دانلود کتاب ماموریت آمریکایی ها در ایران اثر میلسپو ترجمه حسین ابوترابیان

اصولا مطالعه خاطرات بیگانگانی که از ایران دیدن کردند بسی جالب و آموزنده است زیرا این عده مسائل مختلف را از دید دیگری تماشا نموده و به نکاتی توجه می نمایند که خود نردم مملکت به علت استمرار و یا عدم دقت متوجه آنها نیستد.
در این میان خاطرات کسانی که به نحوی خدکتی در ایران به عهده داشته اند رتبه ممتازتری دارد زیرا انها مدت طولانی تری در ایران زندگی کرده و کم و بیش با زیر و بمهای اجتماع آشما شده و همچنین به علت انجام وظایف در مسائل تخصصی خود غور بیشتری نموده اند که این مورد اخیر باعث امتیاز فراوان انها بر سیاحان و رهگذران می باد بنابراین استفاده از خاطرات این گونه افراد می تواند روشنگر بسیاری از نکات ادوار گذشته مملکت و وسیله ای برای بررسی دقیقتر از اوضاع و مسائل فنی سابق باشد.
چون متاسفانه قبلا در مملکت ما ضبط و ثبت اصولی در کارها نبود هر مافوقی به خود اجازه دخل و تصرف در اسناد و مدارک رسمی می داد حتی بعضی از روسا پرونده های اداری را در منزل نگهداری می کردند و پس از تغییر شغل حاضر به تحویل انها نبودند و مسلم است که پس از فوت انها تعداد زیادی از اسناد و مدارک مهم مملکت به وسیله وراثی که اغلب قادر به درک ارزش انها نبودند به صورت کاغذ باطله فروخته می شد و مدارکی هم که در بایگانیها مانده به صورتی است که امروزه کسی از وجود انها اگاه نیست.

 

زیرا اسناد موجود در انبارهای سازمانهای دولتی اگر در اثر اتش سوزی یا حمله موشها و یا به علت رطوبت از بین نرفته باشد انقدر درهم و نامنظم است که اصولا قابل استفاغده نیست و واقعا حیف است که اسناد تاریخ ایران این چنین بی ثمر بماند.

به هر حال خاطرات این گونه کارشناسان و مستشاران تا زمانی که ارشیو اسناد ایران به مرحله قابل استفاده نرسیده می تواند تا حدی مسائل گذشته مملکت را روشن نماید و نکات قابل استفاده ای از خلال نوشته های انان برای خواننده فراهم شود.

برای خرید کتاب ماموریت آمریکایی ها در ایران نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 

دانلود کتاب ماموریت آمریکایی ها در ایران