پشتیبانی ۹ صبح لغایت ۱۰ شب ( دفتر میرداماد :۲۶۴۰۱۹۵۶ , دفتر سهروردی : ۸۸۴۷۸۱۹۶ ) ( مشاور فنی :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴ )

0

سفرنامه

شامل سفرنامه های ایرانی و خارجی

......................................................................................................

 

دانلود کتاب سفرنامه بلوچستان اثر علاءالملک به کوشش سیف الله وحیدنیا

سید محمود دیبا فرزند میرزا علی اصغر مستوفی بسال 1258 هجری قمری چشم به چهان گشوده است.
وی سالی چند در زادگاه خود تبریز در اداره حکومتی آذربایجان بکار مشغول و سمت محصلی محاسبات داشته و ملقب به وکیل دفتر بوده است. پس از آن بخدمت وزارت خارجه در امده و سالهای متمادی در سمتهای مختلف در این وزراتخانه خدمت کرده است و در سال 1308 پس از درگذشت میرزا عبدالله خان علاء الملک برادر میرزا حسینخان قزوینی لقب او را یافته و به علاء الملک موسوم گردیده است.

علاء الملک قریب نه سال وزیر مختار ایران در روسیه از سال 1304 تا 1312 هجری قمری و فت سال سفیر کبیر ایران در ترکیه بوده و پس از بازگشت از ماموریت ترکیه به حکومت کرمان برگزیده شده و در همین ماموریت است که به بلوچستان عزیمت نموده و رویدادهای سر خود را به نام سفرنامه بلوچستان به رشته تحریر در اورده است.

 دوران سفارت کبری علاء الملک در ترکیه مقارن با توقف مرحوم سید جمال الدین اسد آبادی در آندیار بوده و بدوستور دولت وقت علیه سید و یارانش اقدامات خصمانه میکرده و پس از کشته شدن ناصرالدین شاه سه تن از یاران مخلص سیدجمال الدین یعنی میرزا اقاخان کرمانی.شیخ احمد روحی و میرزا حسنخان خبیرالمللک را با کمک دولت عثمانی دستگیر و انان را تحت الحفظ به ایران میفرستد که پس از ورودشان به مرز ایران ماموران دولتی انان را تحویل گرفته و در تبریز به شهادت میرسانند.

دانلود کتاب سفرنامه آدام اولئاریوس

 از قرن شانزدهم به بعد عده ای از سیاحان اروپاوی از جمله المانی اقدام به مسافرت به ایران کردند.این عده یا محققین و دانشمندان و یا ماجراجویانی یودند که بقصد دیدن مشرق زمین راهی ایران می شدند و در اینجا بدون مناسبت نیست که از عده ای از انها نیز یاد کنیم.از جمله مهمترین سیاحان باید از یک نجیب زاده اتریشی بنام کریستوف فن تویفل یاد کنیم که از اروپا عاطم مصر شد و از طریق بین النهرین در سال 1589 وارد ایران شد از سواحل خلیج فارس به شیراز و اصفهان رفت و از انجا علزم کاشان.قزوین.اردبیل و تبریز شد.
در اوایل قرن هفدهم چند نفر سیاح معروف به ایران مسافرت کردند که سفرنامه های انها به شناساندن ایران در مغرب زمین کمک موثری کرد و انگیزه ای برای مسافرت سیاحان دیگر المانی به ایران شد معروفترین این جهانگردان پیترو دلاواله ایتالیایی بود که در سرتاسر ایران گردش کرد و سفرنامه او در سال 1674 به نام سفرنامه یک ایتالیایی منتشر شد و در این سفرنامه اطلاعات جالب و ذیقیمتی درباره ایران وجود داشت.
باری دها سیاح مشهور و نامدار به خاک سرزمینمان ورد کردند و هر کدام با توجه به نگرش خود از تاریخ ما مکتوب نمودند. در این میان آدام اولئاریوس است که در عصر صفوی از کشورش المان به مقصد روسیه مسکو رفت و پس از عقد چندین قرارداد با تزارهای روسیه  وارد خاک ایران شد و شهر اصفهان سفرنامه ارزنده را یادگار گذاشت.که در دو مجلد برای شما اماده شده است

 

برای خرید کتاب سفرنامه آدام اولئاریوس نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان اینجا کلیک نمایید.

دانلود کتاب سفرنامه خانیکوف اثر نیکولای ولادیمیروویچ خانیکوف

 خانیکوف قبل از اقدام به کاوشهای علمی در شرق و مرکز ایران به کرات به کشور ما سفر کرده و علاوه بر آن سالی چند نیز بعنوان نماینده سرکنسولگری روس در تبریز اقامت گزیده بود. وی در آن ایام وقت خود را صرف مسافرت به شهرهای مختلف. مطالعه اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران و تعیین موقعیت جغرافیایی مناطق اطراف حوزه ماموریت خویش میکرد.در سال 1852 از طریق سقز و بانه تا همدان پیش رفت و به اکتشافات جغرافیایی پرداخت.و در مراجعت از راه بیجار به پایتخت رهسپار شد. در نقشه ای که با استفاده از روش علمی از وضعیت دریاچه ارومیه تهیه کرد.برخی از کاستیهای نقشه های را که جهانگردان قبلی از این محل ترسیم کرده بودند برطرف ساخت.ضمنا مناطق شمالی و شمال غرب ایران را سراسر در نوردید و در زمینه مختصات طبیعی این نواحی همواره با به کارگیری شیوه های علمی به مطالعات گسترده ای دست زد و موقعیت صحیح بسیاری از نقاط را روی نقشه ایران تعیین و شماری از اشتباهات کاشفات پیش از خود را تصحیح کرد. ضمن انکه در زمینه نژاد شناسی بررسیهای ارزنده انجام داد. از سوی دیگر طی تمام این سالها به مطالعه خاطرات سفر و گزارشهای جهانگردان و نیز بررسی تحقیقات و کاوشهای انها درباره ایران بویژه شرق و مرکز ان همت گماشته و با علاقه تام و کنجکاوی و وسواس علمی ستایش امیزی انها را مورد نقد و بررسی قرار داده بود. بطوری که در اکتبر 1857 هنگامی که طرحی مبنی بر ضرورت اقدام به تحقیقات همه جانبه وگسترده ای در نواحی شرق ایران را به انجمن جغرافیایی سن پترزبورگ اراوه داد و نظرات خود را در این مورد تشریح کرد نه تنها با منطقه بیگانه نبود که در نتیجه سالها تفحص عمیقا با ان اشنا شده بود

 

برای خرید کتاب سفرنامه خانیکوف نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دانلود کتاب سفرنامه سدیدالسلطنه اثر محمدعلی سدیدالسلطنه

 سدید السلطنه هم در عهد قاجاری بود و هم در اوایل عصر پهلوی مصدر امور دولتی در بندرعباس و همیشه مورد احترام رجال بود.جزین بسب کمالات علمی و معلومات زیادی که درباره صفحات جنوب و جزایر و بنادر داشت معروف خاص و عام بود.مخصوصا مرحوم سید حسن تقی زاده نسبت به معرفی او همیشه توجه مخصوص مبذول می داشت.
سذیذ السلطنه با عده ای از رجال همعصر خود در طهران رابطه داشت و چون به تناوب در بوشهر و بندرعباس مقیم بود ایرانیانی که ازین دو بندر بخارج می رفتند یا باز می گشتند از مصاحبت او اشنایی با او برخورداری می یافتند.
سسدید السلطنه خود مرد سفر بود و سفرهای متعدد به تهران و مشهد و عتبات دیگر شهرها کرده بود.از شرح مسافرتها را با دقت و عالمانه در یادداشتهای وقابع زمان و سفرنامه های خود مندرج ساخته است.
وی با مدیران مطبوعاتی ادبی و تاریخی قدیم مکاتبات ادبی داشت. مقاله ای که از او در احوال سید جمال الدین اسدابادی در مجله کاوه چاپ شده است یکی از منابع اطلاع بسیار مهم در خصوص سید جمال و ورود او به بوشهر است.

 برای خرید کتاب سفرنامه سدیدالسلطنه نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید . و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.