پشتیبانی ۹ صبح لغایت ۱۰ شب ( دفتر میرداماد :۲۶۴۰۱۹۵۶ , دفتر سهروردی : ۸۸۴۷۸۱۹۶ ) ( مشاور فنی :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴ )

0

سفرنامه

شامل سفرنامه های ایرانی و خارجی

......................................................................................................

 

دانلود کتاب سفرنامه ژان اوتر در عصر نادرشاه

 سفرنامه ژان اوتر در سده 18 می گذرد در عصر زمامداری نادر شاه که بسیاری علاقه دارند که وقایع تاریک آنزمان ایران را خوب روشن سازند و بشناسند.

 تاریخ اوضاع اجتماعی و سیاسی و نظامی و اقتصادی پانصد سال اخیر کشور ما

اگرچه به زمان ما خیلی نردیک نر از دوران های کهن می باشد چون توام با دسیسه ها و نیرنگهای پشت پرده بیگانگان تازه به دوران رسیده بود بطور بی طرفانه روشن نیست.
در این زمان کشورهای مسیحی :مسکویت.انگلیس.روسیه.ونیز.
رتغال.هلند.فرانسه و غیره کم کم سیاست جهان را بدست گرفتند.
پس از جنگهای صلیبی این کشورها نه تنها بین خود رقابت داشتند بلکه نسبت به فتوحات روزافزون مسلمانان در قلب اروپا و افریقای شمالی حسادت و کینه می ورزیدند.
انها به وجود یک فرهنگ کهن و قوی و دانشهای ناشناخته شرقیان پی بردند و از راه ترجمه و جهانگردان و دستبردهای گوناگون به نوشته جات و اندیشه های علمای ایرانی و هندی دست یافتند و برای شناسایی و برقراری ارتباطات و یا دست اندازی به سرزمین های این ملل مستقیم یا غیر مستقیم به راه افتادند. ولی بی شک فتنه هجومهای چنگیزخان و تیموریان و خوانین بعدی جانشین اینان حاصل همان دسیسه ها بشمار میروند.
ملل جهان سوم در اسیا مخصوصا مسلمانان به جان هم افتادند اختلافات فرقه ای و تفرقه های مذهبی و تضعیف و تحلیل نیروها با فراهم اوردن جنگهای داخلی و مذهبی بهترین فرصت برای اروپاییان شد.تا از راهای گوناگون و بصور مختلف مجهز نمایند وبهانه بدست اوردند تا از کشورهای زرخیز این بخش جهان بهره برداری کنند و از ان راع به مداخلات نظامی و تصرفات ارضی بپردازند با دقت موقعیت سوق الجیشی این ممالک ضعیف را بسنجنن و فرمانروایان و همسایگان انها را بشناسند.
بهترین نمونه برای ما روابط چهارصد ساله دو کشور ایران و ترکیه است.

 

برای خرید کتاب سفرنامه ژان اوتر در عصر نادرشاه نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

دانلود کتاب شترها باید بروند اثر سر ریدر بولارد و سر كلارمونت اسكراين

 این کتاب ترجمه ای است از دو متن مجزا: اولی یک فصل از کتاب خاطرات سر ریدر بولارد سفیر انگلیس در ایران طی سالهای جنگ جهانی دوم و دومی مقاله ای از سر کلارمونت اسکراین افسر سیاسی انگلیس در هندوستان و کنسول بعدی انگلیس در ایران.
علت انتخاب این دو متن برای انتشار در قالب یک کتاب وجه مشترک هر دو انهاست در توصیف احوالات رضا شاه در جریان برکناری از سلطنت و انگاه دوران تبعیدش به جزیزه موریس.
2)کتاب خاطرات ریدر بولارد که در سال 1961 تحت عنوان شترها باید بروند در لندن به چاپ رسیده شرح مفلی است از زندگینامه و مشاغل گوناگون سیاسی او.که چون تنها فصل مربوط به دوران سفارتش در ایران می توانست برای هموزنان جالب و قابل استفاده باشد.فقط همین ترجمه شده و بقیه مطالب به فرصتهای دیگری موکول گردید.
3)در مورد کلارمونت اسکراین در قسمت دوم این کتاب توضیح داده خواهد شد و در اینجا تنها به ارائه مشخصات مقاله او که ترجمه اش خواهد امد اکتفا میشود.
هر دو متن به دلیل انکه توسط دست اندرکاران اصلی قضیه نوشته شده از اصالت کافی برخوردار است و در حکم اسناد دست اول بحساب می اید. اولی به دلایل انکه ریدر بولارد نقش افرین اصلی ماجرای منتهی به استعفا و اخراج رضا شاه بوده است. و دمی هم به این خاطر که کلارمونت اسکراین ماموریت تبعید رضا شاه از بندر بمبئی به جزیره موریس را به عهده داشته است.

برای خرید کتاب شترها باید بروند نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

دانلود کتاب ذن و فن نگهداشت موتورسیکلت اثر رابرت پیرسیگ

 

 بدون این که دست چپم را از فرمان موتوسیکلت جدا کنم به صفحه ی ساعت مچی خودم می نگرم و می بینم ساعت هشت و نیم بامداد است.
باد گرچه با سرعت شصت میل در ساعت در حرکت است.گرم و مرطوب است.وقتی که در ساعت هشت و سی دقیقه باد چنین گرم و مرطوب باشد.نمی دانم هوای بعد از ظهر به چه صورت خواهد بود.
بوی تند و زنده ای از باتلاقها با باد همراه است.
ما در منطقه ی دشتهای مرکزی امریکا در حرکتیم.جایی که پر از ابگیرهایی است که مرغابیان فراوان در انها شناورند و به این دلیل منطقه ی خوبی برای شکار مرغابی می باشد.
ما به سوی شمال غربی از مینه اپولیس به سوی داکوتا می رویم.
این بزرگراه یک بزرگراه چهار خطه به موازات آن از سنگینی ترافیک در ان کاسته شده است.هر زمان که از کنار باتلاقی می گدریم هوا یکباره خنکتر می شود.اما به محض گذشتن از برابر ان هوا دوباره ناگهان گرم تر می گردد.
این چند خطی که مطالعه گردد مربوط به جملات نحست کتاب کتاب ذن و فن نگهداشت موتورسیکلت  میباشد که در بخشت اول کتاب امده.وصف زیبای نویسنده و جملات مختصر و مفید اثر را بسیار خواندنی و دلنشین ساخته

و در چهار بخش این سفر را با هیجان توصیف مینماید.

 

برای خرید کتاب ذن و فن نگهداشت موتورسیکلت نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

دانلود کتاب مرآة البلدان اثر محمد حسن اعتماد السلطنه

رسم است و نیکو رسمی که در آغاز هر کتابی از مولف و تالیفات و شرح حال و حیات وی یاد می شود و کتاب لفظا و معنا مورد بررسی قرار می گیرد و محتوی و مدلول آن به خواننده عرضه می گردد

و من خود بارها در آغاز هریک از کتبی که تصحیح و طبع کرده ام در مقدمه از مولف و تالیف وی یاد نموده ام.اما در مورد کتاب مرآة البلدان کاری دشوار پیش امده.زیرا محمد حسن خان اعتماد السطنه از رجال معروف عصر ناصری است که سالها روزنامه خوان شاه و وزیر انطباعات بوده و در سفرهای ناصر الدین شاه به فرنگ ملتزم رکاب بوده و این کتاب او به نام مرآة البلدان هم از امهات کتب مربوط به عصر قاجاری است و هرکس که کمترین علاقه ای به مطالعه چنین کتبی داشته باشد. به تحقیق و یقیت مرآة البلدان اثر محمد حسن اعتماد السلطنه را می شناسد.
از آن گذشته نویسنده کتابهای فراوان دارد و شمار کتاب های وی را تا 37 نوشته اند و در دو سه سال اخیر که شور و شوقی در جامعه ما برای مطالعه و کتاب خواندن پدید امد و مردم به خواندن کتب تاریخی رغبت فراوان مبذول می دارند چندین کتاب اعتمادالسطنه چون الاماثر و مطلع الشمس و خاطرات و خلسه و صدرالتواریخ بصورت چاپ مجدد چاپ شده است

 برای خرید کتاب مرآة البلدان 4 جلدی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.