دانلود کتاب ایران و تنهائیش اثر محمدعلی اسلامی ندوشن

 چهارده مقاله ای که در کتاب ایران و تنهائیش گرد آمده اند تا اندازه ای می توان گفت که جلد دوم کتاب بر سخنها را بشنویم قرار می گیرند.

 تعدادی از آنها پیش از این در هستی انتشار یافته بود. در این مقاله ها خواستم لزوم شناخت بهتری از تاریخ ایران را یاد آوری کنم.
ما برای آنکه با چشم بازتری به امروز و فردا نگاه کنیم احتیاج داریم که دیروز کشور خود را با تفتهم بیشتر و به نحوی دقیقتر بشناسیم.
هرگذشته ای درسی برای امروز در بردارد به شرط انکه درست به ان نگاه شود. ما تاریخ خود را بیشتر در ضمیر نا اگاه خود حمل می کنیم در حالی که نگرش اگاهانه تری از ان مورد نیاز است.
هر رویرویی محتاج شناخت است و ما در هر حال با ایران روبروییم.
ایران که در یکی از حساسترین نقطه های جهان قرار داشته برخوردگاه تمدنها و ماجراهای بزرگ بوده است.

تاریخ او در آسیا با تاریخ چین و شبه قاره هند و میانرودان و اسیای صغیر و عربستان و سایر کشورهای خاورمیانه و به طریق اولی افغانستان و اسیای مرکزی و در غرب با یونان و روم و بخشی از اروپا و نیز مصر و شمال افریقا امیخته است.
شاید نباشد کشور دیگری چون ایران که در طی یک دوران سه سهزار ساله با این همه سرزمین و قوم و تمدن سرو کار یافته اند.نتیجه انکه ما گذشته از تاریخ سرزمین خود یک تاریخ مشترک با دنیا داریم مثلا ایران و هند. ایران و یونان. ایران و عرب و غیره که باید به ان بپردازیم.

از زمانی که مادها پا بر عرصه سیاسی جهان نهادند تا به امروز ایران همواره در کارگاه زمانه حضور داشته است زمانی بیشتر زمانی کمتر.زمانی فرمانروا.زمانی زیر دست ولی هرگز از صف اول تاریخ عقب رانده نشده است.در کنار این شاخصیت این را هم باید گفت که کمتر قومی در جهان که هنوز سر پا باشد به اندازه ایرانی رنج کشیده و در معرض ماجرا بوده است

 

برای خرید کتاب ایران و تنهائیش نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

دانلود کتاب ایران و تنهائیش