دانلود کتاب حاجی آقا اثر صادق هدایت

یکی دیگر از کتاب های صادق هدایت کتاب حاجی آقا است.این کتاب داستان بلندی است در مورد شخصی به نام حاجی ابوتراب که از بازاریان تهران میباشد و بسیار آدم دورو و بدی میباشد.
این داستان در زمان جنگ جهانی دوم است و اتفاقاتش در قبل و بعد از گرفتن ایران به دست متفقین روی میدهد.

کتاب حاجی آقا که داستان بلند دیگری از هدایت بعد از بوف کور است ۴ بخش داردکه در بخش اول داستان افراد مختلفی به دیدن حاجی ابوتراب میایند و در هشتی با او صحبت میکنند و در بخش دوم از زندگی حاجی ابوتراب میگوید که قبلا چکاره بوده و شغلش چیست و .....و در بخش سوم نیز مانند بخش اول دوباره حاجی آقا با مراجعه کنندگانش صحبت میکند و در بخش آخر از تصاویری که حاجی ابوتراب در بیهوشی میبیند میگوید.


صادق هدایت نویسنده ،نقاش متولد سال ۱۲۸۱در تهران است و او پس از چند خودکشی ناموفق در آخر در سال ۱۳۳۰ خودکشی کرد.

مشهورترین اثر او بوف کور است و اورامیتوان از نویسندگان بزرگ ایرانی دانست.او همچنین آثار ادبیات اروپا را هم ترجمه کرده است مانند آثار کافکا و چخوف.

او از مدرسه سن لویی فارغ التحصیل شد و به بلژیک رفت و رشته ریاضی محض خواند اما راضی نبود و به همین دلیل به فرانسه رفت و کتاب فوائد گیاه خواری را نوشت.

بسیاری از سخنوران نیز از آثار او تاثیر گرفته اند.برای خرید کتاب حاجی آقا چاپ قبل انقلاب اینجا کلیک نمایید. و برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

ی


حاجی آقا یک داستان سیاسی اجتماعی است که در غالب طنز گفته شده و هدایت لحن های گفتگوی حاجی آقا با افراد مختلف جامعه را به خوبی در این کتاب بیان گرده ،و همچنین شخصیت های داستان بسیار عامیانه سخن میگویند.این کتاب در زمان چاپش مورد استقبال حزب توده قرار گرفت و به ۱۰ زبان نیز ترجمه شده است.
بخشی از کتاب
پول، ستّارالعیوبه. اگر پول، دزدی بود می‌تونی حلالش بکنی و از شیرِ مادر حلال‌تر میشه و برای آن دنیا هم نماز و روزه و حج را میشه خرید. این دنیا و آن دنیا را هم داری!

اعتقاد و مذهب و اخلاق و این حرف‌ها همه دکانداری است. اما باید تقیه کرد چون در نظر عوام مهمه.

برای مردم اعتقاد لازمه. باید به آنها پوزه‌بند زد وگرنه اجتماع یک لانه‌ی افعی است، هر کجا دست بگذاری می‌گزند.

باید مردم مطیع و معتقد به قضا و قدر باشند تا اطمینان بشه از گُرده‌ی آنها کار کشید. چیزی که مهمه طرز غذا خوردن، سلام و تعارف و معاشرت، لاس زدن با زن مردم، رقصیدن، خنده‌های تودل برو و مخصوصا پر رویی را یاد بگیر.

فلسفه‌مان مباحثه در شکّیات و سهویات است. همه‌اش دزدی و روضه خوانی

 

دانلود کتاب حاجی آقا اثر صادق هدایت