دانلود کتاب تفسیر سورآبادی اثر ابوبکر عتیق نیشابوری مصحح علی اکبر سعیدی سیرجانی

 

 کتاب تفسیر سورآبادی در 7 سبع یا همان قسمت تالیف شده است. نسخه های متعددی که از آن باقی مانده گواه رواج و شهرت آنست.ولی این نسخه ها کامل نیستند و عموما قسمتی از تفسیر را در بردارند.

نسخعه های معتبر تفسیر را چارلز آمبروز استوری در جلد سوم اثر گرانمایه اش به دست داده است.
کهن ترین نسخ آن نسخه پانصد و بیست سه دیوان هند و نسخه پانصد هفتاد چهار بورسه در کشور ترکیه و دیگری نسخه کتابخانه بریتانیا پانصد و سی پنج.
نسخه دیوان هند را که تنها شامل بخش پنجم و ششم و آن هم با برخی افتادگگیها بنیاد فرهنگ ایران با مباشرت همسر ارجمند زنده نام علی اکبر سعیدی سیرجانی و با مقدمه کوتاهی به امضای زنده یاد مجتبی مینوی در سال 1345 شمسی به صورت نسخه عکسی منتشر کرد.
برگزیده ای از تفسیر را بر اساس نسخه کوتاه شده ای از آن متعلق بعه موقوفه تربت شیخ جام زنده یاد دکتر یحیی مهدوی پیش از آن برای انتشار اماده ساخته بود. ولی انتشار آن به تاخیر افتاد تا انکه در سال 1347 شمسی جز مجموعه گنجینه متون ایرانی انتشارات دانشگاه اهران به نام قصص قرآن مجید برگرفته از تفسیر ابوبکر عتیق نیشابوری مشهور به سورآبادی منتشر گردید و موجب شهرت بیشتر تفسیر و مزید اطلاع دانشمندان از آن شد.

 اما طبع انتقادی کامل این تفسیر عظیم همچنان به صورت آرزویی باقی بود تا آن که همسر دانشمند آزاده ام که زبان و ادب فارسی از جهات گوناگون مدیون کوششهای فرهنگی اوست به عملی ساختن این آرزو همت گماشت و پس از تهیه عکس ده نسخه معتبر تفسیر چندین سال در مقابله انها و فراهم کردن متن در خور اعتمادی از این تفسیر زبان فارسی صرف وقت نمود اما طبع آن به سبب مشکلاتی که در زندگی پر افتخار وی پیش آمد امکان نیافت. و متاسفانه تهیه فهرست کامل اختلاف نسخه ها نیز به سرونوشت وی گره خورد که امید است در اینده صاحب همتی به تکمیل ان اقدام کند و همچنین فرهنگ لغات و ترکیبات مستخرج از متن تفسیر را سامان دهد و به دوستداران زبان و ادب فارسی هدیه بدارد.

 

برای خرید کتاب تفسیر سورآبادی اثر ابوبکر عتیق نیشابوری مصحح علی اکبر سعیدی سیرجانی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

 

 

 

دانلود کتاب تفسیر سورآبادی جلد اول

دانلود کتاب تفسیر سورآبادی جلد دوم

دانلود کتاب تفسیر سورآبادی جلد سوم

دانلود کتاب تفسیر سورآبادی جلد چهارم

دانلود کتاب تفسیر سورآبادی جلد پنجم