دانلود کتاب زندگی، اشعار و عقاید نسیمی: شاعر و متفکر حروفی اثر علی میرفطروس

 

 تاریخ اجتماعی ایران دارای چهره ها و شخصیت های بسیاری است که در شبانه ترین دوره های تاریخ ایران. مشعل دانش.آگاهی و حقیقت جویی را فروزان ساخته اند و شماری از آنان نیز سرانجام در راه آزادی و بخاطر پیکار با خرافه پرستی و جهالت در مبارزه با واعظان و زاهدان ریائی جان باخته اند.
جنبش حروفیه یکی از جنبش های بزرگ اجتماعی ایران در قرن هشتم و نهم هجری ( چهاردهم و پانزدهم میلادی) است.
از نظر اجتماعی این جحنبش محصول شکفتگی اقتصاد شهری.رشد صناعت و پیشه وری و پیدایش اصناف مربوط به صاحبان حرفه و فن بوده است.
از نظر فلسفی: این جحنبش را نماینده فکری صاحبان حرفه و فن و پیشه وران نوپا در مقابله با دستگاه دینی حاکم بر جامعه ان عصر می توان بشمار اورد.
بهمین جهت ادبیات حروفی دارای ذخایر عظیمی از اندیشه های نوجویانه الحادی و ضد اسلامی است که بخاطر شرایط سخت مذهبی سیاسی و محدودیت های تاریخی اگرچه در لفافه ای از واژه ها و مفاهیم عرفانی ابراز گشته اند اما مطالعه دقیق این اثار مارا با جوهر واقعی فلسفه حروفیون اشنا می کند

این کتاب شامل یک بحث و بررسی کامل درباره حروفیه و زمینه های تاریخی پیدایش ان و معرفی جامع ماخذ مربوط به این فرقه نیست بلکه کتاب حاضر بخشی از رساله جنبش حروفیه است که در ان به زندگی و عقاید عماد الدین نسیمی یکی از شاعران و متفکران بزرگ و جایگاه برجسته وی در تاریخ ادبیات فارسی پرداخته ایم. مولف امیدوار است که شرایط اینده چنان باشد تا بتواند به چاپ و انتشار متن کامل کتاب نایل اید.

در این شرایط عمیقا دشوار که انکان تحقیق دقیق تر و گسترده را از مولف دریغ می دارد-بی شک کتاب حاضر خالی از کمبودها و نارسائی ها نیست بهمین جهت نقد و نظرهای دوستان عالیمقدار برای مولف بسیار ارزشمند و راهگشا خواهد بود.
در پایان وظیفه خود می دانم که از یاری های دوستان گرانمایه ام: پروفسور م.عثمانوف.دیان بوگدانویچ.فرانسیس ریشارد و رضا مرزبان سپاس گزاری نمایم.

برای خرید کتاب زندگی، اشعار و عقاید نسیمی: شاعر و متفکر حروفی اثر علی میرفطروس نسخه چاپی کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 

دانلود کتاب زندگی، اشعار و عقاید نسیمی: شاعر و متفکر حروفی