دانلود کتاب سمک عیار اثر فرامرزبن خداداد بن عبدالله کاتب ارجانی تصیح پرویز ناتل خانلری

کتاب پیشرو از مهمترین آثار قدیمی در زمینه داستان عامیانه پارسی میباشد. که قرون بسیاری موجب شادی و فرح بخشی جماعت ایرانی شده است که در زمان های اسوده که راویان ان را سینه به سینه از اجداد دریافته و برای دیگر مردم نقل می نمودند. شخصیت اصلی سمک عیار یا همان قهرمان قصه فرزند پادشاه حلب میباشد. و او عاشق دختر پادشاه چین می شود و او به جنگ با ما چین شتافته و شرح ماجرا می کند.
قسمت اصلی جلد نخست و دوم در ماچین حضور دارد. اما براستی هویداست که گزینش این سرزمینها برای مکان اتفاق و حادثه صرفا به قصد تفنن میباشد.
و شاید راوی خودداری نموده از انکه نام شخصیتها و دیگر شهرهای ایران را بنگارد که مبادا موجب تعرض و نقد نباشد.
در هرصورت در این داستان کمترین نکته ای که ایرانی نباشد و مربوط به ماچین و چین باشد وجود ندارد.
اسامی محل ها و قلعه های موجود در داستان چون قلعه فلکی گوران و یا دشتهایی چون مرغزار زعفرانی و یا دشت ماران تمام ایرانی میباشد و اسامی افراد یا پارسی است یا ترک

 

ضرورت کتاب سمک عیار براینست که نخست از کهنترین مثالهای پابرجای در داستان پردازی در زبان پارسی است و از جهاتی چون جهت عبارات و اصطلاحات و فرهنگ یک گنج بسیار ارزنده و با اهمیت است.و اگر از کتب تاریخی و یا تفاسیر سپری کنیم .کاملترین و جامعترین متون برجای مانده از قرون گذشته 6 و 8 هجریست که باقی مانده . و احترام این اثر فاخر از این مهم نیز میتواند باشد که متن و انشای ان ادیبانه نبوده و زبان رایج و را دنبال می کند.
متن سمک عیاردارای عبارات بسیاری است که یا در متون دیگر این عصر رویت نمیگردد یا اینجا در معانی اصطلاحی متفاوت و یونیک بکار میرود.
اصطلاحات بسیار و تعبیرات زیاد در این داستان زیبا وجود داشته که باید دقت گردد و از تجربه و خوانش ان فوائد زیاد میشود کسب نمود.

برای خرید کتاب سمک عیار نسخه چاپی اینجا کلیک نمایید و برای دانلود رایگان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

 

دانلود کتاب سمک عیار جلد اول

دانلود کتاب سمک عیار جلد دوم

دانلود کتاب سمک عیار جلد سوم

دانلود کتاب سمک عیار جلد چهارم

دانلود کتاب سمک عیار جلد پنجم