دانلود کتاب پیشتازان آزادی و تجدد و اصلاحات در ایران اثر حسین جودت

 

انقلاب مشروطیت ایران برخلاف پراکنده گوئیهای ناصواب اشخاص کم اطلاع و یا مغرض چون سایر تحولات و دگرگونیهای اجتماعی جهان مسبوق بسابقه و پیشینه ای بس مفصل بوده است که تقریبا سه ربع قرن قبل از تغییر حکومت استبدادی ایران باصول مشروطیت و دموکراسی با ظهور رجال عازم و مصممی چون میرزا تقی خان امیرکبیر مصلح بزرگ و میرزا ملکم خان ناظم الدوله رجل سیاسی متهور کم نظیر و سید جلیل القدر سید جمال الدین اسدابادی منادی اتحاد اسلام و تکان دهنده قوائم ظلم و استبداد و همچنین فیلسوف دقیق و محقق شفیق میرزا اقا خان بردسیری کرمانی طردکننده خرافات و پاره کننده حجاب جهل و اوهام که در راه ایقاظ خفتگان و بیداری مردم بهت زده این سامان قدمهای موثری بردشاتند و زیربنای تجدد و ترقی ایران را براساس استواری پی ریزی کرده اند.

چون نوبت سلطنت بپادشاه رئوف و مهربانی چون مظفرالدین شاه رسید در مقابل جنبش و جوشش و تقاضاهای اهالی پایتخت بصور فرمان مشروطیت راه را برای پیشرفت و ترقی ملت بازگردانید و نام خود را همیشه به نیکی و خیرخواهی ملت در تاریخ جهان باقی و پایدار گذارد.

 ظهور و پیدایش این رجال مبرز و هوشیار در ان روزگار بی سر و سامان نیز در پس حوادث و تعقیب وقایعی بود که زمینه را برای فعالیت ان رادمردان در بیداری خفتگان این مرز بوم اماده ساخته بود.
اهم این وقایع و حوادث یکی شکست ایران در برابر لشکریان نظام دیده روسیه تزاری بود که باوجود تلاشهای پی گیر عباس میرزا فرمانده کل قوای اعزامی و زدوخوردهای وی در طی مدت ده سال تمام با وجود جانبازیهای دلاوران ایرانی بعلت اینکه نفرات سلحشور وی از علوم و فنون نظام جدید بی بهره بودند و فاقد سلاحهای مناسب بالاره بمغلوبیت قوای ایران و شکست قطعی انان منجر گردید و ایران بامضاء معاهده منحوس ترکان جای ناچار و مجبور گردید.

 

 

برای خرید کتاب پیشتازان آزادی و تجدد و اصلاحات در ایران نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

دانلود کتاب پیشتازان آزادی و تجدد و اصلاحات در ایران