دانلود کتاب پنج داستان اثر جلال آل احمد

 


کتاب پنج داستان جلال آل احمد در سال ۱۳۵۰ به چاپ رسید .  جلال از پیشگامان نظریه های سیاسی بود.و در حزب توده نیز مدتی فعال بود . او در داستان هایش شخصیت های پایین دست جامعه را بررسی می‌کرد. از دین میگفت .. از خرافات و از مذهب که چطور مردم بدون ذره ای فکر  فقط پیروی کور کورانه دارند . او در  خانواده‌ ای روحانی به دنیا آمد به خواست پدر به نجف رفت تا فقه  بیاموزد اما در آموخته های خود دچار تردید های بسیار شد و پس از دوسال و اندی به ایران بازگشت. او مدتی نیز با نیما یوشیج رفاقتی داشت چنان که در کتاب ارزیابی شتاب زده، از خاطرات خود و خانواده خود و رفت آمد هایش با نیما سخن به میان آورده است.
همسر او سیمین دانشور نیز از بهترین نویسندگان معاصر است .معروفترین اثر سیمین دانشور کتاب سووشون است .
جلال در سال ۱۳۴۸ به دلیل سکته درگذشت . علت مرگ او هیچگاه کاملا روشن نشد. حتی فرضیه قتل هم مدت ها بود ‌ . اما نزدیکان وی گفتند که جلال به دلیل زیاده روی در مصرف ودکا دچار سکته شده است. جلال آرزوی پیشرفت ایران را داشت . بنابراین پس از کودتا ۲۸ مرداد سال ۳۲ دچار نوعی افسردگی شد . و در انزوا سپری کرد .
کتاب پنج داستان ،پنج داستان زیبا از جلال است. معروفترین داستان این کتاب داستان گلدسته ها و فلک است . در این قصه دو پسر بچه مدرسه با هم قرار می‌گذارند که از گلدسته های مسجد روبروی مدرسه که دیگر کلنگی شده بالا بروند . اما بعد به دلیل این کار فلک شده و پشیمان می‌شود.  جلال در این داستان با مقابل هم قرار دادن مدرسه .یعنی مدرنیته

برای خرید کتاب پنج داستان اثر جلال آل احمد  نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید


و مسجد یعنی مذهب . برخورد این دو را که غالبا نتیجه ای جز درگیری و زد خورد ندارد بررسی و به ما نشان می‌دهد.
از داستان های دیگر کتاب می‌توان به جشن فرخنده اشاره کرد .این داستان نیز ورود عصر جدید و نو ضیافت های غربی  به عصر قدیم شب نشینی های خودمانی مردم را  بررسی و با رواست داستان جالب آن را نفی می‌کند و نشان می‌دهد که مشکلات یک روحانی و کسی که به آداب قدیم پایبند است در مواجه با عصر جدید و عیش و نوش چگونه است . از دیگر داستان های کتاب می‌توان به خواهرم عنکبوت و شوهر آمریکایی اشاره کرد.  به دلیل محبوبیت زیاد داستان گلدسته ها و فلک ، این داستان در کتاب ادبیات پارسی نظام قدیم درسی جمهوری اسلامی نیز با کمی تغییر آورده شده است.
محمد جواد کریمی زندی

 

دانلود کتاب پنج داستان