پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب : ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

نمایشنامه و فیلمنامه

دانلود کتاب فاسق اثر هارولد پینتر ترجمه منوچهر بیات مختاری

عموما من در معرفی کتب داخل سایت سعی بر این دارم از مطالب افرادی استفاده کنم که کتابشناس و کتابخوان حرفه ای هستند و یک چکیده از مطالبی که بزرگان ادب ایران و جهان پیرامون یک اثر برجای گذاشتن گرداوری کنم.

اما راجع به کتاب فاسق چند خط مینویسم از حس خودم به این کتاب.این نمایشنامه از نظر من جذابترین نمایشنامه ایست که خواندم و ارزنده ترین نمایشنامه ای که دارم.

دلیلش شاید کمیابی این اثر بود که برایم این گونه عزیز است. گرچه خود نویسنده جز سه نمایشنامه نویس بسیار مورد توجه من بوده و هست.

اما اصل ماجرا اینگونه است که نخست بار من این اثر را در یک مجله قدیمی ادبی پیش از انقلاب به نام نگین دیدم. که این تک پرده ای از پینتر تحت همین عنوان فاسق ترجمه و در یکی از شماره های مجله نگین بچاپ رسیده شد.این ماجرا مربوط به سال هزار سیصد هشتاد است. و من نخست نام اثر برایم متفاوت بود و وقتی شروع کردم بخواندن دیدم با اینکه یک نمایشنامه کم کارکتر و تک پرده ای و کم حجم است اما بسیار عمیق و متفکرانه و قالب  اجراست. یعنی یک اثر نمایشی. جوری که یک دهه هرگاه از اموزشگاه های بازیگری و یا دانشجویان تیاتر برای خرید کتاب پیشم میامدند این نمایشنامه را معرفی میکردم.چون با اینکه قابل اجرا در عموم نبود بدلیل موضوعیت و دیالوگها اما بار دراماتیک بسیار خوب و ساختار نمایشی حرفه ای داشت. و وقتی یک بازیگر بتواند در یک نمایشنامه کم کارکتر که بیش از میزانسن بازی و قالب گیری شخصیت را هضم کند بلاشک در کارهای دیگر موفق خواهد بود. چرا که این یک اثر بازی در بازی بود و کارکتر میبایست در مسیر نمایش تیپ و حتی کارکتر دیگری خلق نماید.

برای خرید کتاب فاسق نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دانلود کتاب پسر حاجی باباجان اثر ایرج پزشکزاد

 صحنه یک اطاق نشیمن ساده است.اثاثه اطاق عبارتست از یک نیمکت و دو صندلی راحتی .یک میز پیشدستی- یک میز ناهار خوری و چهار صندلی-یک قفسه کتابخانه خالی-یک تلویزیون-یک دستگاه ضبط صوت.روی تلویزیون یک قاب عکس خانم قرار دارد که در آن عکس یک هنرپیشه زن سینما دیده می شود.
هنگام باز شدن پرده جف پشت میز ناهار خوری مشغول صحبت با تلفن است.گوشی به دست راست و یک تفنگ به دست چپ دارد.

جف : نه نه می می نو خانم من هالو نیستم.دارید بهانه می می آورید .شما دارید احساسات مرا زیر پایتان له می می کنید. اما یک روز پشیمان می می شوید چی؟
نخیر من خوب می دانم. البته من کار ندارم.خانه ندارم.بله هیچی ندارم اما یک قلب پر از عشق دارم . شما را دوست دارم بله؟ نخیر.خیال نکنید من خرم. من می می دانم شما عاشق سیروس خان هستید می می نو خانم.
انچه که خوانید مربوط به میزانسن و چند خط نمایشنامه کتاب پسر حاجی باباجان اثر ایرج پزشکزاد که ماجرا در شهری در اامریکا بوقوع می پیوند و شامل سه پرده می باشد

 

برای خرید کتاب پسر حاجی باباجان اثر ایرج پزشکزاد نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

دانلود کتاب ژان مقدس کشتارگاهها اثر برتولت برشت ترجمه ابوالحسن ونده ور

 

 ترجمه ی آثار برشت در سراسر دنیا رنجی را که من متحمل کرده ام متحمل خواهند شد و بار مسولیت سنگینی را به خاطر ترجمه او به دوش خواهند کشید.
ترجمه آثار برشت به ویژه سوده هایش که خود آنها را نظم می خواند نه شعر آسان نیست.
خصوصا به زبان فارسی زیرا با حال و هوای فرهنگ شعری ما سازگار نیست.
فرهنگ شعری ما پیوسته به جست و جوی اندیشه های والا و لاجرم زبان بسیار پیراسته و دور از دسترس توده ها بوده است و به ناگزیر ابزارش واژه های سنگین و آهنگین .فاخر.ادیبانه.گزیده و اغلب به دور از زبان مردم کوچه بوده است.
کم یا بیش هیچ شلعر برجسته ای از وآزه های کوچه بازاری و غیر ادیبانه به منظور تبیین گوشه ای از زندگی این مردم بهره نمی جسته است و اگر چنین هم بوده ما برحسب عرف و عادت اصولا آن را به حساب شعر نیاورده ایم
و بدین خاطر نیز در طول تاریخ زبان توده ها را در شمار زبان ادب محسوب نداشته و هیچگاه آن را لایق بحث و فحص و اعتنا ندانسته ایم.

 در حالی که سروده های برشت برخلاف چنین تلقی ای مملو از کلمات و واژه هایی است که از زبان مردم کوچه و بازار برگزیده و در قالبی خاکی و زمینی با کاربردی اجتماعی فرو ریخته است و استادی او در این کار چندان است که بسیاری از منتقدان این توانایی اورا با اعجاب ستوده اند.

برشت شیفته آدمهای ساده و بی پیرایه بود و آثارش را درباره ی همین افراد و نیز به خاطر آنان نوشته است.
او همیشه میل داشت که آثارش وسیله یی برای نشر اندیشه و عقاید باشد و خواننده و تماشگر ساده او بتواند آن را درک کند و نیز به همین خاطر بود که بر علیه تمام آثار گزافه آمیز و فاخر شعر و زبات تیاتری المان قیام کرد و در جهت نفی و طرد محتوای آثار و زبان مطنطن و رسمی نویسندگان و رسمی نویسندگان و شعرایی چون گوته و شیللر برامد

 

برای خرید کتاب ژان مقدس کشتارگاهها اثر برتولت برشت نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

دانلود سه نمایشنامه از ژان پل سارتر : مرده های بی کفن و دفن، مگس ها، خلوتگاه ترجمه صدیق آذر

 

کتاب سه نمایشنامه از سارتر در برگیرنده سه نمایشنامه ژان پل سارتر نویسنده و فیلسوف صاحب اندیشه و فلسفه فرانسوی است.در این کتاب که در سال هزار سیصد و چهل و نه توسط انتشارات سخن به چاپ رسیده است. ما به سه نمایشنامه شاخص سارتر مطابق سبک همیشگی و فلسفه اصالت وجود همراه هستیم. سه نمایشنامه بسیار فلسفی و خواندنی و البته نمایشی و قابل اجرا

هر سه نمایشنامه پر شخصیت و پر دیالوگ میباشد. و صدیق آذر بخوبی از ترجمه این سه پی اس برآمده.

نمایشنامه اول این مجموعه مرده های بی کفن و دفن میباشد که دارای 2 پرده و 4 تابلو میباشد و حجیمترین این سه نمایشنامه می باشد

نمایشنامه دوم دوزخ میباشد که توسط مترجمین دیگر با نام درب بسته نیز می شناسند.این نمایشنامه را که صدیق آذر خلوتگاه ترجمه نموده همان درب بسته و دوزخ سارتر میباشد که کلا در یک پرده می باشد.

و اما نمایشنامه آخر این مجموعه مگس ها میباشد که در سه پرده و بسیار پر کارکتر میباشد

 

برای خرید کتاب مرده های بی کفن و دفن، مگس ها، خلوتگاه  اثر ژان پل سارتر نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید