دانلود کتاب تاریخ سکه: از قدیمیترین ازمنه تا دوره ساسانیان اثر ملکه ملکزاده بیانی

 قسمت مهمی که در سکه قابل ملاحظه است نوع و جنس فلزات است.چون در دوران بسیار قدیم از عهده عمل تصفیه فلزات برنمیامدند و نمیتوانستند انطوریکه لازم بود فلز را خالص کنند و از مواد خارجی جدا نمایند ناچار فلزات بهمان وضعی که استخراج میشده بکار رفته است.
برای اولین بار در حدود هزاره پنجم قبل از میلاد فلز در ایران مورد استفاده قرار گرفت و در هزاره چهارم استعمال ان بیشتر گردید چنانکه مس را ذوب کرده با ان اشیایی مانند تبر و خنجر سیاختند.
در مصر در هزار پنجم یا ششم قبل از میلاد عصر فلز شروع شد و از ان ادوات ظریف مانند قلاب ماهی و سنجاق میساختند.
در اثار تمدن از دوره ماقبل هلن که در حدود دو هزار سال قبل از میلاد است افزار فلزی بدست امده است.
استعمال فلزات چون مس و مفغرغ و اهن و نقره وطلا در امور تولیدی و ساخت الات و ادوات زندگی و فلاحتی و جنگی و زینتی وضع جدیدی در اقتصاد ملل پیش اورد و موجب گردید ممالکی که فاقد ان مواد بودند انرا از ممالک مجاور تهیه نمایند مثل اشوری ها که اهن و مس نداشتند و تجار سامی نژاد که تخص در امور تجارت داشتند این مواد را از ایران بدست می اوردند و بان سرزمین برای فروش میبردند. در مملکت پهناور هخامنشی همه نوع فلزات از معادن استخراج میکردند بدین ترتیب که اهن و مس را از ناحیه صور و صیدا و دره های دجله و فرات و نقره را از کرمان

 

برای خرید کتاب تاریخ سکه از قدیمیترین ازمنه تا دوره ساسانیان نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید.و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 

دانلود کتاب تاریخ سکه: از قدیمیترین ازمنه تا دوره ساسانیان