پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۲۶۴۰۱۹۵۶   مشاور فنی :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

0

زندگی نامه و خاطرات

 نامه دانلود کتاب زندگی نامه ,دانلود کتاب خاطرات,دانلود کتاب بیوگرافی افراد مشهور

دانلود کتاب سپیده دم در ایران اثر برنارد شولسته هولتوس ترجمه مهرداد اهری

 

 شولسته هولتوس جاسوس آلمانی و قهرمان کتاب حاضر به دلیل هم عصری با ما و بخصوص به دلیل آنکه طی سالیان اخیر نامش در بسیاری از کتاب ها و مقالات منتشره ذکر شده است.
برای محافل سیاسی و اهل مطالعه چندان نا آشنا نیست. شرح خاطرات او از جنگ جهانی دوم و حوادث و ماجراهایی که در ایران بر او گذشته .زیبا و مرموز می شود و خیلی زود هیجان و کنجکاوی خواننده را بر می انگیزد و اورا به تفکر وا می دارد و احساسات گوناگونی را در وجود او شکل می بخشد: شجاعت و ماجراجویی . وظیفه شناسی و عشق میهن.صمیمیت و دو رویی...
متاسفانه متن آلمانی کتاب فاقد روزنگار تاریخی است و علاوه بر آن هیچ توضیحی درباره شاخاص و زمان و مناطق مورد گفتگو نیاورده است و اسامی خاص اشخاص و امکنه انطوریکه مولف شنیده و فهمیده درج شده است.
این امر در ترجمه مشگلات زیادی ایجاد می نمود.
فی المثل نام ژنرال شاه بختی در سراسر کتاب شباهتی ذکر شده بود.
از این رو از افراد بصیر و مطلع وقایع کتاب و اشخاص این سرگذشت تقاضا دارد از نظر تصحیح لغات و اصطلاحات خاص و شرح خاطرات و احتمالا ارائه عکس و سند و مدارک بیشتر مارا یاری دهند تا محتوای کتاب در چاپهای بعدی غنی تر شود.

داستان این کتاب که پر ماجراترین و طوفاتی ترین و مع ذالک ارزشمند ترین و زیباترین سالهای زندگی مرا در بر می گیرد و به دست تقدیر با خون و اشک و عظمت و گناه انسان رقم خورده است.

از نقطه خالی و سفید روی نقشه جغرافیا شروع شد.
این نقشه در بعد از ظهر ابری یکی از روزهای ماه فوریه 1941 جلو من روی میز کارم قرار داشت و من هیجان زده و مستاصل به لکه سفیدی چشم دوخته بودم که از باکو تا کیروف اباد و از خلیج فارس تا داغستان را در بر میگیرد

 

 

 برای خرید کتاب سپیده دم در ایران اثر برنارد شولسته هولتوس ترجمه مهرداد اهری نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

دانلود کتاب سوسمارالدوله اثر رحیم رضازاده ملک

 آقا محمدخان در آذربایجان چنان آتشی از ظلم و بیداد برافروخت که خانمان آذربایجان را پاک سوخت.اجاق خانواده ها را کور کرد و جوانان بالیده را به اسارت به کنیزی و غلامی برد.
آقا محمدخان به جنگ ترکمانان سواحل جنوبی دریای مازندران که سالیان دراز یا خاندان وی همراهی کرده بودند و همواره با پدرش مساعد بودند رفت و پس از خونریزی بسیار بیشماری از زنان و کودکان ترکان را اسیر کرد و با خود برد.

 چه فایده که سفاکیهای آقامحمدخان را شماره کنم. این قلدر دد خو به خراسان .مازندران.گیلان.آذربایجان و رفتارش با کرمانیان و ترکمانان یاد شد میتوان تصور کرد که در دوران حکومتش بر این و ایرانیان چه گذشته است.
میتوان از خانواده های ایرانی چه آنها که عزیزاشنان به دست سپاهیان کشته شده اند چه انان که نور دیده شان در لباس سپاهی در حال فرار یا در حال دفاع از جان کشته ی خونخواری آقا محمدخان شده اند چه آنان که زنان و دختران نوباوگانشان همچون گشوت قربانی بین سپاهیان قاجاری تسهیم شده اند.تصویری ذهنی ساخت و لباس عزا را به تن آنان دید.
میتوان اندیشید که چه مقدار مال و منال بیچاره مردم رنجیده ی ایرانی صرق قشونکشیهای مداوم این حاکم دنی شده است.
میتوان قیاس کرد که چه مقدار حاصل دسترنج زارعان زحمت سرما و گرما کشیده ی ایرانی پایمال سم ستوران این حاکم چنگیز صفت شده است.

 

برای خرید کتاب سوسمارالدوله اثر رحیم رضازاده ملک نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

دانلود کتاب یادنامه پورداود اثر محمد معین

 

درست شصت سال پیش(60 سال قبل از سال 1324 که این مقدمه نوشته شده) یعنی سال 1264 در گوشه ای از شمال ایران در شهر رشت کودکی به نام ابراهیم پا بعرصه گذاشت که مقدور بود بعدها کهن ترین و مهمترین یادگار کتبی نیاکان آریائیی خویش را از زبان دیرین بپارسی نوین در آورد

 و بدینوسیله نام خویش را در تاریخ و ادب ایران جاوید گذارد .آری در هر کودک یک معمای حیرت بخش پنهانست.
ابراهیم پور داود پور باقرپور محمدحسین در روز آدینه بیستم بهمن ماه سال هزار دویست شصت و چهار در گیلان زمین شهر رشت چشم بر جهان باز نمود.
پس از تحصیلات مقدمات فارسی و عربی در سال هزار و دویست هشتاد و چهار به طهران شتافته باموختن طب قدیم پرداخت.
در همین ایام غوغای مشروطه طلبان برخاست و او نیز بگفتار خود در جز جوانان مشروطه طلب سری می جنباند.
پور داوود بر آن بود که بکشور های بیگانه شتابد هرچند موانع خانوادگی و غیره بیشمار بود.
در سال هزار و دویست هشتاد و هفت از راه کرمانشاه و بغداد و حلب به سوریه رفت و بتحصیل ادبیات فرانسه پرداخت.سپس برای زیارت خویشاوندان خود از راه استانبول و طرابزان برشت باز گشت و چند هفته در آنجا ماند.بعدا در سال 1289 به فرانسه شتافت و پس از تحصیل علوم مقدماتی در دانشگاه پاریس باموختن رشته حقوق مشغول شد. در همین ایام بهمراهی چندتن از ایرانیان برعلیه مظالم دولت تزاری روس متینگی در پاریس دارد و نیز بیاری چند تن از ایرانیان با ذوق انجمن ادبی در پاریس تاسیس کرد.
شش ماه و نیم از آغاز جنگ جهانگیر گذشته را در پاریس بسر برد. درین هنگام شور جوانی ویرا بر ان داشت که عروس پایتختهای اروپا را ترک کند و خویشتن را بمهلمه اندازد.
در سال هزار دویست و نود چهار از فرانسه. سویس.المان.اتریش.رومانی.بلغار.استانبول و حلب گذشته دل به دریا زده جعبه بزرگی بنام شخطور در فرات انداخت و پس از هیجده روز وارد فلوجه و بغداد شد.
در پایتخت قدیم خلفای عباسی بار اقامت افکند و روزنامه ای بنام رستخیز در انجا تاسی کرد ولی هر روز از راه بصره منتظر ورود مسافران باریک و بلند جزیره بریتانیا بود تا کوت العماره بدست انگلیسیان افتاد.
وی نیز ناچار از بیابانهای وسیع عراق گذشته خود را بکوهای بلند ایران رسانید و در کرمانشاه در جوار طاق بستان ارام گرفت تا اینکه...توصیه میکنم کتاب را بخوانید تا از زندگی و خدمات این استاد برجسته اطلاعات کسب نمایید.

 

 

برای خرید کتاب یادنامه پورداود اثر محمد معین نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

دانلود کتاب روزگار و اندیشه ها اثر مشفق کاظمی

 تنها انگیزه ام این بوده که چون از دوران کودکی تا امروز هر زمان به صورتی بازیچه سیر اجتماعی بوده که در آن سالها جسما و روحا نشو و نما کرده ام و در نتیجه خواه ناخواه به بررسی روان و رفتار و کردار خویشاوندان و آشنایان اداری و سیاسی می پرداخته ام با خود چنین پنداشته ام که اگر قضاوتهایی که نسبت بوقایع و حوادث دوران زندگی خود کرده ام نمونه هایی بخوانندگان عرضه داشته و در انجام این منظور تا سرحد انکان از حقیقت گوئی دوری نجویم چندان بی فایده نباشد.
از ذکر این نکته نیز ناگزیرم که بهیچوجه دعوی تاریخ نویسی ندارم و آنچه مینویسم متکی باسناد و مدارک و یا یادداشتهایی نیست که در موقع خود برداشته شده باشد.
بلکه در این راه سخت و دشوار فقط از حافظه خود که آنهم لوح محفوظ نیست مدد گرفته ام پس نه تنها بعید نبوده بلکه بسیار محتمل هم می باشد که در نقل وقایع و حوادث و غیره دچار اشتباهاتی هم شده باشم.
تنها اطمینانی که میتوانم بدهم اینم است که از گزاف گویی جدا دوری جسته ام و در مواردی که در تماس با معاصرین خود احیانا رفتار ناگوار و ناهنجاری دیده ام کوشیده ام از کینه توزری بپرهیزم و تا سرحد امکان از قضاوتهای سخت درباره شخص آنان و کردارشان خودداری نمایم و نیز به پیروی از روشی که اشتفان زوایک نویسنده نامدار اتریشی در آخرین کتاب خود بنام جهان دیروز بکار بسته است هرچند ناچار شده ام ضمن نقل اوضاع هر دوره و زمانی شمه ای از خصوصیات زندگی شخصی و خانوادگیم را باخوانندگان درمیان گذارم اما منظور اساسیم همانا تشریح قضاوتهایی بوده که بمقتضای سن و معلومات ناقص و فهم محدود و تشخیص نارسای خودو حین اشتغالات گوناگون اداری و سیاسی و تماسهای که طبعا با غالب طبقات مردم داشته ام در باره محیط و حوادث دوران زندگی خود بنمایم.

 

برای خرید کتاب روزگار و اندیشه ها اثر مشفق کاظمی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید