دانلود کتاب مکاتبات چرچیل و روزولت درباره ایران اثر وارن کیم بل ترجمه ذبیح الله منصوری

 

 زمانیکه جنگ جهانی دوم شروع شد ایران کشوری بود بی طرف و نمی خواست در جنگ شرکت کند. ولی دول شوروی و انگلستان بطوریکه به تفصیل در این کتاب آمده احترام بی طرفی را رعایت نکردند و به ایران قشون کشیدند و این کشور را اشغال نمودند.
یکی از علل اصلی اشغال این کشور از طرف دول انگلستان و شوروی این بود که کاروانهای دریایی دول انگلستان و شوروی که از شمال برای روسیه کالاهای جنگی و غیر جنگی حمل می کردند دایم در معرض خطر بمبارانهای هوایی و حملات زیر دریایی المان بودند .

و فصل عبور کاروانهای دریایی انگلیس و شوروی از دریاهای شمال اروپا فصلی بود که خورشید هرگز در اسمان اروپای شمالی غروب نمیکرد و شب فرود نمی امد .

و لذا هواپیمای المان همواره کاروانهای دریایی را می دیدند و به انها حمله ور می شدند و گاهی از اوقات وقتی یک کاروان از جریزه ایسلند واقع در مغرب اروپا به راه می افتاد که خود را به بندر بورمانسک واقع در شوروی برساند از سی کشتی کاروان بیش از چند کشتی باقی نمی ماند و بقیه غرق شده بود.

 ما که این واقعیت را می گوییم منظورمان دفاع از نظریه شوروی و انگلستان که می گفتند المانیها کشتیهای کاروان را غرق می کنند نیست زیرا ایران کشوری بود بی طرف و دول شوروی و انگلستان نمی توانستند این حق را به خود بدهند که چون المانیها به کاروانها حمله ور میشوند و کشتیهای کاروان را غرق می کنند انها می توانند کشور ایران را اشغال نمایند تا اینکه از راه ایران کالاهای جنگی و غیر جنگی به شوروی برسانند.
باید بگوییم در این کتاب شماره نامه هایی که چرچیل نخست وزیر انگلستان به روزولت ریس جمهور امریکا نوشته از هزار نامه بیشتر است و تعداد نامه هایی که روزولت به چرچیل تحریر نموده از هزار نامه کمتر میباشد و ما در این مجموعه نامه هایی را برای ترجمه و چاپ کردن انتخاب نمودیم که مستقیم مربوط به اشغال ایران از طرف دیگران یا اینکه بطور غیر مستقیم به اشغال ایران ارتباط دارد.و ترجمه نامهای چند مثل واقعه کنفرانس اتلانتیک و کنفرانس منشور ملل متححد را به ترجمه نامه ها افزودیم زیرا خیلی اهمیت سیاسی جهانی داشته است.

 

خرید کتاب مکاتبات چرچیل و روزولت درباره ایران نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید . و برای دانلود رایگان کتاب مکاتبات چرچیل و روزولت درباره ایران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 

دانلود کتاب مکاتبات چرچیل و روزولت درباره ایران