دانلود رمان بینوایان اثر ویکتور هوگو:
کتاب بینوایان، اثر شاهکار نویسنده و شاعر و نمایش نامه نویس خوش نام فرانسوی، ویکتور هوگوست.

این رمان بی نظیر و شاهکار دلربای ویکتور هوگو، یکی از ماندنی ترین کتاب هایی ست که تاریخ به خود دیده و جایگاه رفیع خود را تاکنون حفظ کرده و همچنان جزء برترین کتاب های نوشته شده از آن یاد می شود.
هوگو که در مدتی طولانی به خلق اثر خود می پردازد، داستانش را حول زندگی اسقفی به نام میریِل آغاز می کند که مردی به راستی درستکار و دلسوز است، او درست به همان شکلی که در نظر هرکسی یک اسقف بزرگ تجلی می یابد، ظاهر می شود؛ به طوری که با خواندن توصیف های هوگو از او، خواننده آرزو می کند که ای کاش در حقیقت روزی چنین مردی را در کالبد یک روحانی در اطراف خود ببیند.

اسقف پیر که با خواهر کوچکتر و ندیمه اش زندگی ساده محقری را می گذراند چنان تاثیری در شخصیت اصلی داستان، ژان والژان، می گذارد که در یک برهه از زمان، درست وقتی که او لبریز از عصبانیت و ناراحتی و خشم به پیش او می آید، راه زندگی خویش را به درستی برمی گزیند.

ژان والژان که بخاطر دزدی نان برای فرزندان خواهرش، ۵ سال به زندان محکوم شده بود، بخاطر فرار های متعددش، نوزده سال را در زندان سپری می کند و اکنون که آزاد شده، به دلیل کارت زردی که برای گذراندن کار اجباری در زندان به همراه دارد و به گونه ای نشان از هویتش است، در هیچ مهمانخانه و یا خانه ای پذیرفته نمی شود تا که پریشان و آشفته و خسته و گرسنه و عصبانی به خانه اسقف پناه می برد.برای خرید کتاب بینوایان اینجا کلیک نمایید.

 

اسقف به خوبی از او پذیرایی می کند اما ژان والژان، شب به همراه ظروف نقره خانه اسقف فرار می کند. رفتار مشکوک او باعث دستگیریش توسط پلیس می شود و زمانی که او را نزد اسقف می آورند، اسقف طوری وانمود می کند که ظروف دزدیده شده را از خیر خواهی به او بخشیده است و همچنین دو شمعدانی نقره را نیز خود به اجناس قیمتی اضافه می کند که گویی آن ها را نیز جا گذاشته است.

ژاک والژان که خود مستعد احسان و خوبی و نیکوییست، برخورد اسقف چنان بر منش و افکارش تاثیرگذار است که تا خاتمه داستان، انعکاس آن را در رفتار او نظاره گریم.
این تنها قسمتی کوچک از اولین بخش داستان است و هوگو روایت خود را در چهار قسمت بازگو می کند. پس از آن ژان والژان با نامی ساختگی و با ظروف نقره زندگی را از سر آغاز می کند و صاحب کارخانه ای می شود و سپس شهردار منطقه می شود در این بین با زنی آشنا می شود که برای کامیابی دختر کوچک خود، کوزت، هر راهی برای کسب درآمد را برمی گزیند و به او قول می دهد فرزندش را نزد او بیاورد اما قبل از تحقق و به عمل رساندن قولش، مادر کوزت از دنیا می رود.

ژان والژان پس از گذراندن حوادثی، به دنبال دخترک می رود و او را در وضعیت اسفناکی می یابد که خانواده تناردیه، زن و شوهر صاحب مهمانخانه ای فراتر از حد توان دخترک، از او کار می خواهند و به او تا حد توان ظلم خود را تحمیل می کنند. ژان والژان، کوزت را از چنگ تناردیه های مال پرست آزاد می کند اما سایه شوم آن ها، همواره به دنبال آن ها می رود. در این قسمت بخش دوم کتاب نیز مختصرا به پایان رسید و لطف خواندن این شاهکار بی نظیر به خواننده واگذار می شود.
کاراکترهای بلند اقبال خلق شده در بینوایان چنان شهرت دست نیافتنی از آن خود کرده اند که اگر شخصی کتابخوان نیز نباشد ممکن است نام آن ها را شنیده و حتی با منش و ویژگی های شخصی هرکدام نیز آشنا باشد و این دلیلی جز خلق شاهکار و بی بدیل نویسنده ندارد. همانطور که ویکتور هوگو خود در باب مدح شاهکارش چنین می گوید:
در حالی که تفاوتی ندارد این کتاب توسط همگان خوانده شود، چرا که برای همه معنایی خواهد داشت. در انگلستان به خوبی اسپانیا معنی می‌دهد، در ایتالیا به خوبی فرانسه، در آلمان به خوبی ایرلند، در بندرگاه‌های تجارت جان گداز برده به همان خوبی امپراتوری‌های شرم سار دارای برده.

مشکلات اجتماعی فراتر از مرزهاست. زخم‌های بشریت، زخم‌هایی که در بستر جهان اتفاق می‌افتد، در خط‌های قرمز و آبی کشیده شده بر روی نقشه متوقف نمی‌شود. هر کجا که مردان در جهل و نومیدی هستند، هر کجا که زنان برای تکه‌ای نان خودشان را می‌فروشند، هر کجا که کودکان کتابی برای آموزش یا خانه‌ای گرم ندارند، بینوایان درِ خانه ات را می‌زند و می‌گوید: باز کن من برای تو آمده ام.
یک جمله از بینوایان:
عالی ترین چیز ها غالباً همان ها هستند که کمتر فهمیده می شوند.

 

دانلود کتاب بینوایان اثر ویکتور هوگو