پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

کتاب تاریخ جهان

تاریخ جهان   این ققسه شامل کتاب های تاریخ جهان می شود کتاب هایی که راجع به تاریخ جهان نوشته حال بصورت کلی یا تاریخ هر کشوری غیر ایران

دانلود کتاب تاریخ باستانی ایران بر بنیاد باستان شناسی اثر ارنست هرتسفلد ترجمه علی اصغر حکمت

 

هرگاه کسی بخواهد یک رشته مقالات باختصار از موارد وسیع اصلی باستانشناسی ایران تألیف نماید و موادی را که در طول سالهای در از جمع آوری شده و تاکنون انتشار نیافته است با انتخاب موضوعات مربوط بأن بحث کند . باید هدف مقالات را همیشه در مد نظر داشته باشد برای اینکه باین بحث نوین توجه شود لازم است بهترین نمونه هایی را انتخاب کند و یا یک مجموعه مدارك از اشیاء عتیقه گرد آورد، تا این منظور خود را بیان نماید و باثبات رساند. من در اینجا از فروع و مسائل خاص صرف نظر کرده تنها از مطالبی سخن میگویم که بخودی خود تاریخ ایران را روشن میکند تاریخی که هنوز بیش از اندکی از آن بطور کامل برما معلوم نشده است.

هنگامی که کتاب بزرگ تاریخ ادبی ایران تألیف براون را مطالعه میکردم، که کتابی است در تاریخ ایران برپایه ادبیات فارسی این فکر در خاطرم خطور نمود که تاریخ همان کشور را بر اساس باستانشناسی نیز بایستی مورد مطالعه و تحقیق قرار داد. ما بهمین منوال تاریخی برشته تحریر در آوردیم که از روی آثار دیرینه باستانشناسی اخذ و اقتباس شده است ، یعنی مفاد ار کئولوژی را قدری توسعه داده آن را از حدود هنر قدیم بیرون آورده و از اسناد آن موادی که از آن بتوان در زمینه تحولات فرهنگی و سیاسی ، نتایجی استخراج کرد مندرج ساخت.

اعم از اینکه آن مواد عبارت باشد از مجسمه سازی و معماری و هنرهای کوچک یدی و صنعتی و کتیبه ها و مکتوبات یا اینکه مطالب دیگر را هم مانند افسانه ها و اسطوره ها و مسکوکات و اسامی پادشاهان و القاب تشریفاتی آنها و عهدنامه ها نیز بررسی شود باین معنی (ار کئولوژی) با باستانشناسی و اسناد آن همه میتواند مواد یک تاریخ قدیم را تشکیل دهد. ادوار قبل از تاریخ بر روی پایه ار کئولوژی قرار دارد و تطور خود را از عصر تاریخ باستانی طی مینماید برای دوره تاریخ قدیم هم باز ارکئولوژی بیش از کتیبه ها و آثار ادبی یک رشد و نمو حیات فرهنگی را نشان میدهد.

روش تحقیق تاریخ از روی باستانشناسی آن است که تمام مواد مختلف و گوناگون را گرد آورده یک واحد قابل مطالعه تشکیل داد. لیکن در ضمن کوششی که من برای این مقصود بعمل آوردم ، برمن معلوم شد که این عمل باید در طی سه جلد کتاب ضخیم ، محتوی تمام شواهد و آثار تألیف نمود، تا پیش از آنچه در این مقالات مختصر گفته میشود بتوان حق مطلب را ادا کرد. عجاله قبل از اینکه یک چنین تألیف سه جلدی مفصل برشته تحریر درآید ، این مقالات را میتوان بعنوان یک طرح مقدماتی برای چنان کتابی تلقی نمود - از این رو عنوان این کتاب که تاریخ بر اساس است، در حقیقت گام نخستین Archaeological History باستانشناسی بطرف مقصود اصلی بشمار می آید.

این یادداشتهای ابتدائی تنها بأن منظور است که آنچه را میروم بیان کنم دیباچه بی باشد اجمالی برای یک مطالعه و تحقیق تفصیلی، در این مقالات شاید در انتظام کلام یک گونه از هم گسیختگی بنظر آید. زیرا که از بحث در موضوعی بموضوعی دیگر پرداخته ام. مثلا از بحث در معماری به افسانه ها و از مجسمه ها به مسکوکات و از نقاشی ها به کتیبه ها ناگهانی جستن کرده ام. لیکن در هر حال سررشته را از کف نداده ام زیرا که صفت عمومی همه آن مواد مختلف آن است که هر کدام از یک چیز معین سخن میگوید.

یعنی از تحولات فرهنگی دنیای باستانی بحث میکند ، ولی مواد مختصر آنها بوضوح از مواد ار کئولوژی بمعنای حقیقی آن کلمه اخذ و جمع شده است. در مقاله اول قدری بیش از آنچه که وقت اقتضا و مجال میداده است بشرح و تفصیل پرداخته ام، ولی دو مقاله دیگر عین همان سخن رانی است که ایراد کرده ام تصاویری که در ضمن این کتاب نشان داده شده است فقط یک قسمت از چیزهایی است که در ضمن سخن رانی ارائه داده ام و خلاصه یی از تمام آنها بدون شرح در مجله آسیایی ۱۹۲۶ .. منتشر شده است .

 

برای خرید کتاب تاریخ باستانی ایران بر بنیاد باستان شناسی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دانلود کتاب خواجه های تاریخ اثر فواد فاروقی

 

 

تاکنون درباره ایرانزمین و آنچه که بر مردمش در طول تاریخ رفته است بسیار نوشته اند، پاره یی از تاریخنگاران راه تفصیل را پیموده اند، جزئیات را شکافته اند و حوادث تاریخی را از آغاز تا انجام، لحظه به لحظه دنبال کرده اند و کوشیده اند ماجراها را مو به مو به روی کاغذ انعکاس دهند و برخی از تاریخ نویسان از زیاده نویسی پرهیز کرده اند، راه اختصار در پیش گرفته اند و با اشاره بی گذرا از دوره یی به دوره یی دیگر رفته اند.

درمیان نوشته هایی که از این دو گروه تاریخنگاران برای ما مانده است تعدادی هر چند اندك ـ معتبرند و در - خور توجه و تعدادی هم به قول «بیهقی» حتى به يك بار خواندن نیرزند.

با این وجود، کسانی که مطالعه یی در تاریخ ایران دارند، مسلماً بخوبی دریافته اند که هنوز بسی کتابها می توان نوشت و بسی مطالب و مسایلی را عنوان کرد که از نظرگاه تاریخ دور مانده است . هدف راقم این سطور از نوشتن کتاب حاضر ، پرداختن به همان مسایل و مطالبی است که در تاریخ ایران چندان به آنها توجه نشده است، منتها با بهره گیری از شیوه یی که حلاوت داستان را در خود داشته باشد و ظرافت طنز را و در عین حال هم حرمت قلم حفظ گردد و هم استفاده از بیان داستانگونه و ریزه کاریهای طنز، راه را بر واقعیات موجود در تاریخ نبندد.

آنانی که سروکاری با قلم دارند و میدانند به کار بردن این شیوه نگارشی و رعایت شرایطی که در بالا آمد تاچه اندازه دشوار است بکرات اتفاق می افند چنین قیدوبندهای خود خواسته نویسندگان گره در کارشان می اندازد و موجب می گرددبارها و بارها قلمشان بر روی کاغذ سکنه کند از نفس بیفتد و قدرت انتقال فکر نویسنده را از دست بدهد. در چنین مواقعی ، معمولا نویسندگان را چاره یی نمی ماند جز عجز خود را گردن نهادن و از ادامه دادن آن نوشته منصرف شدن.

اما گه گاه اتفاق می افتد که نویسندگان می توانند آنچه را که در نظر دارند به روی کاغذ بیاورند بدون آنکه کمترین عارضه یی قلم شان را از کار بیاندازد ، این گونه نوشته ها ـ حداقل - خود نویسنده ها را راضی می کند و در عين حال توجه جماعت کتابخوان را نیز بر می انگیزد. در میان توده نوشته های نیمه کاره ام چند داستان تاریخی یافتم که کامل بودند.

تعدادی از این داستانها را در این مجموعه کنار هم قرار داده ام و تعدادی را نیز برای مجموعه های دیگر ذخیره کرده ام بدان امید که با جلب پسند شما، اجر زحماتم را برده باشم بگذارید این نکته را هم بگویم ، نوشتن این داستانها به آسانی برایم میسر نشده است نخواسته ام با جمله پردازی مطلبی را بیش از اندازه به درازا بکشانم ، تلاشم بر این بوده است که برای هر مطلبی دلیلی داشته باشم و سندی، از این رو در پاینویسها منابع خود را ذکر کرده ام تا مبادا خوانندگان فهیم ،تاریخ مرا بعنوان داستان نویس حرفه یی بر کرسی اتهام بنشانند.

در ضمن خود معترفم که در پاره یی از صفحات این کتاب بیانم داستان گونه نبوده است . من می توانستم آن صفحات را با آرایه و پیرایه داستان، دلنشین تر کنم ، ولی چنین نکردم چرا که نمیخواستم واقعیت به دست زیبا نویسی» به شهادت برسد. به هر حال شیوه یی که در نگارش این کتاب به کار برده ام، خود تجربه یی است در راه شیرین تر عنوان کردن مسائل و مطالب ،تاریخی و آرزویم این است که از عهده این کار برآمده باشم. شاید این پرسش برایتان بوجود آید که من چرا در میان شیوه های گونه گون داستان نویسی به داستانهای تاریخی دل بسته ام و در بارۀ ماجراها و دوره هایی می نویسم که نه در کورانشان بوده ام و نه در زمانشان

پاسخم این است تاریخ دانش همه زمانها است تاریخ به اقیانوس میماند ؛ و هر که در امواج این اقیانوس گرفتار شود مشکل بتوان او را از تاریخ جدا کرد.

 

دانلود کتاب نگاهی به تاریخ جهان اثر جواهر نعل نهرو ترجمه محمود تفضلی

 

پدر سراسر کتاب نقاط ضعفی در بینش و نحوه بیان به چشم می خورد که ممکن است ذهن خواننده بخصوص جوانان را نسبت به نهرو مشوه کند چون اکنون ما در شرایطی از تاریخ علم و انقلاب بسر می بریم و تحولات حاصله در برداشت علما و انقلابیون از تاریخ و مذهب بخصوص در شرق بقدری است که بدون تذکر و توجیه خوانندگان و جوانان ما در قضاوت و دست یافتن به یک تحلیل صحیح از تاریخ مبارزات استقلال طلبانه هند و شخصیت نهرو دچار شتابزذگی خواهند شد.
مساول یاد شده مربوط است به برخورد نهرو به مسئله مذهب بطور عام و همچنین اداب و رسوم مذهبی و بومی مردم و بالاخره نحوه تحلیل و بیان بعضی از رویدادهای تاریخی و قضاوت ایشان در مورد اشخاصی چون رضاخان و کمال اتاتورک و در این موارد با مرور مختصری بر زندگی نهرو از موقعیت خانوادگی جامعه ای که در ان رشد یافته مذهبی که در کشورش مرسوم بوده و تحصیلاتش در غرب در میابیم که نهرو ناچارا تاثیر زیادی از نحوه تفکر و بینش غربی پذیرفته و به همین جهت و از لحاظ شور مبارزه و زندگی سیاسی و انقلابی اش گرایش به سوسیالیسم پیدا می کند.
اما چون نهرو بطور مستقیم و پی گیر بدنبال رهبری چون گاندی در جریان مبارزات هند بوده کاملا مشخص می کند برخوردار بوده پس از طی دورانهای مبارزه به مسائل تازه ای از جمله توجه بیشتر به معنویت و مذهب می رسد.

 

برای خرید کتاب نگاهی به تاریخ جهان نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

دانلود کتاب تاریخ اجتماعی دوره مغول اثر رشید الدین فضل الله

 

بمدد تمدید و توقیف ربانی آثار عدل و انصاف در عالم ظاهر گرداند و کارهای خلل پذیرفته را بصلاح باز آورد و ممالک خراب گشته آبادان کند و اقویت دین اسلام و تمشیت امور شریعت و احکام بر دست او باشد و هم او و هم عالم از آن غافل نااگاه در ان سروقت از فیض لطف الهی نور هدایت بسینه پاک او فرو امد و پای مبارک ئر دایره اسلام نهاد و دست در حبل متین ایمان زد و با باطل اشعار ادیان باطل فرمان داد.وظن اکثر خلق چنان بود که سبب اسلام او ترغیب و تحریض بعضی امرا و مشایخ بود. و لیکن بعد از تفحص معلوم گشت که ان ظن خطاست چه فرقی در خلوتی با من دبنده ضعیف که مولف این کتابم تقریر فرمود: که چند گناه ان باشد که خدای تعالی عفو نکند و از ان جمله معظم تر ان گناهیست که سر پیش بت بر زمین نهد چه قطعا انرا امرزش نخواهد بود.
مسکین مردم بجهل گرفتار شده که پیش بت سربرزمیبن می نهند. و من نیز همچنین بودم لیکن حق تعالی روشنایی و دانش داد و از ان خلاص یافتم و بحضرت حق از ان گناه پاک شدم. و بیان این سخن انست که ادمی را هیچ چیز چنان بدوزخ نبرد که جهل بل که جهل دوزخیست که از ان بیرون نتوان امد.
چگونه عقل اقتضا کند که پیش جمادی سربزمین نهند؟ این حرکت نشان جهل محض است.ودیگر انکه در اصل اندیشه بت پرستان ان بوده که شخصی کامل بود و در گذشت ما صورت اورا جهت یادگار ساخته می نهیم و استمداد همت ان بزرگ را یاداورده بدوالتجا می کنیم و اورا پرستش کرده سجده می اریم.و از ان غافل که ان شخص در حال حیوه که انچه خلااصه انسانست با ان بدن اصلی باهم بوده هرگز نخواسته و حائزندشاته که کسی پیش او بزمین نهد تا تکبری و عجبی در نفس او پدید اید.

برای خرید کتاب تاریخ اجتماعی دوره مغول نسخه چاپی تینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.