پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۲۶۴۰۱۹۵۶   مشاور فنی :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

0

سفرنامه

شامل سفرنامه های ایرانی و خارجی

......................................................................................................

 

دانلود کتاب دون ژوئن ایرانی اثر اروج بیک بیات ترجمه مسعود رجب نیا

 

نام کامل و درست نویسنده این کتاب و قهرمان آن اوروج بیک بن سلطان علی بیک بیات است که در اسپانیا به دون ژوان ایرانی یا بتلفظ اسپانیایی دون خوان شهرت یافته است.
از ایرانیان قرن یازدهم هجری (قرن هفدهم میلادی) شاید نتوان کسی را نظیر نویسنده این کتاب یافت که دامنه جهانگردی اش تا این حد پهناور باشد و بخصوص باروپا رفته باشد و مشاهدات خود را یادداشت کرده و بصورت سفرنامه ای بیادگار گذشاته باشد.

 اروج بیک در سفر دراز خود با سر آنتوان شرلی مشهور و سفیر ایرانی شاه عباس حسینعلی بیک بیات همراه بود.
هیئت سفارت ایران مرکب بود از نوزده تن و عبارت بود از سفیر و چهارتن از نجبای ایرانی منشیان سفارت و پانزده تن خدمتکار.هیئت انگلیسی همراهان سرآنتوان شرلی هم پانزده تن بودند با دو تن کشیش پرتقالی و پنج مترجم.
این عده که در حدود چهل تن می شدند از راع دریای خزر و ولگا به مسکو رفتند و پس از شش ماه توفق دربن شهر بانتظار سرآمدن زمستان از راه آرخانگل و اقیانوس منجمد شمالی به آلمان و چکسلواکی یل بوهم و ایتالیا رفتند و سه تن از خدمتکاران هیئت مسیحی شدند و در پناه کلیسای رومی ماندند از روم به جنوب فرانسه و آنگاه باسپانیا رفتند.

ارورج بیک گذشته از آنکه صاحب قلم بود شمشیر زن نیز بود چنانکه در جنگهای تبریز در برابر سپاهیان عثمانی جنگیده و شرح زنده و پرشوری از مقامتهای ایرلنیان در آنسامان از خود بجای گذشاته است.
پدرش درین جنگ بقتل رسید و داستان کشته شدن پدرش را در کتاب خود برشته تحریر کشیده است.
انچه درباره کشته شدن حمزه میرزا ولیعهد دلیر و جنگاور ایران بدست دلاکش خداوردی و حمل جنازه او به اردبیل نوشته است بسیار اندوهبار و تاثیر انگیز است.

 

 

برای خرید کتاب دون ژوئن ایرانی اثر اروج بیک بیات ترجمه مسعود رجب نیا نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

دانلود کتاب سفرنامه پولاک اثر یاکوب ادوارد پولاک

 

 ایران فعلی به آن اندازه بزرگ نیست که روزگاری شاه به کوروش جوان می گفت: قلمرو سلطنت پدران من از جنوب تا آن نواحی گسترده است که حرارت آنجا را غیر مسکون کرده است.

و از جانب شمال تا سرزمین هایی است که یخبندان همه جارا فسرده است.آنچه در این بین قر دارد مقهور ساتراپهخا.دوستان و یاران برادر من است.اما مع هذا ایرانیان بدان می بالند که کشورشان همه نوع آب و هوایی را در بر می گیرد.از گرم استوایی تا یخبندان شمالی و این مطلب در جمله ایران هفت اقلیم دارد.بیان می شود.
از آنجا که این نجد از اطراف با کوهای بلند احاطه شده این امکان بوجود آمده است که بتوان پس از صرف ساعتهای معدودی از سرزمین گرمی که در آن خرما می روید به ارتفاعاتی رسید که در پرتگاهای آن همواره برف وجود دارد یا می توان به دره هایی که فقط پای چادر نشینان در ماهای تابستان ممکن است بدانجا برسد و بس.
بیابانها و صحرای ایران به افریقا می ماند و قسمتهای کم ارتفاع آن در ساحل خزر از نظر قدرت بار آوری و تنوع نباتات به سرزمین حاصلخیز هندوستان شبیه است. بعضی از دره های دلکش ایران از نظر زیبایی از کشمیر که این همه در وصفش سخن گفته اند سبق می برد.در حالی که خوزستان و لار آدمی را به یاد عربستان می اندازد.
از برکت این خصوصیات است که ایران در محدوده خود تمام محصولات جنوبی و شمالی را از خرما و موز تا گیاهانی که در سرما و یخ همیشگی می رویند یکجا جمع کرده است.

و به عبارت بهتر می تواند بکند. این کشور که از نظر جنگل فقیر است باز در ولایات ساحلی خزر دارای اقاقی.بلوط.آلش.انواع سرو و غیره است. انهم با عظمتی کم نظیر که می تواند چوب لازم را برای کشتی سلزیهای بزرگ تامین کند. به همیتن ترتیب هم ذخائر غیر قابل تخمین زغال و آهن و مس آن در انتظار روزی مانده اند که استخراج شوند و صنایع عظیمی را پایه گذارند و پشتکار و هنرمندی کارگر ایرانی را به منصه بروز برسانند

 

برای خرید کتاب سفرنامه پولاک اثر یاکوب ادوارد پولاک نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

دانلود کتاب سفرنامه های ونیزیان در ایران: ش‍ش‌ س‍ف‍رن‍ام‍ه‌ اثر جوزافا باربارو, آمبروزیو کنتارینی, کاترینو زنو ,آنجوللو ,وینچنتو دالساندری ترجمه منوچهر امیری

 

 زمین چنانکه هندسه دانان به دلایل مسلم ثابت می کنند در برابر عالم افلاک چندان خرد است که گویی نقطه پرگار است در درون دایره و چون قسمت اعظم آن را یا آب فرا گرفته یا به واسطه شدت گرما و سرما سکونت ناپذیر است ربع مسکون قسمت بسیار کوچکتری از کره ارض را تشکیل می دهد.
با این همه قدرت آدمی چندان ناچیز است که کمتر کسی پیدا شده است که توانسته باشد قسمت بالنسبه مهمی از جهان را ببیند و اگر غلط نکنم هرگز کسی همه آفاق را سیر نکرده است.
در دوران ما کسانی که قسمتی از دنیا را دیده اند غالبا سوداگران یا دریانوردانند و از آغاز تا به امروز پدران و سروران ونیزی من درین دو پیشه چنان زبر دست بوده اند و هستند که گمان دارم حقا باید انان را از همه برتر دانست.
زیرا از روزگارانی زبونی رومیان که زمانی بر همه جهان فرمان می راندند این دنیای دنی چنان بر اثر اختلاف زبانها و اداب و عادات و ادیان تجزیه و تقسیم شده است که اگر بازرگانان و دریانوردان و نیزی دست به کار اکشتاف نمی زدند همان ربع مسکون نیز ناشناخته می ماندند.

 

 

برای خرید کتاب سفرنامه های ونیزیان در ایران ترجمه منوچهر امیری نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

دانلود کتاب سه سفرنامه هرات، مرو، مشهد اثر قدرت الله روشنی

 کتاب سه سفرنامه هرات، مرو، مشهد  همانطور که از عنوانش مشخص است در برگیرنده سه کتاب در یک مجلد است .البته سه سفرنامه بسیار خواندنی و کم حجم در یک مجلد با حجم متوسط جای شده است. و به تریتی از شهر هرات گرفته شهر مرو و سپس مشهد که در سلسله انتشارات دانشگاه تهران له شماره 1400 سال هزارسیصد چهل و هفت انتشار یافت مدتی بود که نایاب شده بود تا اینکه انتشارات توس در خواست تجدید چاپ کتاب مزبورا نمود.
در نتیجه فرصتی دست داد که چند سطری بعنوان یادداشت در ابتدای کتاب به نظر خوانندگان محترم رسانیده شود.

 این کتاب در زمان تصدی مصحح در بخش تالیفات اداره کل انتشارات دانشگاه به چاپ رسید در همه مراحل بانظر آقای ایرج افشار دانشمند بزرگوار و وارسته که آن زمان ریاست اداره کل انتشارات دانشگاه را عهده دار بودند و صفات حمیده ایشان مستغنی از هر گونه تعریف و تمجید است

برای خرید کتاب سه سفرنامه هرات، مرو، مشهد اثر قدرت الله روشنی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید