پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب : ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

سفرنامه

شامل سفرنامه های ایرانی و خارجی

......................................................................................................

 

دانلود کتاب از پاریز تا پاریس اثر دکتر ابراهیم باستانی پاریزی

 روزگار من بیشتر در سفرها طی شد .سفرهایی که نخستین آن حدود سی و پنج سال پیش (1316 شمسی) از کوهستان پاریز شروع شد.و آن برای تحصیل در کلاس ششم ابتدایی در سیرجان بود. و آخرین آن زیارتی بود که خدا طلبید و در کنار حجر الاسود و زیر ناودان طلا فرصت راز و نیاز فراهم آمد. سال 1351 شمسی)/هنوز دعای سفری که پدرم در نخستین سفر به گوشم خواند به همان شیوائی و رسائی در گوشم طنین افکن است که بانگ های بلند الله اکبر از فراز مناره های اعجاب انگیز حرم کعبه و مسجد مدینه پرده های گوش را نوازش میدهد.
ساده ترین سفر من همان سفر پاریز به سیرجان بود که خورجینی پر از نان خشکه و یک پوست پنیر و یک شکمبه قرمه و مقداری جوزاقند و مغزو و کشک خلال بر پشت چارپا نهادیم و رحتخواب را بر ان پوشیدیم و با بند تم للک ان را محکم بستیم و بران نشستیم و ده فرسنگ راه بین پاریز و سیرجان را یک شبه طی کردیم.

شاید اجاب انگیزترین آن نیز سفر اخیر اکسفورد بود که قسمتی از آن با هواپیمای جمبوجت پان آمریکن صورت گرفت.در حالی که مرکب ما به اندازه یک شهر نورافکن داشت و به بوفه های متعدد برای پذیرایی اماده بود و از فراز هر مملکتی که میگذشت به عادت و رسوم همان مملکت از مسافر پذیرایی می کرد.و سالن چنان مجهز و آراسته بود که حتی در اواخر شب مسافران فیلم سینمایی تماشا می کردند. این هواپیما با 8 ردیف صندلی و چهل پنجاه متر طول حدود 400مسافر می گرفت و از سه طبقه تشکیل شده بودو ...

بخشی از مقدکمه استاد باستانی پاریزی را که در مقدمه چاپ اول کتاب از پاریز تا پاریس نوشته است را برایتان آوردم امیدوارم از مطالعه این کتاب ارزش مند لذت ببرید

 

برای خرید کتاب از پاریز تا پاریس اثر دکتر ابراهیم باستانی پاریزی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دانلود کتاب هفت اقلیم اثر امین احمد رازی

 

 مخفی نماند که حکمای دقیقه شناس خرد اقتباس اتفاق دارند که نصفی از کره زمین در بحر اعظم که آنرا اوقیانوس خوانند مستورست و نصف دیگر در عالم نمایش و ظهور بصورت بیضه که آنرا در آب افکند و این نصف که مکشوف است نصفی در جانب جنوب افتاده ویرانست و تا نهایت جانب شمال همه آب دارد پس از چهار بخش زمینی یک بخش کمتر عمارت دارد و جمله کوها و بیابانها از این جمله است اگر از روی حقیقت درنگرند دانگی معمور نیست اما عادت چنین رفته که این قطعه راربع مسکون می نامند و ربع مسکون در شمالی خط استواست و خط استوا خطی است که حکما در سطح معدل النهار محاذی روی زمین از مشرق تا مغرب اعتبار کرده اند و هر شهر و ناحیه که برین خط بود شب و روز در انجا برابر باشد و در سالی هشت فصل در ان دیار وقوع یابد دو بهار و دو تابستان ئو پاییز و دو زمستان و اکثر اوقات در آن صحاری و بلدان گل و ریاحین باشد در مجمع الانساب از صور الاقالیم و مسالک الممالک نقل است که جمله ربع مسکون صدساله راه است چنانکه کسی همه وقت در سفر باشد بثدر طاقت و انقدر طعام و شرابی که قاعده است بکار برد و اسایشی که رسم است بجا اورد و از این جمله هشتاد ساله راه بمرور دهور بسبب طوفانها خراب گشته و اب گرفته و بیست سال راه مانده

 و ازین بیست ساله چهارده ساله هم کم امده چه از طرف شمال هفت سالع راه سبب سردی هوا جانور نمیتواند بود از طرف جنوب هفت ساله راه بواسطه گرمی هواذی حیات نمیتواند زیست پس شش ساله راه مانده و اینقدر زمین را حکما هفت قسم کرده اند و هر قسمی را اقلیمی خوانده اند و مجموع را اقالیم سبعه نامیده اند و طول هر اقلیمی از مشرق است تا مغرب و هر اقلیمی که بخط استوا نزدیکتر است درازی و پهنای آن زیاده است از دریاهای اعظم انچه حکما انرا از حساب ربع سکون مسکون گرفته اند پنجست و از بحیرات است نیز پنج و اگرچه محاذی دیگر بحار در این ربع است اما بسبب انکه مبادی ان در ارباع دیگر واقعست از حساب این ربع ندشاته اند و در بحار و بحیرات این ربع جزایر بزرگ و کوچک بسیار است و ایضا پنج کوه رفیع وسیع در این ربع واقعست و عدد مجموع جبال از دویست متجاوز است و قریب بدویست و چهل انهار و جوی بزرگ باشد که عبور ان میسر نشود الا بکشتی

 

برای خرید کتاب هفت اقلیم اثر امین احمد رازی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دانلود کتاب سفری به ایران اثر لوئی امیل دوهوسه به کوشش منوچهر فرمانفرماییان

 

 چند سال پیش در یکی از روزهای بارانی پاریس که برای گذراندن وقت مشغول تماشای کتاب های یک مغازه کتاب کهنه فروشی بودم در میان توده ای از اوراق چاپی فرسوده و گردآلود چشمم به چند قطعه نقاشی اصلی افتاد که به غلط داخل آن اوراق چاپی شده بود و ظاهرا به مجموعه تصاویری که برای تدوین رساله ای راجع به ایران کشیده و بعدا دستخوش پراکندگی گردیده تعلق داشت. بی اختیار یکی از این نقاشی ها را برداشته در روشنی پنجره باران خورده کتابفروشی بیشتر در آن دقیق شدم و لطف و زیبائی سحرآمیز آن مورد اعجاب من گردید فورا تمام نقاشی ها را از میان کاغذهای فرسوده جدا ساختم و در انها دقیق شدم.هریک از انها نماینده نمونه ای از طیقات مختلف مردم و صحنه های زندگانی عادی دیروز کشور مارا مجسم می ساخت که با کمال امانت و دقت و مهارت ترسیم یافته بود و با مشاهده انها پی بردم که به اثار فراموش شده گرانبهائی دست یافته ام.

 این نقاشی ها که بع قلم یک افسر گمنام ارتش فرانسه کشیده شده است دارای دو خصلت متضاد می باشد که کمتر در آثار دیگران دیده می شود.از یک طرف نمایش مستندی است که کلیه جنبه های علمی در آن ملحوظ شده و از طرف دیگر اثرات خلاقه و عواطف لطیف هنرمند که مستقیما از زندگی الهام گرفته در انها هویداست.
این نقاشی ها متعلق به اواسط قرن نوزدهم میلادی یعنی زمانی است که تحول بزرگی در تاریخ هنر پیدا شده و هنرمندان جهان اطراف خود را از دیدگاه علمی نگریستند و مشاهده حقایق عادی زندگی از دید عاطفی و در عین حال علمی گسترش انقلابی در هنر به وجود آورد و عوالم جدیدی پدیدار گشت که ما امروز اهمیت آن را درک می نماییم زیرا این عوالم جزئی از زندگی عادی و روزمره ما شده است ولی در ان زمان این دید عینی جدید توجه هنرمندانی را که دارای استعداد سرشاری بودند به خود جلب کرد و با روشی خلاقه و جالب که خالی از لطف و زیبائی نیز بود دنیای تازه ای در هنر پدید آورد.

 

برای خرید کتاب سفری به ایران اثر لوئی امیل دوهوسه نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دانلود کتاب سیاحتنامه مسیو چریکف ترجمه آبکار مسیحی به کوشش علی اصغر عمران زیرنظر ایرج افشار

 

 این کتاب شرح سیاحت مسیو چریکف سرهنگ روسی است در ممالک محروصه ایران که به زبان روسی تالیف کرده و خانه زاد دولت ابدآیت علیه آبکار مسیحی از روسی به فارسی ترجمه نموده تقدیم آستان سپهر نشان اعلیحضرت قویشوکت شاهنشاه جمجاه خسرو صاحبقران بن السطان بن السطان ناصرالدین شاه قاجار حلدالله ملکه و سلطانه می نماید فی سنه هزار و سیصد پنج هجری قمری.

عهدنامه ای مبنی بر صلح آخری فیمابین دولتین ایران و عثمانی در سنه هزار هشتصد و چهل و هفت مسیحی مطابق هزار و دویست و شصت و چهار هجری به توسط دولتین روس و انگلیس در شهر ارز روم انعقاد یافت.

 در باب این عهدنامه چهار سال بود که در شهر ارزوم مذاکره می شد تا منعقد گردید و در این انعقاد عهدنامه گماشتگان دول واسطه بودند.
از جانب دولت روس رائی نیری سرهنگ و از جانب دولت انگلیس ویلیامس یاور توپخانه بود. به جهت انجام فصل سیم عهدنامه مزبور از جانب چهار دولت اداره مخصوص تعیین شد که حدود مملکت دو سلطنت معظمه اسلام را تعیین نمایند .اجزای مامورین چهار دولت اشخاص مفصله ذیل بودند:

برای خرید کتاب سیاحتنامه مسیو چریکف ترجمه آبکار مسیحی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید