پشتیبانی ۹ صبح لغایت ۱۲ شب ( دفتر میرداماد :۲۶۴۰۱۹۵۶_ دفتر سهروردی : ۸۸۴۷۸۱۹۶ ) ( مشاور فنی :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴ )

0
0
0

نمایشنامه و فیلمنامه

 

دانلود کتاب نمایشنامه,دانلود فیلم نامه,دانلود کتاب سینمائی,دانلود کتاب تئاتر

.........................................................................................................

نمایشنامه گوشه نشینان آلتونا یکی نمایشنامه های مشهور دنیا بخصوص نویسنده و فیلسوف برجسته فرانسوی  ژان پل سارتر میباشد.

کتاب گوشه نشینان آلتونا   برای نخستین بار در سال هزار نهصد پنجاه نه در پاریس نشر یافت.و پس از آن چنمدین دهه است که جز نمایشنامه های پر تیراژ  که از این اثر نمایش های بسیاری در سراسر جهان به روی صحنه رفته است.ماجرای این نمایشنامه فلسفی روایت خانواده ای سرمایه دار به نام گرلاخ میباشد.که در شهر هامبورگ در یک ویلای بزرگ و قدیمی در مرکز پارکی ساکن هستند.

هنگام شروع نمایش ما با وصیت و نصیحت پدر خانواده روبرو میشویم که افراد خانواده را جمع کرده بدلیل اینکه بر اثر بیماری تا 6 ماه دیگر عمر میکند.از اینرو خانواده را گرد هم اورده تا از این وصیت مطلع سازد.

حال این نمایشنامه با یک چالش شروع میشود و یک شرط پدر به پسر کوچک که همسر او سخت مخالف این درخواست است .

یک نمایشنامه بسیار فلسفی راجع به زندگی و مرگ و اثرات و صدمات جدی انسانها پس از جنگ میباشد. برای خرید کتاب گوشه نشینان آلتونا اینجا کلیک نمایید و برای دانلود به ادامه مراجعه نمایید.

 

 

کتاب سگ آندلسی یک فیلمنامه است که توسط لوئیس بونوئل  به تصویر در امده و البته در نوشتن فیلمنامه و ساختش سالوادور دالی نقاش معروف سورئال شراکت دارد. و جز شاهکار سینمای ایران ثبت شده است. کتاب سگ آندولسی فیلمنامه مکتوب و چاپ شده این دو آرتیست برجسته است که به زبانهای بسیار ترجمه شده و برای علاقه مندان به تاریخ سینما بسیار ارزشمند است و در ایران نیز توسط محمد ارژنگ بفارسی ترجمه شده است.

و اما مشخصا خود فیلم که یک فیلم کوتاه سیاه و سفید است که مدتش تنها پنج دقیقه و پانزده ثانیه به تصویر کشیده شده و بدون هیچ کلامی چون یک فیلم صامت است که در سال هزار و نهصد و بیست هشت در کشور فرانسه ساخته شد.این فیلم را جز مثالی از آثار کلاسیک می شناسند اما واقعیت انین است که سگ آندلسی در زمان خود فیلمی بسیار تجربی بود و نکته جالب اینکه هنورهم تجربی است و بسیار فراتر از سبک و زمان خودش است. و می توان گفت سعی این هنرمند در خلق این فیلم به نمایش در اوردن خیال به گونه ای بی واسطه است و ایشان را به سمت شکلی راهنمایی نموده که بعد از سپری شدن بیش از 8 دهه از تولید و نمایش اول این فیلم همچنان پیشتاز و سنت شکن و غیر عرف است.و جز خاص ترین فیلم کوتاه در کل تاریخ سینمای جهان استو و به نوعی یک درس و یک مثال از معرفی بزرگان سینما در زمینه فیلم سازی تجربه گرایی است

پیرامون کتاب همه‌ ی افتادگان اثر ساموئل بکت باید عرض کنم این نمایشنامه توسط نویسنده برای اجرای رادیویی نوشته شده است. اگر شما به کتاب های ساموئل بکت توجه کنید. در خواهید یافت که بخشی از این اثار نمایشی برای اجرا در صحنه نمایش و برخی دیگر صرفا نمایشنامه رادیویی نوشته شده است . که اگرچه اساسا مرز مشخصی بین دو نیست و نمایشنامه یک نمایشنامه است و باید اجرا شود حال بصورت شنیداری یا تصویری و مهم دیالوگهای و افکار و هدف نویسنده است که در کارکترها عنوان می کند.همانگونه که بکت را می شناسیم و می دانیم که یکی از چهار بزرگ نویسنده نمایش ابزورد یا به اصطلاح دقیق تر عبث گراست.باید دقت داشت این ژانر نیز در قالب سبک اصیل بکت است و یک نمایشنامه ابزورد میباشد. که هنگامی نوشته شد به بسیاری از زبانهای دنیا ترجمه و نمایش رادیویی و نمایش خوانی شد.در ایران نیز پیش از انقلاب توسط نجف دریابندری در سری ;کتاب دو مجلدی نمایشنامه های بکت در جلد دوم ترجمه و بچاپ رسید. و بعد از انقلابم توسط نشر قطره با ترجمه خوب مراد فرهادپور ، مهدی نوید بصورت کاملا مستقل در یک کتاب کم حجم هفتاد و نه صفحه ای بچاپ رسید.خانم رونی کارکتر اصلی و دیالوگهای فلسفی او و میزانسن تیره ای که در آن دچار است بسیار عمیق و مفهومی است. و به جد باید مانند ذیگر کتاب های بکت چون در انتظار گودو پای تفسیر این اثر نشست.

پیرامون کتاب حاضر که روی جلد ابتدا بزرگ نوشته شده الکترا که یکی از شاهکارهای سوفکل است و سپس سه نمایشنامه دیگر از او به نامهای فیلوکتتس ، زنان تراخیس و آژاکس که هر چهار نمایشنامه جز آثار برجسته کتاب های سوفوکل میباشد. که قبل از این در مطلب دانلود کتاب افسانه های تبای به سه نمایشنامه پیوسته این نمایشنامه نویس بزرگ تاریخ نمایش و بزرگ مرد و استاد مسلط تیاتر یونان باستان پرداختیم.که به اصطلاح تریلوژی تبای یا سه نمایشنامه از سوفکل که تراژدی های پیوسته بود کاملا پرداختیم. حالا در این بخش به چهار نمایشنامه پیوسته یا به اصطلاح تترالوژی که چهار تراژدی پیوسته به ترتیب الکترا ، فیلوکتتس ، زنان تراخیس و آژاکس میباشد .سخن می گویم.این چهار اثر بقدر مشهور و پر طرفدار است که می توان کسی را تیاتری دانست و نمایش اجرا می کند و تا به حال این اثار از سوفوکل را نخوانده و اجرا نکرده باشد.و به بسیاری از زبانهای دنیا ترجمه شده است و در ایران نیز در دهه پنجاه توسط انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب با ترجمه بسیار خوب محمد سعیدی بفارسی ترجمه و چاپ گردید.که برای خرید کتاب الکترا، فیلوکتتس ، زنان تراخیس و آژاکس اثر سوفوکل اینجا کلیک نمایید و برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید