کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی.کتاب در مورد تصمیم گرفتن،شناختن، و اشتباهات زندگی از دید روانشناسی نوشته رولف دوبلی است.

رولف دوبلی نویسنده سوییسی است و دکترای فلسفه اقتصاد دارد.وی به دلیل نوشتن این کتاب به شهرت رسید و کتابش صدر کتاب های پر فروش قرار گرفت.

محتوای کتاب به عنوان خطاهای ذهنی شناخته میشود و انسان در حین مراحل مختلف ذهنی مثل تصمیم گیری و انتخاب کردن،دچار اشتباه میشویم که از آنها آگاه نیستیم.

همه انسانها همیشه در طول زندگی‌ خود مشغول تفکر،برگزیدن،و مقایسه کردن هستند.که این کارها توسط ذهن انجام میشود.

سوالی که به ذهن می آید این است که آیا این کار صحیح است و همه تصمیمات ما درست هستند؟همیشه بهترین گزینه ممکن را انتخاب میکنیم و هنگام مقایسه دچار اشتباه نمیشویم؟

کتاب مورد نظر میخواهد در این موارد به ما یاری برساند و دید ذهنی ما را شفاف تر بنماید.غیر ممکن است این کتاب را مطالعه کنید و شیوه تفکرتان تغییر نکند زمانی که کتاب را مطالعه کردید و در شیوه تفکرتان تغییری ایجاد نشد قطعا در این بین یک خطا وجود دارد و باید کتاب را دوباره بخوانید.

 

 

آیا تاکنون پیش آمده است که زمانی را در راه چیزی مصرف کرده ای که وقتی در آینده به آن فکر میکنی احساس کنی ارزش نداشته؟کارهایی را انجام داده ای که میدانستی به نفعت نیست؟سهامی را که خریده ای زود و یا دیر فروخته ای؟اگر موفق شوی آن را مربوط به خود میدانی و اگر شکست بخوری آنرا به عوامل دیگر مربوط میدانی؟اشتباه شرط بندی کرده ای؟

اینها مثال هایی از اشتباه هایی است که همه انسانها در تفکرات روزمره خود به آن دچار میشوند که با شناختن و نحوه کارکردشان میتوان از آنها دوری کرد و تصمیم های عقلانی گرفت.

ما نمیتوانیم بگوییم عامل موفق شدن چیست اما قطعا میتوان گفت چه چیزی رسیدن به موفقیت را محال میسازد به عبارت دیگر به این معناست اگر کارهایی را که نباید انجام دهیم بدانیم بسیار بهتر از دانستن بایدهاست.

کتاب در نود و نه قسمت اشتباه های ذهن انسان را که به شکل ناخودآگاه رخ میدهد با مثال بیان میکند.اگر موفق بشویم اشتباه های فکری رایج را بشناسیم و در زندگیمان(شخصی،کاری)از آنها دوری کنیم میتوان امید داشت که موفق شویم.نیازی نیست که کارهای سخت انجام دهیم،و از وسیله های غیر ضروری استفاده کنیم همه ی چیزی که باید بدانیم دوری از بی عقلی و تصمیمات عاقلانه گرفتن است.

 

دانلود کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی