کتاب تاریخچه تقریبا همه چیز نوشته یکی از محبوب ترین و پرخواننده ترین نویسندگان جهان ، بیل برایسن است که توسط آقای محمد تقی فرامرزی به فارسی ترجمه شده است . در کتاب تاریخچه تقریبا همه چیزکه جایزه بهترین کتاب سال 2004 آمریکا را دریافت کرد ،  بیل برایسن سفر نهایی خویش را به ژرفای جذاب ترین و مهم ترین پرسش هایی که علم درصدد پاسخ گویی به آنهاست آغاز میکند . در این کتاب ، این نویسنده همواره کنجکاو می کوشد به درون همه چیز (از انفجار بزرگ گرفته تا آغاز تمدن های بشر)  پی ببرد و آنها را بشناسد و بشناساند . یا به گفته خودش « ... چگونه از هیچ بودن به چیزی بودن رسیدیم ، و سپس چگونه ذره ای از آن چیز به ما تبدیل شد ، و نیز با بخشی از آنچه در آن فاصله و از آن پس رخ داد آشنا می شویم. » این البته چیز کمی نیست .

tarikhche taghriban hame chiz

 

بیل برایسن برای رسیدن به این هدف ، شخصا با تعداد بی شماری از اندیشمندان و دانشمندان جهان تماس گرفت یا به آثار گذشتگان مراجعه کرد. او می کوشد موضوعاتی چون زمین شناسی ، شیمی ، دیرین شناسی ، ستاره شناسی و فیزیک ذرات را بررسی کند و ببیند در چه مواردی می توان راهی به سوی مفهوم ساختن این علم ها برای افرادی چون خودش که یکسره از روش آموزش علوم در مدارس خسته و دلزده شده اند گشود . او فقط به کشف آنچه ما میدانیم علاقه مند نیست بلکه می خواهد ببیند ما ای چیز را چگونه فراکرفته ایم . از کجا می دانیم که در دل کره ی زمین ، به فاصله چند هزار کیلومتری سطح زمین ، چه چیزی وجود دارد ؟ چگونه می توانیم گستردگی و ترکیب کائنات را بشناسیم ، یا ه ماهیت سیاهچاله ها پی ببریم ؟ چگونه می توان فهمید که قاره های کره ی زمین در 600 میلیون سال پیش از این کجا بوده اند ؟ راستی ، انسان ها اصولا چگونه به چنین چیزهایی پی بردند ؟؟

و در نهایت با خواندن این کتاب احساس خواهید کرد  که علم هیچ گاه تا این اندازه با ما همراه نبوده است و جهانی که ما در آن به سر می بریم هیچ گاه تا این اندازه سرشار از شگفتی و شادی نبوده است .