پشتیبانی ۹ صبح لغایت ۱۲ شب ( دفتر میرداماد :۲۶۴۰۱۹۵۶_ دفتر سهروردی : ۸۸۴۷۸۱۹۶ ) ( مشاور فنی :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴ )

0

معرفی کتاب تاریخی

 

سعی داشتیم در این قفسه به معرفی کتاب های تاریخی ارزنده اعم از کتاب تاریخ ایران و کتابهای تاریخ جهان بپردازیم و شما مطابق قفسه های دیگر می توانید برای خرید کتاب تاریخی اینجا کلیک نمایید

 

معرفی کتاب انقلاب روسیه اثر جان ام.دان:
انقلاب روسیه یکی از بزرگ ترین جنبش های تاریخی تاثیر گذار ثبت شده است که منجر به تشکیل اتحاد یکپارچه جماهیر شوروی شد و امپراطوری روسیه را منهدم ساخت و حکومت تزار ها را از بین برد. این انقلاب که با شعار "صلح، نان، زمین" به وقوع پیوست و در دو بخش انجام شد.
در مرحله اول، با اعتصاب ها و اعتراض ها توسط کارگران صنعتی، سرباز ها و سپس کشاورزان آغاز شد. نیکلای دوم که با شکست در جنگ جهانی اول و تلفات بسیار، ابهت و حامیان خود را از دست داده بود، در این زمان که با نافرمانی سرباز ها جهت جلوگیری و سرکوب معترضان مواجه شد و اوضاع را از دست خود خارج دید، از مقام خویش انصراف داد. با انصراف او اداره امور به دست دولت موقت رسید که از طریق مجلس دوما روسیه به شاهزاده گئورگ لئووف و وزیر الکساندر کرنسکی واگذاشته شد. مرحله دوم با روی کار آمدن دولت موقت کم کم پی ریزی شد.
دولت موقت نسبت به گذشته در اوضاع بهبودی حاصل نکرد، معترضان آرام نگرفتند و بلشویک ها، یکی از دو شاخه اصلی حزب دموکرات کارگری روسیه، در راس معترضان، معتقد بودند که این دولت موقت نیز در امتداد حکومت امپراطوری تزارهاست. آن ها به دنبال آن بودند که قدرت در دست شوراها باشد و جنگ تمام شود و زمین ها به دست کشاورزان باشد؛ بنابراین درصدد قیام بودند.

معرفی کتاب آیشمن در اورشلیم اثر هانا آرنت:
آدولف آیشمن، یکی از افراد مورد اعتماد سرکرده های آلمان نازی و از افراد بانفوذ این حزب شناخته می شود. او در ابتدا عضو معمولی حزب نازی ها و شیفته اعتقادات آن ها بود ولی چندی نگذشت که وارد یک بخش تازه تاسیس و اطلاعاتی اس اس شد که به تازگی توسط هیملر، رهبر نازی، پی ریزی شده بود.

این انتقال، زمینه آغاز فعالیت نظامی برای آیشمن بود و پیشروی کارهای او به درستی، باعث شد مورد توجه هیملر و هاینریش، از سرکردگان آلمان نازی و تحت فرمان هیملر، قرار بگیرد و آیشمن را به مسئولیت اصلی او در این حزب یعنی کارشناس مسئله یهودی ها و یا به طور تفصیل مسئول هماهنگی و جابجایی و مهاجرت یهودی ها، منصوب نمود.
بعد از جنگ جهانی دوم و شکست نازی ها، عده ای از بالا منصبان حزب موفق به فرار به کشور های مختلف شدند و آیشمن نیز از این دسته افراد است.

او به همراه خانواده خود ابتدا به ایتالیا و بوسیله فراهم نمودن یک ویزای جعلی توسط کمک یک روحانی کاتولیک، به آرژانتین پناه برد اما پس از چندی شناسایی و سپس دستگیر شد. او که در دادرسی ها در دادگاه های نورنبرگ حضور نداشت و از چنگال بازپرسی های آن، گریخته بود؛ در اسرائیل و در اورشلیم بازپرسی و در پی آن محاکمه شد.

معرفی کتاب صلحی که همه صلح ها را بر باد داد اثر دیوید فرامکین:
امپراطوری عثمانی، یکی از بزرگترین و قدرتمندترین امپراطوری های جهان شناخته می شود که در قرن سیزدهم در شهری در ترکیه توسط قوم اوغوز پایه گذاری شد. این قوم در اواخر قرن دوازدهم به رهبری عثمان اول از اوضاع نابسامان قاره های آسیا و اروپا به دلیل حمله مغول ها از شرق و جنگ های صلیبی از غرب، کمال استفاده را بعمل آورد و فرصت را مناسب دید تا اقدام به فتح مناطق مختلف کند. او تا آخرین فتوحات خود که شهر مهم بورسا بود، پیشروی کرد و با فتح این شهر عثمان اول، خود را پادشاه امپراطوری عثمانی معرفی نمود. این امپراطوری عظیم در قرن پانزدهم به اوج قدرت و اقتدار خود رسید و تا این دوره پادشاهان عثمانی مدام در حال کشورگشایی و سیطره قدرت خود به سرزمین های همجوار بودند. امپراطوری عثمانی تا قرون شانزده و هفدهم میلادی تا سه قاره پیشروی کرد و شمال آفریقا، غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا را در بر گرفت. اکنون چگونگی نابودی این قدرت بزرگ و انهدام کامل آن در جنگ جهانی اول و پیدایش خاورمیانه کنونی و تغییرات آن و همچنین نقش اروپا و تاثیرات آن بر خاورمیانه و تاثیرپذیری اروپا از وقایع حاصل، از جمله موضوعاتی است که کتاب پیش رو مورد هدف قرار می دهد.

معرفی کتاب لنین، زندگی انقلابی سرخ اثر رابرت سرویس:
کتاب لنین؛ زندگی انقلابی سرخ، نوشته نویسنده و مورخ انگلیسی، رابرت سرویس است که تاریخ جماهیر شوروی را، بخصوص دوران انقلاب اکتبر تا مرگ استالین را تحت پوشش نوشته هایش قرار داده است. نویسنده در این کتاب سعی در آن دارد که با اسنادی مستند، ویژگی ها و خصایص شخصی لنین را بازگو کند و یک بیوگرافی کامل و جامع در اختیار خواننده قرار دهد.
ولادیمیر ایلیچ اولیانوف، یا نام شناخته شده لنین، نظریه پرداز و انقلابی کمونیست روسی بود که انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ روسیه در مرحله دوم توسط او رهبری شد و به پیروزی رسید. او که توسط بنیانگذاری حزب بُلشویک ها به این موفقیت دست یافت، در انتها باعث شکل گیری اتحاد جماهیر شوروی در زمان جوزف استالین شد. او به همراه رهبران کمونیسم دیگر توانست از مداخله روسیه در جنگ جهانی اول جلوگیری کند و آتش جنگ داخلی را فرونشاند.
محتوای این کتاب، به بررسی و شناخت اندیشه ها و باورها، عملکرد سیاسی و همچنین زندگی کسی که اولین حکومت کمونیستی جهان را پی ریزی کرد و کارکردهای سیاسی وی به تشکیل اتحاد جماهیر شوروی انجامید، می پردازد؛ از این رو خواننده به درستی می تواند با اندیشه های لنین و همچنین فعالیت های سیاسی وی آشنا شود.