پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

معرفی کتاب تاریخی

 

 

 

معرفی کتاب خان جهانگیر اثر مالکوم بس


کتاب خان جهانگیر نوشته نویسنده مشهور مالکوم بس است .. مالکوم بس از نویسندگان برتر قرن ۲۰ کودک و نوجوانان است .کتاب های او تاریخی اند و به دلیل توضیح ساده تاریخ و آمیختن آن با داستان مشهورند . کتاب خان جهانگیر یکی‌از این کتاب هاست  .. کتاب خان جهانگیر درباره زلزله قرن سیزدهم هست ،زلزه ای نه از جنس سنگ و خاک و سونامی بلکه زلزه ای از جنس انسان ‌. چنگیزخان مغول .چنگیز خان با نام اصلی تموچین یکی از پسران یک فرمانده قدیمی مغولی است . افتخار او اینست که تمام قبایل مغولی را متحد کرد . قبل از او پدربزرگ اش سعی کرده بود تا تعدادی  از قبایل مغولی را با هم متحد کند اما نتوانسته بود . چنگیز خان در کودکی یتیم شد و سرپرستیش او و برادرانش  به مادرش سپرده شد
پدر او توسطه قبیله رقیب کشته شد . البته بعدا چنگیزخان انتقام پدرش را  با جوشاندن تمام افراد آن قبیله در دیگ آب داغ گرفت  کتاب داستان چگونگی به قدرت رسیدن چنگیز خان از راهزنی معمولی به پادشاهی تمام آسیا  و شرق اوروپا شرح می دهد.
کتاب ابتدا به بررسی دلایل شورش مغولان می‌پردازد  و اتحاد آن هارا بررسی می کند.  سپس حملات شدید و جنگهای بسیار خشن مغولان را در قالب داستان توضیح می‌دهد . چند چیز در ارتباط با مغولان و ارتش مغول نقطه قوت آن ها حساب می شود.

 

معرفی کتاب مادر و پنجاه سال زندگى در ايران اثر توران میرهادی

در تجربه هاى زندگى، در شيوه هاى تربيتى نسل هاى گذشته همواره نكته هاى ناب و ارزنده اى ميتوان يافت.
در اين كتاب دخترى، كه اكنون مادربزرگ است و كهنسال، خاطرات پنجاه سال زندگى مادر آلمانى تبار خود را در ايران مرور ميكند. او سعى دارد شمه اى از راهكار هاى تربيتى گوناگون را با خواننده درميان بگذارد و از عشق، نوجوانى، پذيرش فرهنگ ها و نشيب و فراز هاى زندگى بگويد
اين كتاب " مادر و پنجاه سال زندگى در ايران" نام دارد.
روايتگر داستان، بانو توران ميرهادى است.
پدر او ايرانى بود و دانشجوى بورسيه دولت ايران، كه ابتدا به سوييس و سپس به آلمان رفت و در آلمان با بانويى زيبا و با وقار كه دانشجوى رشته هنر دانشگاه مونيخ بود، آشنا شد.
اشنايى آن ها مصادف با جنگ جهانى اول بود. (١٢٩٧ ه.ش)
طرز تفكر و انديشه هاى آن دو در آن زمان
باعث شيفتگى و علاقه ى بين آن ها شد.
حالا اين بانوى آلمانى در ايران با فرهنگى متفاوت و چالش هاى جديدى روبروست
كه بايد ابتدا نقش همسرى و سپس نقش مادرى را به خوبى ايفا كند.
شيوه هاى تربيتى او در خانواده، امروزه ميتواند الگوى خوبى براى ما باشد.

معرفی کتاب انقلاب روسیه اثر جان ام.دان:
انقلاب روسیه یکی از بزرگ ترین جنبش های تاریخی تاثیر گذار ثبت شده است که منجر به تشکیل اتحاد یکپارچه جماهیر شوروی شد و امپراطوری روسیه را منهدم ساخت و حکومت تزار ها را از بین برد. این انقلاب که با شعار "صلح، نان، زمین" به وقوع پیوست و در دو بخش انجام شد.
در مرحله اول، با اعتصاب ها و اعتراض ها توسط کارگران صنعتی، سرباز ها و سپس کشاورزان آغاز شد. نیکلای دوم که با شکست در جنگ جهانی اول و تلفات بسیار، ابهت و حامیان خود را از دست داده بود، در این زمان که با نافرمانی سرباز ها جهت جلوگیری و سرکوب معترضان مواجه شد و اوضاع را از دست خود خارج دید، از مقام خویش انصراف داد. با انصراف او اداره امور به دست دولت موقت رسید که از طریق مجلس دوما روسیه به شاهزاده گئورگ لئووف و وزیر الکساندر کرنسکی واگذاشته شد. مرحله دوم با روی کار آمدن دولت موقت کم کم پی ریزی شد.
دولت موقت نسبت به گذشته در اوضاع بهبودی حاصل نکرد، معترضان آرام نگرفتند و بلشویک ها، یکی از دو شاخه اصلی حزب دموکرات کارگری روسیه، در راس معترضان، معتقد بودند که این دولت موقت نیز در امتداد حکومت امپراطوری تزارهاست. آن ها به دنبال آن بودند که قدرت در دست شوراها باشد و جنگ تمام شود و زمین ها به دست کشاورزان باشد؛ بنابراین درصدد قیام بودند.

معرفی کتاب آیشمن در اورشلیم اثر هانا آرنت:
آدولف آیشمن، یکی از افراد مورد اعتماد سرکرده های آلمان نازی و از افراد بانفوذ این حزب شناخته می شود. او در ابتدا عضو معمولی حزب نازی ها و شیفته اعتقادات آن ها بود ولی چندی نگذشت که وارد یک بخش تازه تاسیس و اطلاعاتی اس اس شد که به تازگی توسط هیملر، رهبر نازی، پی ریزی شده بود.

این انتقال، زمینه آغاز فعالیت نظامی برای آیشمن بود و پیشروی کارهای او به درستی، باعث شد مورد توجه هیملر و هاینریش، از سرکردگان آلمان نازی و تحت فرمان هیملر، قرار بگیرد و آیشمن را به مسئولیت اصلی او در این حزب یعنی کارشناس مسئله یهودی ها و یا به طور تفصیل مسئول هماهنگی و جابجایی و مهاجرت یهودی ها، منصوب نمود.
بعد از جنگ جهانی دوم و شکست نازی ها، عده ای از بالا منصبان حزب موفق به فرار به کشور های مختلف شدند و آیشمن نیز از این دسته افراد است.

او به همراه خانواده خود ابتدا به ایتالیا و بوسیله فراهم نمودن یک ویزای جعلی توسط کمک یک روحانی کاتولیک، به آرژانتین پناه برد اما پس از چندی شناسایی و سپس دستگیر شد. او که در دادرسی ها در دادگاه های نورنبرگ حضور نداشت و از چنگال بازپرسی های آن، گریخته بود؛ در اسرائیل و در اورشلیم بازپرسی و در پی آن محاکمه شد.