دانلود کتاب نخست وزیران ایران اثر احمد عبدالله پور

 

 وزرات و وزیری سابقه طولانی در سیاست.زبان.ادبیات و فرهنگ ما دارد و وزیران با قدرت و شوکتی درصحنه سیاست ظاهر شده اند که شاید بتوان گفت کلیه انها بجز عده معدودی خادم بی اراده حکام و پادشاهان دوران خود بودند.گرچه تعدادی نیز دارای فضل و معرفتی بودند و منشاء انرژی خیری برای مردم زمان خود نبودند. با تمام این احوال وزرا در نهایت همیشه مورد سوء ظن حکام بودند و بیشتر انان از تیغ قهر و غضب حکام جان سالم بدر نبردند.باهمین حال سعی و کوشش زیادی بخرج می دادند تا خدمتگزاری رابه مخدوم خود ثابت نمایند.و از حقوق مردم می گذشتند تا حکام را از خود راضی نگهدارند اما با کوچکترین غفلتی یا لغزشی مورد غضب قرار می گرفتند.

در کتاب حاضر شرح احوال و آثار نخست وزیران از ابتدای شروع تشکیل کابینه های قانونی و یا بهتر گفته شود از اولین وزیر قانونی در صدر مشروطیت که مشروعیت ادامه فعالیت انان با تایید نمایندگان مجلس آغاز گردید تا آخرین نخست وزیر در نظام جمهوری اسلامی ایران اورده شده است و چنانچه می دانید پس از اصلاح قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 1368 وتمرکز قدرت اجرایی بدست ریاست جمهوری پست نخست وزیری حذف و بجای آن کابینه یا ریاست جمهوری به فعالیت خود ادامه می دهند.

 

برای خرید کتاب نخست وزیران ایران اثر احمد عبدالله پور نسخه چاپی اینجا کلیک  نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 در واقع افراد در پست نخست وزیری در دوران صد ساله اخیر شامل فراز و نشیب های بسیاری بوده است و در سایه هدایت های گوناگون در هر برهه از زمان ملت را به سوئی هماهنگ با افکار خود سوق داده اند.
باید اذعان کرد بطور کلی ترقی و تعالی و یا تنزل و سقوط مملکتی بدست نخست وزیران بود چرا که اندیشه و تفکر نخست وزیران در اجرای برنامه های مترقی با افول همه جانبه برای یک مملکت یک مساله حیاتی است و اگر مملکتی بسوی ترقی گام نهاد و یا بسوی قهقرا سوق داده شد در این میانه نقش نخست وزیر و اعضای کابینه او حیاتی تر و حائز اهمیت بوده است.در تعریف وزیر امده که وزیر بعنوان معاون و شماور در اداره امور عنوان گردیده

 

دانلود کتاب نخست وزیران ایران