پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

خرید صفحه گرام و ارسال به سراسر ایران و جهان

موجود
برگشت به مجموعه: صفحه گرام,صفحه گرامافون

خرید صفحه گرام و ارسال به سراسر ایران و جهان
توضیحات

خرید صفحه گرام و ارسال به سراسر ایران و جهان

 

 لازم میدانم قبل از اینکه شما عزیزان اقدام بخرید صفحه گرام این توضیحات را بخوبی مطالعه نموده تا در انتخاب صفحه گرام خرید مطلوبی داشته باشید. نخست باید صفحه گرام را به شما شرح دهم.

صفحه گرام چیست؟

 

در اصلاح فارسی یا عامیانه  به صفحۀ وینیل یا واینیل vinyl صفحه گرامافون یا صفحه گرام گفته میشود.که یکی از قدیمی ترین آلات پخش صدا میباشد حتی با رشد بسیار زیاد تکنولوژی و در اختیار داشتن راحت و قیمت مناسب به محتوی در بیست سی سال اخیر باری دیگر این نوع قالب پخش صدا به بازار جوانان برگشته.گرچه این سبک از پخش صدا برای قدیمی ترها که با این تکنولوژی قدیمی رشد کردند میتوان زیباتر و حس نوستالژیکتر و مفهومی تر باشد. زیرا دوران خود را که جوانیست با یک قالب گذارندن اما برای دوستداران موسیقی این تکنولوزی همیشه جذاب و خاص میباشد

پس برای نسل جدید که با این دستگاه به نوعی بیگانه هستن لازم به دانستن الزاماتی هرچند مختصر هست که بتوانند در تشخیص و انتخاب صفحه مسیر درست را پیش بگیرند که به چهار عامل بستگی دارد نخست سایز و سپس جنس صفحه و رنگ و وزن که در قسمت ذیل هرکدام را توضیح خواهم داد.

سایز صفحه گرام

همانطور که عرض کردم در انتخاب صفحه نخست سایز صفحه مهم است که  از نگاه قطر آن درجه بندی میشود و قطر صفحه گرام را برحسب اینچ میشمارند.

صفحه گرام هفت اینچ که قطرشان هجده سانتی متر است  و توانایی ذخیره‌سازی و پخش ماکزیمم هشت دقیقه  در هر روی صفحه ( یک صفحه گرام شامل روی و پشت صفحه است که البته نمیتوان گفت کدام روی هست و کدام پشت) و جمعا شانزده دقیقه که با سرعت چهل و پنج دور می خواند و عموما روی هر صفحه یک یا لغایت دو آهنگ است . اما اصولا در 95 درصد تک آهنگ میباشند.

 دسته دوم صفحه گرام ده اینچ که قطرش حدودا بیست و پنج سانت میباشد که این نوع صفحه از دو نوع دیگر بسیار کمتر است و سرعتش مانند قبل فقط چهل و پنج دور نیست بلکه در سرعت سی و سه دور و هفتاد و هشت دور نیست وجود دارد که بر حسب این نوع دور محدوده ضبط موسیقی از سه دقیقه تا پانزده دقیقه میاشد.

و دسته سوم صفحه دوازده اینچ که قطرش سی سانت میباشد که با سرعت سی و سی دور و حفظ حافظه بیست و دو دقیقه ای روص صفحع میباشد یعنی هر روی صفحه...که مجموعش میشود چهل و چهار دقیقه.بنابراین بیشترین ظرفیت در صفحه سی و سه دور است که دو روی صفحه ( درست تر این است دو روی صفحه خوانده شود نه روی و پشت) 44 دقیقه میباشد.

البته دسته چهارمی نیز هست که چاپ بسیار محدود دارد که اصل تولید آن مربوط به دهه بیست تا پنجاه است که به صفحه های شانزده اینچی مشهور بود که برای پخش در رادیو رواج داشت. که این صفحات در دوران عطر طلایی رادیو بکار میرفت.

و ناگفته نماند در سال‌های اخیر ما با چاپ صفحات متفاوتی در سایزهای مختلفی با چاچ محدود با قطرهای  2، 3، 4، 5، 6، 8، 9، 10، 13، 14، 16 و 20 اینچ  روبرو بودیم. که در هرصورت جزو سری صفحه گرام میباشند.که در عکس ذیل مشاهده می کنید

vinyl

 

 جنس صفحه گرام

 

 همانگونه که در بالا شرح دادک یکی از دیگر از تنوع صفحه گرام بدلیل نوع جنس آن میباشد که شامل شبلاک و وینیل میباشد. که نخست بار در دهه بیست میلادی  صفحه گرام توسط شلاک ساخته میشد حال شلاک چیست باید عرض کنم که یک مدل صمغ میباشد که توسط پوسته تخم حشره  جنس ماده  کِریالاک گرفته میشد این نوع حشرات در درختان کشورهایی چون تایلند مالزی و اندونزی و هند زیست می کنند درختانی چون پالاش وکُنار که این صفحه گرام بدلیل جنس خشک و سخت در ایران به صفحه سنگی مشهور است و بسیار شکننده تر از دسته دوم که شرح خواهم داد .و این تعریف که صفحه سنگی از جنس سنگ است که یک تعریف غلط است بلکه صفحه سنگی از جنس شِلاک Shellac میباشد. که در این نوع جنس بسیار کم و کم شده و بیشتر تولیدات صفحه گرام از نوع دوم است که توضیح خواهم داد.

دسته دوم که میشود گفت نود پنج درصد صفحه گرام را شامل میشود صفحه از جنس وینیل میباشد که یک پلی‌وینیل کلراید یا پی‌وی‌سی2

که در این جنس صفحه دارای انعطاف بیشتری و مقاومت بیشتری نسبت به جنس قبلی بود و سالهاست که اکثر صفحه گرام از این ماده در سایزهای مختلف تولید و چاپ میشود

vinyl45

 واما دسته سوم در انتخاب صفحه گرام تعداد دور ان میباشد

اانواع دور صفحه گرام

صفحه گرام دارای سه دور میباشد چهل و پنج دور ,سی و سه دور و هفتاد و هشت دور که این میزان دور برحسب تعداد یک دوره کامل در شصت ثانیه میباشد که  به مقیاس اندازه گیریش rpm  می گویند

 

صفحه سی و سه دور  که عموما  صفحه دوازده اینچ میباشد و در موردهایی  ده اینچ که سرعت سی و سه دور بر یک دقیقه میباشد.

 

صفحه چهل و پنج دوذ که عموما تک آهنگ و هت اینچ میباشد که با سرعت چهل و پنج دور می باشد.

صفحه هفتاد و شهت دوذ که از دهه بیست میلادی تا پنجاه در اندازه ده و دوازده اینچ چاپ شدن و سرعتش هفتاد دور در دقیقه میباشد

vinylsize

و ورد دیگر وزن صفحه گرام میباشد

 

وزن صفحه گرام

وزن صفحه گرام چهل و پنج دور حدوذ چهل تا پنجاه گرم است.

وزن صفحه گرام هفتاد و هشت دور در دو نوع میباشد اگر از جنس سلاک باشد صد و ده گرم و اگر از جنس وینیل باشد صد گرم است.

و زن صفحه گرام سی و سه دور عموما بین صد و بیت تا صد و پنجاه گرم است اما در چاپ های جدید تا صد و هشتاد و حتی دویست گرم نیز تولید شده است.

و اما رنگ صفحه گرام

رنگ صفحه گرام

عزیزاتن رنگ صفحه گرام که از جنس وینیل است به رنگ اصلی سیاه است گرچه رنگ پلی‌وینیل کلراید بطور اصلی و طبیعی شفاف و بیرنگ بوده اما هنگامی که به ان کربن سیاه اضافه شده رنگ کلی آن تیره و سیاه می شود.

دلیل افزودن کربن سیاه این است که موجب مقاومت وهدایت بهتر الکترومغناطیس شده و همینطور کاهش جذب الکتریکی میشود.اما برای جذب مشتری غیر حرفه ای ها به رنگهای تولید میشود چراکه اکثر کلکسیونریهای موسیقی و صفحه بازها رنگ استاندارد آن یعنی رنگ مشکی صفحه گرام را ترجیح میدهند.

vinylcolor

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.