
این زرتشت که هیچ اورا نمی شناختیم بجز اینکه بطور مبهم نامش را شنیده بودیم که بوئ؟ و چگونه بود که مدتها پس از اینکه به نظر می رسید که اوشو تمام منابع معنوی دنیا را به مصرف رسانده باشد توانسته چنین گوهر گرانقدری از حقیقت را پیش بیاورد؟
او در مورد بودا.لائوتزو.لیه تزو.مسیح.هاسبدها.صوفیان.سنت ذن.و فیلسوفان پیشگام یونان و بسیاری از نام ها و سنت های دیگر که ما حتی نامی از انان نیز نشنیده بودیم سخن گفته بود.
و پس از آن اوشو برای سه سال سکوت اختیار کرد و وقتی از این سکوت بیرون آمد در مورد پیام تازه ی خودش سخن گفت این بار پیامی خام که دیگر از واسطه ی مرشدان قدیم و بینش های آنان استفاده نمی کند.
ولی ناگهان این تازه وارد از راه رسید این زرتشت آغازگر ایم عارف باستانی/معاصر که هیچ کس چیزی از او نمی داند و یا خوب درک نشده است.
من حتی مطئمن نبودم که چنین شخصی وجود داشته است در مورد او خیلی کم شناخته شده بود.
عاقبت یک روز عصر اشوش این معما را در یکی از سخنرانی هایش چنین حل کرد

 این امری بسیار پیچیده است. من مستقیما در مورد زرتشت سخن نمی گفتم. من در مورد زرتشتی سخن می گفتم که ابداعش فریدریش نیچه است.تمام بینش های بزرگ توسط نیچه به زرتشت داده شده است.
بارها کتاب های اصلی زردتشتی را برای من آورده اند و انها چنان معمولی هستند که من هرگز در مورد انها سخن نگفته ام.
نیچه از رتشت فقط همچون یک نماد استفاده کرده.درست همانطورکه خلیل جبران از المصطفی که کاملا تخیلی بوده استفاده کرد.
نیچه از یک نام تاریخی ولی به شیوه کاملا تخیلی استفاده کرده است.بنابرای نخست باید به یاد بسپارید که این زرتشت نیچه است.ارتباطی به زرتشت اصلی ندارد.

 

 

برای خرید کتاب تفسیر اوشو بر چنین گفت زرتشت نیچه نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

دانلود کتاب شکاکان یونان اثر یحیی مهدوی

 بحث اصلی ما درباره افکار و آراء عده ای از متفکران و فیلسوفان یونان است که معمولا در کتابهای تاریخ فلسفه از آنها به عنوان شکاکان یاد شده است.
مراد از شکاک به صیغه مبالغه که در اینجا در ترجمه اصطلاح sceptique مشتق از لفظ یونانی به معنی آزمودن و امتحان کردن بکار برده می شود نه انسان کثیر الشک است که همواره می گوید این کنم یا آن کنم و شک آن باطل استا.
و نه انکه درباره وجود خدا در شک و تردید است تا بر او لعنت فرستاده شود.
البته هر انسانی که حکم و قضاوت می کند یعنی فکر می کند کم و بیش نیز شک می کند.
به گفته دکارت : من شک می کنم یعنی من فکر می کنم. و هر انسانی که متوجه خطاها و احکام غلط خود باشد لا اقل گاهی دچار شک و تردید می شود و هرکه دارای فکر انتشقادی قویتر باشد طبعا بیشتر جانب حزم و احتیاط را در صدور حکم نگاه می دارد.
بدین قرار معمولا حالت شک و دودلی پیش از حصول یقین و اذعان و تصدیق یعنی قبل از گرفتن تصمیم ولو به یک آن به انسان متفکر دست می دهد.
و مادام که کسی در حال دودلی و تردید است از تصدیق و صدور حکم خودداری می کند. بعبارت دیگر حکم را معلق و متوقف می دارد اما هرچند میان حکم و یقین غالبا نوعی ملازمه دیده میشود و قاعدتا یقین مجوز حکم است.
این تلازم نه دائمی است و نه ضروری زیرا ممکن است که حکم در نتیجه مرجح بودن امری از امور محتمل یا ظن غالب صادر بشود.

 

برای خرید کتاب شکاکان یونان اثر یحیی مهدوی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

دانلود کتاب لنین و فلسفه و سه مقاله دیگر اثر ل‍وئ‍ی آل‍ت‍وس‍ر

 در میان کتابهائی که راجع به فلسفه مارکسیست-لنینسی در ایران می توان یافت مهمترین جا را کتابهائی می نمایند که یا از منابع روسی ترجمه شده اند و یا اگر از نویسندگان غیر روسی به فارسی برگردانده شده اند در انبوه خود این نویسندگان بر مبنای اثار روسی مطالب خود را برشته تحریر کشیده اند.
هیچ یک از این آثار ترجمه شده در حقیقت اختلاف چندانی باهم ندارند زیرا که براساس یک الگوی پیش ساخته فلسفه مارکسیستی نوشته شده اند.
اگر احینا اختلافاتی در انها ذبتوان یافت یا حاصل اختلاف سلیقه نویسندگان و سبک ادبی انان می باشد و یا نتیجه این موضوع می باشد که نویسندگان انها برای گروه یا دسته خاصی مطلب نوشته اند و بدین ترتیب اندک اختلافی نسب به انها الگوی پیش ساخته می توان ملاحظه نمود.
در حقیقت می توان در این اثار یک خصلت دیگری را باز شناخت.اثار ترجمه شده متعلق به دوران قبل از جنگ دوم جهانی می باشد.
جز یکی دو استثنا که انها نیز هرچند بعد از جنگ دوم نوشته شده اند. لیکن عمیقا ارائه دهنده اثار قبلی هستند.
نخستین نتیجه ای که می توان گرفت این است که هرچند خود این نویسندگان مارکسیسم را فلسفه ای مخالف با دگماتیسم می دانند و بران تاکید دارند لیکن خود در دام این دگماتیسم افتاده و با ان تسلیم شده اند.

 تصور نرود که اشاره به زمان نوشته شدن این آثار و محل صدور انها تصادفی بوده و هیچ نوع منطقی ندارد. واقع امر این است که اگرچه مسله زمان و مکان نوشته شدنم این اثار امری عرضی و خارجی نسبت به جوهر تفکر فلسفی می باشد ولی علیرغم این خارجیت مسله ای قابل تامل در مقابل ما رخ می نماید.
این آثار متعلق به مکان خاصی برگستره جحغرافیایی انسان بلکه حاصل ان زمان-مکانی است که مارکسیسم -لنینسم در ان ادراک و اعمال شده است.

 

برای خرید کتاب لنین و فلسفه و سه مقاله دیگر  اثر ل‍وئ‍ی آل‍ت‍وس‍ر نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

دانلود کتاب مکتوبات اثر میرزا فتحعلی آخوندزاده

 

 در تاریخ جنبش روشنفکری ایران نام میرزا فتحعلی آخوندزاده به عنوان یکی از سرآمدان موثر بر این جنبش مطرح است که آثار و اندیشه های او بر نسل روشنفکران بعد از خود تاثیری جدی گذاشت.روشنفکرانی که از پایه گذاران یکی از مهم ترین تحولات سیاسی تاریخ ایران یعنی انقلاب مشروطیت بودند.
گرچه میرزا فتحعلی در حدود سی سال قبل از امضای فرمان مشروطیت درگذشت و بخت این را نیافت که وزش نسیم آزادی و رویش اولین جوانه های استقرار قانون را با چشم خود ببیند.
وی نخستین منتقد اجتماعی و فرهنگی ماست که با محدودیت امکانات خود و زمانه اش به جد کوشیده مشکلات مارا بشناساند و نخستین گام ها را در رفع ان ها بردارد.

میرزا فتحعلی آخوندزاده شخصیتی فراملی است که در طول عمر خود تمامی تلاشش را برای هموار کردن مسیر جامعه بری رسیدن به تمدن یا به قول خودش سیویلیزاسیون بکار گرفت و با گذشت بیش از 150 سال از نگارش مهمترین اثرش یعنی مکتوبات کمال الدوله که به مکتوبات اشتهار یافته است. این رساله همچنان ارزش محتوایی خود را حفظ کرده گویی اعتبارش به درازی طول عمر تاریخی جوامع عقب افتاغده مذهبی و استبداد زده خواهد بود.
آخوندزاده به عنوان لرجسته ترین منتقد پیش از مشروطه راه نجات جوامع شرقی را در تغییر الفبا و خط اسلامی و در نشر و پخش مکتوبات کمال الدوله می دید.

محوریت اندیشه های آخوندزاده را مسائلی چون سکولاریسم.ناسیونالیسم.مشروطیت و آزادی تشکیل می دهد. وی دغدغه ایران و ایرانی و رفع عقب ماندگی از هر دو را داشت.
او معتقد بود که علت عقب ماندگی ایرانیان ناآگاهی

 

برای خرید کتاب مکتوبات اثر میرزا فتحعلی آخوندزاده نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.