دانلود کتاب در سایه شاه: ظل السلطان و اصفهان در عهد قاجاریه اثر هایدی ا. والشر ترجمه مجدالدین کیوانی

 

 درونمایه اصلی کتاب گزارش مبسوطی از دوران سی و سه ساله حکومت مسعود میرزا ملقب به ظل السطان ارشد پسران در قید حیات ناصرالدین شاه قاجار و رویدادهای متعدد و متنوع سیاسی.اجتماعی.فرهنگی و مذهبی است که در این دوران پرتلاطم در اصفهان رخ داد.رویدادهایی که بر بسیاری از سیاست های داخلی و خارجی ایران عصر قاجاری تاثیری عمیق و سرنوشت ساز گذارد و به شکل گیری اینده سیاسی این کشور و تحولات سیاسی اجتماعی و اقتصادی آن کمک غیرقابل انکاری کرد.
به اقتضای اینکه مقر اصلی فرمانروایی ضل السطان اصفهان بود نویسنده اطلاعات معتنابهی نیز درباره وضعیت اجتماعی.اقتصادی.تجاری و کشاورزی این شهر داده است که بسیار خواندنی و عبرت اموز است.
حدود دوسوم از مدت فرمانروایی ظلل السطان مصادف بود با واپسین دو دهه از استبداد ناصری و باقی مانده آن نیز در دوران متزلزل و حادثه خیز سلطنت برادرش مظفرالدین شاه گذشت و با پیروزی نهایی نظام جدید مشروطه عمر سیاسی او به پایان امد و پس از چند سال زندگی در غربت و در وطن در اوج ضعف و نومیدی مال و جاه و منصب و فرمان و تخت و بخت را گذاشت و گذشت. در اصفهان جان به جان آفرین و در مشهد تن به خاک سپرد.
او نه فقط حاکم اصفهان بود که برای مدت مدیدی نزدیک به نیمی از ایران را زیر نگین حکومت خود داشت.

اسما و رسما شاهزاده حاکم بود ولی در عمل کمابیش شاهی میکرد و از جهاتی قدرت او بر قدرت برادر بیمارش می چربید. قساوت و بی رسمی هایش به کنار شاید با اطمینان بتوان ادعا کرد که او جنجالی ترین و پر حاشیه ترین فرد از خاندان از اغاز تا پایان بود.به همین سبب نیز حقیقت و افسانه درباره او فراوان گفته و نوشته اند به قسمی که گاه به نظر می اید او بیتشر قهرمان افسانه هاست تا چهره ای تاریخی که مصدر بسیاری اقدامات بیشتر نادرست و مخرب و کمتر درست و سازنده در تاریخ معاصر ایران بوده است

 

برای خرید کتاب در سایه شاه: ظل السلطان و اصفهان در عهد قاجاریه  نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 

دانلود کتاب در سایه شاه