دانلود کتاب مکتوبات اثر میرزا فتحعلی آخوندزاده

 

 در تاریخ جنبش روشنفکری ایران نام میرزا فتحعلی آخوندزاده به عنوان یکی از سرآمدان موثر بر این جنبش مطرح است که آثار و اندیشه های او بر نسل روشنفکران بعد از خود تاثیری جدی گذاشت.روشنفکرانی که از پایه گذاران یکی از مهم ترین تحولات سیاسی تاریخ ایران یعنی انقلاب مشروطیت بودند.
گرچه میرزا فتحعلی در حدود سی سال قبل از امضای فرمان مشروطیت درگذشت و بخت این را نیافت که وزش نسیم آزادی و رویش اولین جوانه های استقرار قانون را با چشم خود ببیند.
وی نخستین منتقد اجتماعی و فرهنگی ماست که با محدودیت امکانات خود و زمانه اش به جد کوشیده مشکلات مارا بشناساند و نخستین گام ها را در رفع ان ها بردارد.

میرزا فتحعلی آخوندزاده شخصیتی فراملی است که در طول عمر خود تمامی تلاشش را برای هموار کردن مسیر جامعه بری رسیدن به تمدن یا به قول خودش سیویلیزاسیون بکار گرفت و با گذشت بیش از 150 سال از نگارش مهمترین اثرش یعنی مکتوبات کمال الدوله که به مکتوبات اشتهار یافته است. این رساله همچنان ارزش محتوایی خود را حفظ کرده گویی اعتبارش به درازی طول عمر تاریخی جوامع عقب افتاغده مذهبی و استبداد زده خواهد بود.
آخوندزاده به عنوان لرجسته ترین منتقد پیش از مشروطه راه نجات جوامع شرقی را در تغییر الفبا و خط اسلامی و در نشر و پخش مکتوبات کمال الدوله می دید.

محوریت اندیشه های آخوندزاده را مسائلی چون سکولاریسم.ناسیونالیسم.مشروطیت و آزادی تشکیل می دهد. وی دغدغه ایران و ایرانی و رفع عقب ماندگی از هر دو را داشت.
او معتقد بود که علت عقب ماندگی ایرانیان ناآگاهی

 

برای خرید کتاب مکتوبات اثر میرزا فتحعلی آخوندزاده نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 

دانلود کتاب مکتوبات اثر میرزا فتحعلی آخوندزاده