دانلود کتاب زندگی طوفانی: خاطرات سید حسن تقی زاده

 سید حسن تقی زاده در تاریخ پنجم مهر سال هزار دویست پنجاه هفت هجری قمری در شهر تبریز به دنیا آمد.
او پسر سید تقی.نوه میر محمد.نتیجه سید ابراهیم.نبیره حاج نصیر و ندیده میرهاشم بود.
این مجتهدزاده عاقبت در روز چهارشنبه هشتم بهمن سال هزار سیصد چهل و هشت هجری قمری در حالی که نود و یک سال داشت چشم از جهان فرو بست و مزارش در گورستان ظهیرالدوله معین گرید.
سید حسن نیز همچون برادر بزرگترش ابتدا همان راه پدر را ادامه داد و با روی آوردن به مکتب خانه تعدادی از کتاب های دینی حوزی را مطالعه نموده و ملبس روحاننیت را پوشید.
تقی زاده علاوه بر مطالعات دینی در دوره طلبگی دارای مطالعات تاریخی هم بوده است.
مقالاتی در خصوص گاه شماری تاریخ ایران.تاریخ زرشت.مانی و دین او.از پرویز تا چنگیز.تاریخ عربستان و قوم عرب در اوان ظهور اسلام و قبل از ان.تاریخ علوم در اسلام.تاریخ اوایل انقلاب مشروطیت ایران.تاریخ مجلس ملی ایران.تحقیقی در احوال ناصر خسرو قبادیانی و غیره بخشی از این نوع تحصیلات علمی وی است.
او به چهار زبان عربی.فرانسه.انگلیسی و المانی بهمراه دو زبان اصلیش یعنی فارسی و ترکی تسلط داشت.
بی شک مهمترین حوادث و وقایع دوران زندگانی تقی زاده را می توان چنین نام برد.طلبگی .چند دوره نمایندگی تبریز در مجلس شورای ملی.پناهنده شدن به سفارت انگلیس و تبعید شدشن به اروپا بعد از به توپ بستن مجلس توسط محمدعلی شاه.صدور حکم فساد سیاسی علیه او از طرف علمای نجف و اجبار به خروج از ایران برای بار دوم.همکاری با المانها برای مبارزه با روس و انگلیس و تکششیل کمیته ملیون ایرانی و نشر مجله کاوه در برلین و همکاری با دولت المان.ماموریت برای عقد قرارداد بازرگانی با شوروی البته با شکست در انعقاد قرار داد.مخالفت با لایحه تغییر سلطنت که رضاخان پهلوی برعلیه احمدشاه قاجار درخواست کرده بود به همراه دکتر محمد مصدق.والیگری خراسان.وزیر مختار در انگلستان.وزرات طرق.وزرات مالیه و امضای قرارداد تمدید امتیاز نفت با انگلیس.وزیر مختار در فرانسه.مغضوب شدن نزد رضاشاه و جرات نکردن برای بازگشت به ایران.تدریس در دانشگاهای انگلستان.امریکا و تهران.سفارت کبرای ایران در انگلستان.نماینده ایران در شورای امنیت سازمان ملل متفق برای طرح شکایت ایران علیه روسیه به مناسبت خارج نشدن قوایشان از اذربایجان.سناتور و ریس مجلس سنا و ....

 

برای خرید کتاب زندگی طوفانی: خاطرات سید حسن تقی زاده نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

 

 

 

دانلود کتاب زندگی طوفانی: خاطرات سید حسن تقی زاده