دانلود کتاب سفرنامه ژان اوتر در عصر نادرشاه

 سفرنامه ژان اوتر در سده 18 می گذرد در عصر زمامداری نادر شاه که بسیاری علاقه دارند که وقایع تاریک آنزمان ایران را خوب روشن سازند و بشناسند.

 تاریخ اوضاع اجتماعی و سیاسی و نظامی و اقتصادی پانصد سال اخیر کشور ما

اگرچه به زمان ما خیلی نردیک نر از دوران های کهن می باشد چون توام با دسیسه ها و نیرنگهای پشت پرده بیگانگان تازه به دوران رسیده بود بطور بی طرفانه روشن نیست.
در این زمان کشورهای مسیحی :مسکویت.انگلیس.روسیه.ونیز.
رتغال.هلند.فرانسه و غیره کم کم سیاست جهان را بدست گرفتند.
پس از جنگهای صلیبی این کشورها نه تنها بین خود رقابت داشتند بلکه نسبت به فتوحات روزافزون مسلمانان در قلب اروپا و افریقای شمالی حسادت و کینه می ورزیدند.
انها به وجود یک فرهنگ کهن و قوی و دانشهای ناشناخته شرقیان پی بردند و از راه ترجمه و جهانگردان و دستبردهای گوناگون به نوشته جات و اندیشه های علمای ایرانی و هندی دست یافتند و برای شناسایی و برقراری ارتباطات و یا دست اندازی به سرزمین های این ملل مستقیم یا غیر مستقیم به راه افتادند. ولی بی شک فتنه هجومهای چنگیزخان و تیموریان و خوانین بعدی جانشین اینان حاصل همان دسیسه ها بشمار میروند.
ملل جهان سوم در اسیا مخصوصا مسلمانان به جان هم افتادند اختلافات فرقه ای و تفرقه های مذهبی و تضعیف و تحلیل نیروها با فراهم اوردن جنگهای داخلی و مذهبی بهترین فرصت برای اروپاییان شد.تا از راهای گوناگون و بصور مختلف مجهز نمایند وبهانه بدست اوردند تا از کشورهای زرخیز این بخش جهان بهره برداری کنند و از ان راع به مداخلات نظامی و تصرفات ارضی بپردازند با دقت موقعیت سوق الجیشی این ممالک ضعیف را بسنجنن و فرمانروایان و همسایگان انها را بشناسند.
بهترین نمونه برای ما روابط چهارصد ساله دو کشور ایران و ترکیه است.

 

برای خرید کتاب سفرنامه ژان اوتر در عصر نادرشاه نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

دانلود کتاب سفرنامه ژان اوتر در عصر نادرشاه