دانلود کتاب شاهنامه بایسنقری

قبل از اینکه راجع به شاهنامه بایسنقری چند خطی بنویسم قدری تامل نمودم چرا که پیرامون کتاب ارزشمند شاهنامه بایسنقری و نظر پیرامونش میبایست شخصی کارشناس و مجرب نسبت به شاهنامه و خوشنویسی و هنر مینیاتور مقاله ای بنویسد. و بنده در یک مطلب مفصل حتما چنین مقاله ای را برای علاقه مندان به شاهنامه بایسنقری ارائه خواهم نمود. گرچه در قسمت فروشگاه چند خطی مختصر راجع به این شاهنامه نفیس سخن گفتم. اما لازم میدانم که باز تکرار کنم این چنین اثر ارزشمند هنری را شایسته نیست که این حقیر پیرامونش سخن گویم. فقط بصورت کاملا اجمالی بگویم هر آنچه که بفروش میرسد بصورت نسخه  اصل و یا این لینکی همینک بنده آنهم به رایگان برای شما عزیزان از نسخه کتاب شاهنامه بایسنقری میگذارم نسخه چاپ لوحی از شاهنامه بایسنقری است. که از روی نسخه خطی در تعداد محدود به مناسبت جشن های دوهزار پانصد ساله بفرمان شاه وقت در سال هزار سیصد پنجاه به چاپ رسید. و نسخه خطی بایسنقری در موزه گلستان است.و یک گنج و  یک شاهکار بی رغیب است که در عصر حکومت تیموریان به تحریر آمده است. و همانطور که از نامش مشخص است به دستور نوه امپراطور بزرگ تیموریان یعنی ,تیمور لنگ یعنی شاهزاده بایسنقر میرزا کتابت شده است. و خوشنویسی شاهنامه بایسنقری را استاد جعفر تبریزی انجام داده است.که یکی از ارزشهای بارز این کتاب کامل بودنش نسبت به چند شاهنامه دیگر خطی است که تا کنون برای ما باقی مانده مانند شاهنامه طهماسب و شاهنامه کهن دموت

شاهزاده بایسنقر زمانی که نسخه خطی شاهنامه بایسنقر به اتمام رسید به جعفر تبریزی دستور داد که در ابتدای کتاب شرح حال از زندگانی ابوالقاسم فردوسی خالق شاهنامه به کتاب اضافه نماید. و اندازه کتاب در طول بیست و شش سانت و طول سی و هشت سانت در قطع رحلی به چاپ رسید. از ویژگی های کتاب این است که در هر صفحه سی و یک سطر و هر یک سطر در برگیرنده 3 بیت و در هفتصد صفحه که تعداد صفحات کتاب است این نظم تکرار شده است.و جنس کاغذ شاهنامه باینسقری خانبالغ  میباشد

 شاهنامه بایسنقری بن یک شمسه بسیار زیبا که مذهب شده بقلم رقاع بر پیکر زرین در برگیرنده اسم و لقبهای شاهزاده بایسنقر شروع میگردد.و صفحه های بعدی اعم از 2 و 3 در برگیرنده شمایل شکارگاه شاهزاده و 2 صفحه مذهب به نگار دو ترنج و لقبهای ایشان است.

 شاهنامه بایسنقری در کل شامل بیست و دو مینیاتور بدون رقم نگارگر آبرنگ است و جلد کتاب بایسنقری با عطف چرم و جلد طلاکوب و طلاپوش با دو حاشیه روغنی در بیرون وسوخت معرق زرین بر پیکر لاجوردی در اندرون میباشد.

شاهنامه بایسنقری به کتابخانه کاخ موزه گلستان توسط یکی از رجال شهیر ایرانی به نام امیر نظام گروسی  تقدیم گردیده است. و همانطور که در ابتدای کتاب سخن گفتم نسخه حاصر چه برای فروش و چه دانلود نسخه ایست که بصورت چاپ لوحی در سال هزار سیصد پنجاه بچاپ رسیده است.
کارا کتاب نسخه اصل چاپ لوحی را برای فروش موجود دارد و شما می توانید برای خرید کتاب شاهنامه بایسنقری و مینیاتورهای بایسنقری که در دو جلد است بما تماس بگیرید.

استدعا دارم اگر از مطلب و لینک کارا کتاب استفاده می کنید .منبع و لینک مارا درج نمایید

 

 

دانلود کتاب شاهنامه بایسنقری