پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

ضد خاطرات

موجود
300,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب متفرقه

کتاب ضد خاطرات اثر آندر مارلو ترجمه ابولحسن نجفی
توضیحات

کتاب ضد خاطرات اثر آندر مارلو ترجمه ابولحسن نجفی

 

گفتیم که مالرو در سال 1965 از راه دریا عازم خاور دور شد و در طی این سفر طولانی نوشتن خاطرات خود را آغاز کرد و حاصل آن دو سال بعد به صورت کتاب حاضر منتشر شد. ولی آیا انچه نوشته است خاطرات به مفهوم رایج کلمه است؟ خودش آن را ضد خاطرات می نامد و در مقدمه دلیل این نامگذاری را شرح می دهد : من این کتاب را ضد خاطرات می نامم زیرا پاسخگوی پرسشی است که خاطرات مطرح نمی کند و به پرسشهایی که خاطرات مطرح می کند پاسخ نمی دهد.
مالرو قصد ندارد که مانند روسو رازهای مگو را فاش کند یا مانند بسیاری از نویسندگان معاصر ضمیر خود را در برابر اینه ای که در آن هیچ نمی گذرد بکاوذ و زندگی خصوصیش را چون سفره ای در برابر خواننده بگسترد

 

بعد از استعفای ژنرال دوگل، مالرو به تنظیم نوشته های خود پرداخت و کتاب "ضد خاطرات" را در 1967 به انتشار رساند. ضد خاطرات اثری است که مالرو خود به آن بسیار علاقه مند بوده و کتابی بسیار پرمعنی است. در این اثر نفس تاریخ مرکزیت دارد، حامل درک و عمل است و خود آفریدگار است. نظر مالرو آن است که باید درباره تاریخ کار کرد و آن را از قوه به فعل آورد، نه آنکه نشست و تنها به سخن گفتن تاریخ گوش داد. مالرو خواسته است چون میشله تاریخ نویسی باشد که عصری را به جنب و جوش درآورد و به آن جان بخشد و جریان تاریخ را به گرد خود جمع آوری کند و خود آهنگساز و در عین حال رهبر ارکستر سمفونی تاریخ باشد. ضدخاطرات قسمت اول از "آئینه اوهام" را تشکیل داد. در 1965، مالرو که خسته و فرسوده بود، در مارسی به قصد خاور دور سوار کشتی شد. سفری برای استراحت بود که به صورت مأموریت رسمی و ملاقات با رهبران چین و هند پایان یافت. در اثنای توقف در مصر، در برابر هرم بزرگ این طرح که" ضد خاطرات" چگونه اثری باشد در مغزش جان گرفت.

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.