پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

تاریخ افشار

موجود
400,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب تاریخ

کتاب تاریخ افشار اثر میرزا رشید ادیب الشعرا
توضیحات

کتاب تاریخ افشار اثر میرزا رشید ادیب الشعرا

 

روش مولفان در چاپ این کتاب بر این بوده که اصالت اثر صد درصد محفوظ بماند ولی ناگزیر از این اقدام نیز بوده اند که حتی المقدور و در برخی موارد تا انجا که بوقایع و اتفاقات تاریخ لطمه نزند و رشته ی حوادث را نگسلد رعایت اختصار بشود.
همچنین هر آنجا که توصیحی درباره متن یا اشاره بحوادثی لازم مینمود. یا ذکر ساختمانها یا قراء یا محلهای دیگر شده که هم اکنون وجود دارد.موضوع را بطور زیر نویس یاداور شدیم و اگر تغییر شکل و نام پیدا کرده بازهم تذکر داده ایم.
این نکته نیز شایان یادآوری است که منظور از اکراد که در اکثر صفحات این کتاب نامشان بچشم میخورد عده ای از قاچاقیان و ناراضیان ایراتن و عثمانی و روسای مرزنشین آنان بوده که همواره در مرز دو کشور منتظر فرصت بوده اند که به محض احساس ضعف در دولتین ایران و عثمانی بدهات مرزی بتازند و دست بقتل و غارت زنند.
منظور این است که حساب این عده ای شرور را نباید با حساب کردان آزاده و شرافتمند ایرانیذ که همواره پاسدار راستین ملک و جانباز صدیق شاهنشاهان ایران بوده اند مخلوط کرد.

همانطور که در اواخر کتاب یاد آور شدیم کتاب تاریخ افشار ارومی در سال 1294 هجری قمری بعلت نامعلوم بپایان رسیده.چون از آن تاریخ ببعد بخصوص تا اسفند 1299 شممسی وقایع حوادث مسطور نبود لذا در جستجوی نوشته و مدرکی برآمدیم که حتی الامکان وقایع تاریخی ارومی را ادمه دهیم .خوشبختانه یک رساله ی خطی بنام شورش عبیدالله بدست امد که جریان تاریخ را از خاتمه ی تاریخ افشار میرزا رشید الی 1305 هجری قمری در برداشت این رسالع را بصورت نقل بمفهوم ضمیمه ی این تاریخ ساختیم.

 

خرید کتاب تاریخ افشار به تصحیح و اهتمام محمود رامیان و پرویز شهریار افشار

 

این بود اقداماتی که برای مزید استفاده ی خوانندگان ارجمند بعمل آوردیم.
درباره ی اهمیت این کتاب نیازی نمی بینیم مطلبی بنویسیم و بهمین اندازه اکتفا می کنیم که توجه خوانندگان را به این نکته جلب کنیم که تا کنون تاریخ افشار را جایی نخوانده است و نه دهم مندرجات کتاب مطالبی است که برای بار اول منتشر میشود.
همانطور که خواننده ضمن مطالعه ی کتاب عنایت خواهد داشت رزم آوران افشار ارومی در مدت چهار قرن که در ارومی ساکن بوده اند در حقیقت مقدمه الجیش و پیشتازان کلیه ی نبردهایی بوده اند که در مدت چهارصد سال در قلمرو شاهنشاهی ایران چه به منظور مدافعه و چه به منظور کشور گشائی انجام شده است و بجرات میتوان ادعا کرد که کلیه فتوحات شاهنشاهی ایران در این مدت حتی فتح هندوستان بدیست نادر مرهون فداکاریها و رشادت و جلادت امرا و افسران و رزم آوران دلیر و با شهامت افشار ارومی بوده است.

 

خرید کتاب تاریخ افشار اثر میرزا رشید ادیب الشعرا به تصحیح و اهتمام محمود رامیان و پرویز شهریار افشار از انتشارات شورای مرکزی جشن ملی 2500 ساله شاهنشاهی آذربایجان غربی سال 1345

 

 

افشارها (به ترکی آذربایجانی: Avşarlar)طایفه‌ای از ترک های اغوز هستند که در ایران، ترکیه و افغانستان پراکنده‌اند. مراکز اصلی سکونت آنان استانهای فارس، کرمان و خراسان است؛ اما تیره‌هایی از آنان را در استانهای آذربایجان، زنجان، قزوین، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و همدان می‌توان یافت. اَفشار یا اوشار یکی از ایل‌های ترکمان جزء گروه قومی ترک‌های آذربایجانی هستند. که در زمان شاه اسماعیل صفوی همراه با شش ایل بزرگ از آناتولی عثمانی به ایران آمدند و پایه‌های دودمان صفوی را بنیاد گذاردند. این ایل به دو شعبه بزرگ تقسیم می‌شد: یکی قاسملو و دیگری ارخلو یا قرخلو؛ نادر شاه افشار از شعبه اخیر بود. طایفه قرخلو را شاه اسماعیل از آذربایجان به خراسان کوچاند و در شمال آن سرزمین، در نواحی ابیورد و دره گز و باخرز تا حدود مرو مسکن داد؛ تا در برابر ازبکان و ترکمن‌ها مهاجم سدی باشند. تعداد بسیاری از این ایلها در زمان شاه عباس اول در ایل شاهسون ادغام گشتند. ایل افشار ترک زبانند

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.