دانلود کتاب گرشاسب نامه اثر اسدی طوسی باهتمام حبیب یغمایی

 حکیم اسدی باظهار نکات فلسفه و مذهب و تاریخ و جغرافیا نظری خاص داشته در فصول مقدماتی کتاب غالبا آیات قرآن مجید و احادیث را بعبارتی جامع و موجز ترجمه لفظی میکند و در موارد متعدد بتفصیل عقاید گوناگون فلاسفه قدیم یونان در پیدایش و سرشت جهان و چگونگی آفرینش و نوامیس طبیعی می پردازد و چون پهلوان داستان گرشاسب را در اقصی نقاط باختر و خاور دنیای معلوم آن عصر میگرداند و سیر میدهد بسیاری از ممالک و بلاد و جزایر را نام می برد و گشرفی ها و عجایب گیتی را می شمارد.

 اسدی مضامین بدیع را در عبارات زیبا و استوار جلوه گر می سازد در وصف شیرین کاری و باریک بینی را بسرحد شگفتی و اعجاز میرساند و بجذرات میتوان گفت مضامین ئوصفی گرشاسب نامه در رزم و بزم و نخچیر و رود و بیابان و شب و طلوع و غروب آفتاب و امثال آن که مکرر و در هرجا بزبان و بیانی دیگرست بی نظیر و هیچیک از پیشینیان در پروارندن این معانی بپایه وی نرسیده اند.

برای خرید کتاب گرشاسب نامه اثر اسدی طوسی باهتمام حبیب یغمایی نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید

 

 درچنانکه از آثار مورخین قرنهای اول اسلام برمیاید از داستانهای قدیم ایران کتابی به نام خدای نامه وجود داشته که ابن مقفع آن را بعربی ترجمه کرده و بظن قوی تالیف کنندگان شاهنامه ابومصوری و ابوالموید بلخی شاعر و نویسنده قرن چهارم در تدوین کتاب خود بآن نظر داشته اند.
نویسنده تاریخ سیستان مکرر از تالیفات ابوالموید بلخی که آن را کتاب گرشاسب نام می برد و بسیاری از وقایع را از آن نقل می کند حتی تاریخ سیستان.
که مندرجات تاریخ سیستان که از کتاب گرشاسب ابواموید نقل شده با مطالبی که در این کتاب آمده هیچ اختلافی ندارد مگر در یکجا حکیم اسدی کورنگ پدر نریمان را برادر گرشاسب می شمارد و در آن کتاب کورنگ پسر گرشاسب

 

 

دانلود کتاب گرشاسب نامه