دانلود کتاب گوشه ای از تاریخ ایران در جنگ بین الملل دوم : اسرار جاسوسی آلمان در عشایر فارس اثر شولتز هولتوس ترجمه جمشید بیگلری

 

 مامورین ما در کلیه قسمتهای جنوب روسیه با موفقیت ماموریت خود را انجام داده و نتیجه کشفیات و اقدامات آنان که تعیین موقعیت فرودگاها .کارخانه ها.ایستگاههای راه آهن و قلاع و استحکامات نظامی بود در نهایت دقت با علامت رمز روی نقشه ثبت شده بود.

اما قفقاز یعنی همان نقطه سفیدی که در حکم قلب سازمان بزرگ صنعتی روسیه بشمار میرفت و نفت را مانند خون باارگهای فولادین از پالایشگاه بکارخانجات و مراکز صنعتی روانه میساخت هنوز متاسفانه روی نقشه معلوم و مشخص نشده بود.
موضوع یاس آور آن بود که کلیه مساعی و تلاشهای ما نیز برای شناختن این مرکز حساس و حیاتی بابن بست مواجه شده بود.
چندی قبل موفق شدیم در بین اعضاء یک هیئت نژاد شناس که که تخت سرپرستی یکی از پروفسورهای دانشگاه جهت مطالعه در اخلاق و آداب طایفه لاسن بمرز ترکیه و شوروی عزیمت مینمودند. دو نفر از لایق ترین و زیرک ترین مامورین خود را بنام کارشناس نژآدی قالب بزنیم تا بتوانند از وضع جغرافیایی آن حدود اطلاعاتی کسب نمایند.
این مامورین در مراجعت اطلاعاتی که از لحاظ علمی بسیار گرانبها بود بارمغان آوردند ولی این اطلاعات دردی را دوا نمی کرد و منظوری را که ما داشتیم برآورده نساخته بود.
لذا یکی دیگر از مامورین زبردست و لایق اداره اطلاعات تحت عنوان کنسول آلمان به تبریز اعزام گردید.ولی او هم متاسفانه نتوانست با باکو رابطه ای برقرار نماید زیرا چند روز بعداز ورود او به تبریز یکی از خانم های کلیمی که با کمک او از برلین فرار کرده بود اورا در خیابان دید و شناخت و ماجرای فرار خود را با آب و تاب فراوان در شهر منتشر کرد و از همه کلیمیها تقاضا نمود که در صورت لزوم و احتیاج از هیچگونه کمک و مساعدت نسبت به مامور زبردست اداره اطلاعات المان دریغ ننماید.

 

 

برای خرید کتاب اسرار جاسوسی آلمان در عشایر فارس اثر شولتز هولتوس نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

دانلود کتاب اسرار جاسوسی آلمان در عشایر فارس