دانلود کتاب ایلخچی اثر غلامحسین ساعدی

 ایلخچی یک آبادی است. خواهید دید.با این امتیاز که یکی از آبادیهای معدود اهل حق است که در غرب و شمال غربی مملکت پراکنده اند.
و این اواخر هم پایشان به کتاب ها باز شده و پای حرف و سخن هاشان و اگر بپذیریم که برای شناختن یک فرقه تنها کافی نیست که بدانی کتابها چه نوشته اند یا الفرق بین الفرق چه گفته بد نیست که درین ایلخچی با ایشان بنشینی و با اهالی ابادی گپ بزنی و بفهمی که چگونه بسر میبرند.
گمان می کنم این جوری بهتر بتوان فهمید که یک سنت چگونه دوام میکند و از کجا میزاید و چه تحولاتی را در طول قرون می پذیرد. و نکته جالب در کار این ایلخچی انکه زودتر از جاهای دیگر و بی هیچ الزام خارجی و دور از هر بوق و کرنا به تحولاتی از نوع اجتماعی کردن وسایل تولید کشاورزی تن داده است. در کدخدایی ایلخچی چنین امور بی سابقه نیست.

و اما نویسنده این دفتر. غلامحسین ساعدی نویسنده ای است طبیب یا بلاعکس.سالهاست با امضا مستعار او گوهرمراد آشناییم.زیر پای چند نمایشنامه و یک مجموعه داستان و تارگی ها نیز بر پیشانی مجموعه ای از لال بازی.
اوایل امر او را در صفحات مجله اندیشه و هنر میدیم و بعد در مجله صدف و کمی بعد از این ها بود که جدا جدا هم چیزی چاپ کرد

 

برای خرید کتاب ایلخچی اثر غلامحسین ساعدی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 می گفتند پیش از آمدن رضاخان بیگ کسی در ایلخچی ساکن نبود جز ده پانزده تا مهتر که اطراف استخر. خانه های گلی داشتند و تابستان ها که اسبهای خسروپرویز را از خسروشاه به چمن بزرگ میاوردند انجا اطراق می کردند و هوا که سرد میشد و برف بزمین می نشست بر می گشتند به قشلاق.
دیگر جنبده یی در ان دیار دیده نمیشد تا تابستان دیگر.
اما معلوم نیست چه کسانی بودند که رفتند مهراباد خدمت رضا خان بیگ چراغ و مرشد بزرگ چهل تنان که بیاید و سری به چمن بزند.

 

 

دانلود کتاب ایلخچی