پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

سفرنامه

شامل سفرنامه های ایرانی و خارجی

......................................................................................................

 

دانلود کتاب سفرنامه کلارا کولیور رایس: زنان ایرانی و راه و رسم زندگی آنان اثر کلارا کولیور رایس

 بیشترین ارج و ارزش این کتااب از آن جهت است که با عنایت به زندگی زنان مختلف از زنان اقوام ونژادها و ملیتهای مختلف گرفته تا زنان شهری .روستایی و ایلاتی تصویری از راه و رسم گذران این قشرهای زحمتکش به دست می دهد و رفتارهای آنالن را که براثر تکرار فراوان و تثبیت کشنهای متقابل اجتماعی فراهم امده و یا برای خوشایند دیگران صورت گرفته است می نمایاندند.
از آن جا که باز نمودن آداب و رسوم و افکار و باورهای آنان در بطن رویدادهای مربوط به شمار قابل توجهی از مسایل گوناگون چون تعلیم و تربیت.لباس.خوراک.سرگرمیها.سفر.ایام سور و سوگ.بیماری و ...آورده می شود. و هر مساله درونمایه رخدادهایی در آن فصل است.کتاب حالت رویدادنامه به خود می گیرد و این خود سبب کششی در مطالعه و جاذبیتی وِزه می شود و گرچه بسیاری از حوادث ان و برخورد اجتماع ان روزگار با مسایل زنان درد اور است اما خواندن این اثر ملال نمی اورد.
حقیقت دیگری که باید به آن اشاراتی کرد این است که گرچه ایت گونه نوشته ها اطلاعاتی مفید برای پژوهشهای اتی فراهم می سازد لیکن به سبب اقامت کوتاه نویسندگان در کشور ما اغلب مطلب ناقص و سطحی بررسی می شود.

 ضروری است در چنین مواردی امکان دخالت اغراض شخصی .سیاسی.دینی و.. نادیده گرفته نشود. به همین علت مترجم خود را ملزم به تامل و دقت در مطالب دید و چون تمامی یک فصل و برخی مسایل و مندرج در دیگر فصول را مغایر این محک پنداشت از ترجمه آنها درگذشت.چه در آن موارد نویسنده به تحلیل و تحمیل دیدگاهای خاص و تبلیغی نشستاه پارا از حریم ذکر وقایع و رعایت هدف اثر فراتر نهاده بود.اما یاداور می شود که این حذف و کنار نهادها به هیچ روی به چهار چوب اساسی کتاب لطمه ای وارد نکرده است و خواننده چیزی را از دست نخواهد داد.
و سخن اخر اینکه نه تنها زنان بل بیشترینه انسانهای کشورهای عقب نگاهداشته شده و بویژه این سامان اندوهنمدانه به دندان سبعیتهای ستمگران جویده شده چه بسار رنج جویده شدن را به گشاده رویی پذیرا گشته اند و نپنداشته اند یاران و همگنان گرسنه را در این قحطی مدد رساندند بی تردید سرخوشی از تحمل چنین رنچی قریبی پیش نبوده است

 

 

برای خرید کتاب سفرنامه کلارا کولیور رایس: زنان ایرانی و راه و رسم زندگی آنان نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

دانلود کتاب ایلخچی اثر غلامحسین ساعدی

 ایلخچی یک آبادی است. خواهید دید.با این امتیاز که یکی از آبادیهای معدود اهل حق است که در غرب و شمال غربی مملکت پراکنده اند.
و این اواخر هم پایشان به کتاب ها باز شده و پای حرف و سخن هاشان و اگر بپذیریم که برای شناختن یک فرقه تنها کافی نیست که بدانی کتابها چه نوشته اند یا الفرق بین الفرق چه گفته بد نیست که درین ایلخچی با ایشان بنشینی و با اهالی ابادی گپ بزنی و بفهمی که چگونه بسر میبرند.
گمان می کنم این جوری بهتر بتوان فهمید که یک سنت چگونه دوام میکند و از کجا میزاید و چه تحولاتی را در طول قرون می پذیرد. و نکته جالب در کار این ایلخچی انکه زودتر از جاهای دیگر و بی هیچ الزام خارجی و دور از هر بوق و کرنا به تحولاتی از نوع اجتماعی کردن وسایل تولید کشاورزی تن داده است. در کدخدایی ایلخچی چنین امور بی سابقه نیست.

و اما نویسنده این دفتر. غلامحسین ساعدی نویسنده ای است طبیب یا بلاعکس.سالهاست با امضا مستعار او گوهرمراد آشناییم.زیر پای چند نمایشنامه و یک مجموعه داستان و تارگی ها نیز بر پیشانی مجموعه ای از لال بازی.
اوایل امر او را در صفحات مجله اندیشه و هنر میدیم و بعد در مجله صدف و کمی بعد از این ها بود که جدا جدا هم چیزی چاپ کرد

 

برای خرید کتاب ایلخچی اثر غلامحسین ساعدی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دانلود کتاب سیاحت نامه ابراهیم بیک اثر زین العابدین مراغه ای

 

پیش از آنکه بنوشتن سیاحتنامه ابراهیم بیک آغاز کنیم مناسب و لازم بود که مختصری از ترجمه حالش در اینجا نوشته شود تا مطالعه کنندگان را از اسباب سیاحت او چنانکه شاید و باید آگاهی حاصل آید.
این ابراهیم بیک فرزند یکی از تجار بزرگ آذربایجان است که پدرش پنجاه سال پیش از این بعزم تجارت بمصر امده باقتضای وسعتی که در کار تجارتش روی داده انشهر بزرگ را که مغبوط بسیاری از بلاد اسلامیه است برای خود مسکن اتخاذ نموده عزم رحیلش باقامت مبدل شده بود.
این شخص محترم بسبب امانت و دیانت که نخستین اسباب نیکنامی و ترقی تجارت است در اندک زمانی ثروت بسیار جمع نموده باقتضای نیت و خیر خواهی ملت توجه عمومی را نیز بسوی خود جلب میکند.

این تاجر درستکار پاک اعتقاد در ظرف سالیان دراز که در مصر مقیم بود در هیچیک از عادات مستحسنه ملی و اطوار پسندیده ایرانی خود تغییر نداده در وضع ماشرت با مردم و خورد و خواب و پوشاک بهمان و تیره که از نیاکان خود دیده رفتار می نمود و در تعصب ملی چندان سخت بود که در ظرف چندین سال یک کلمه عربی با کسی حرف نزد بلکه نخواست یاد بکیرد. گفتگویش همه از ایران بود. پیوسته ترانه وطن میسرود.هرکس را دیدی از وضع وطن و حال هموطنان پرسیدی. خودش در مصر همواره خیالش در ایران بود. شبهای زمستان هر شبی رل چند تن از معارف هموطنان را بمهمانی خواسته صحبت مجلس مهمانیش نیز منحصر بخواندن کتب تواریخ ایران و سرگذشت پادشان پیشین بود. میرزا یوسف نامی که از سالیان دراز در خانه معلم پسرش بود از کتاب ناسخ التواریخ و داستان خسروان نامی مانند کیخسرو .جمشید.بهمن.شاپور.نوشیروان و غیره میخواند و او برخود میبلد.

برای خرید کتاب سیاحت نامه ابراهیم بیک نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

دانلود کتاب از پاریز تا پاریس اثر دکتر ابراهیم باستانی پاریزی

 روزگار من بیشتر در سفرها طی شد .سفرهایی که نخستین آن حدود سی و پنج سال پیش (1316 شمسی) از کوهستان پاریز شروع شد.و آن برای تحصیل در کلاس ششم ابتدایی در سیرجان بود. و آخرین آن زیارتی بود که خدا طلبید و در کنار حجر الاسود و زیر ناودان طلا فرصت راز و نیاز فراهم آمد. سال 1351 شمسی)/هنوز دعای سفری که پدرم در نخستین سفر به گوشم خواند به همان شیوائی و رسائی در گوشم طنین افکن است که بانگ های بلند الله اکبر از فراز مناره های اعجاب انگیز حرم کعبه و مسجد مدینه پرده های گوش را نوازش میدهد.
ساده ترین سفر من همان سفر پاریز به سیرجان بود که خورجینی پر از نان خشکه و یک پوست پنیر و یک شکمبه قرمه و مقداری جوزاقند و مغزو و کشک خلال بر پشت چارپا نهادیم و رحتخواب را بر ان پوشیدیم و با بند تم للک ان را محکم بستیم و بران نشستیم و ده فرسنگ راه بین پاریز و سیرجان را یک شبه طی کردیم.

شاید اجاب انگیزترین آن نیز سفر اخیر اکسفورد بود که قسمتی از آن با هواپیمای جمبوجت پان آمریکن صورت گرفت.در حالی که مرکب ما به اندازه یک شهر نورافکن داشت و به بوفه های متعدد برای پذیرایی اماده بود و از فراز هر مملکتی که میگذشت به عادت و رسوم همان مملکت از مسافر پذیرایی می کرد.و سالن چنان مجهز و آراسته بود که حتی در اواخر شب مسافران فیلم سینمایی تماشا می کردند. این هواپیما با 8 ردیف صندلی و چهل پنجاه متر طول حدود 400مسافر می گرفت و از سه طبقه تشکیل شده بودو ...

بخشی از مقدکمه استاد باستانی پاریزی را که در مقدمه چاپ اول کتاب از پاریز تا پاریس نوشته است را برایتان آوردم امیدوارم از مطالعه این کتاب ارزش مند لذت ببرید

 

برای خرید کتاب از پاریز تا پاریس اثر دکتر ابراهیم باستانی پاریزی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.