دانلود کتاب امیر شوکت الملک علم: امیر قائن اثر محمد علی منصف

 

 اینجانب محمدعلی منصف پسر مرحوم میرزا مهدیخان مستوفی در قریه عبدل آباد محولات از دهستان تربت حیدریه متولد شده ام.
تاریخ دقیق تولدم معلوم نیست زیرا متاسفانه پدرم سنت زمان را رعایت نکرده و تاریخ تولدم را در حاشیه قرآن یا کتابی یادداشت ننموده است.
با توجه به خاطراتی که از گذشت زمان و حوادث روزگار دارم احتمال میدهم در سال 1322 هجری قمری دیده به جهان گشوده باشم اما کدام روز و ماه معلوم نیست.
دوران صباوت را تا حدود ده الی یازده سالگی در عبدل آباد گذرانیدم. پدرم که یگانه پسر او در میان سه دختر بودم سخت به من علاقه داشت و به محض اینکه اثار قدرت تشخیص و تمیز در من ظاهر شد به تربیت و تعلیم من پرداخت بهمین جهت خیلی زودتر از سن معمول ان زمان با خط و کتابت اشنا شدم.
علاوه بر تلمذ نزد پدرم و در مکتب اخوند ملاحسین و اقا سید محمد گاهی معلم سرخانه هم داشته ام.
نخست یک اخوند ترشیزی بود که گذشت روزگار نامش را از لوح خاطرم زدوده است اما کمی سواد او از یادم نمی رود.
دوم فاضل دوغ ابادی بود که تا تاریخ ترک محولات و عزیمت به بیرجند معلم سرخانه ام بود.
در همین سالها چه قبل از رفتن به مکتب و چه بعد از ان کلمه امیر قائن پیوسته به گوشم می خورد.
مثلا اگر لباس نوی می پوشیدم و یافی المثل ساعتی به من داده می شد که در جیب بگذارم همبازیهای کوچه و همدرسهای مکتب پیش خود زمزمه می کردند که امیر قائن برایش سوغاتی فرستاده و من در اغاز از این زمزمه ها و سرگوشیها چیزی نمی فهمیدم اما طبعا کنجکاو می شدم و در اندیشه خود جستجوگر امیر قاین بودم.

 

برای خرید کتاب امیر شوکت الملک علم: امیر قائن نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

شبی از پدرم جویا شدم که امیر قاین کیست و چکاره است که می گویند برایم سوغاتی فرستاده است.
پدرم با حوصله خاصی به من حالی کرد که امیر قاین بزرگی است که در شهر بیرجند سکوت دارد و بر قاینات حکومت می کند.
خواهر بزرگت که نامش ساره است همسر او می باشد. به این صورت برای نخستین بار به هویت امیر قاین پی بردم و از انتساب خودم با او مطلع گردیدم.
بعدها بطور مکرر که شرح ان بیان خواهد شد این نام دوست داشتنی در طی مراحل تحصیل و در دوران زندگی بگوشم خورد و در خاطرم نقش بست چنانکه همین نام اکنون زیرنویس عنوان این کتاب شده است.

 

 

دانلود کتاب امیر شوکت الملک علم: امیر قائن