پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

تاریخ در ترازو

موجود
300,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب تاریخ

کتاب تاریخ در ترازو اثر دکتر عبدالحسین زرین کوب
توضیحات

 کتاب تاریخ در ترازو اثر دکتر عبدالحسین زرین کوب چاپ اول

 

 

باری مفهوم وسیع تاریخگرایی خود موجب پیدایش یک رشته عقاید در مسایل مربوط به فسفه شد و در فهم و تفسیر تاریخ چنان اهمیتی یافت که فریدریش ماینکه در طی کتابی مفصل بنام پیدایش تاریخگرایی که در باب این مکتب نوشت آن را در دیف فکر اصلاح مذهب و در واقع در دنبال آن بمثابه دومین بهره عمده یی شمرد که فرهنگ المانی به جهان هدیه کرده است و بلکه عالیترین اندیشه یی شمرد که فکر انسان تا کنون درباب فهم امور انسانی بدان نایل امده است.
در مفهوم وسیع کلمه تاریخگرایی عبارتست از قول به اینکه هرچه مورد تصور و شناخت انسان هست باید همواره چون حاصل بالفعل یک رشته مستمر توسعه و تکامل تلقی شود که ان رشته را باید در تاریخ و گذشته ان امر دنبال کرد.
با توجه به اینکه تاریخ درین مفهوم عبارتست از شناخت مراحل و احوالمتوسط که در طی زمان تدریجا برای انچه موضوع علم است تحقق یافته باشد ارزیابی درست هرچیز از دیدگاه مورخ فقط وقتی ممکن است که موقع و محل ان چیز در جریان سیرتکامل و در رشته تحولی که وضع فعلی ان چیز فقط یک مرحله از دگرگونی انست بررسی شود.

 

خرید کتاب تاریخ در ترازو

 

کتاب تاریخ در ترازو تاریخ‌نگری و تاریخ‌نگاری» اثر عبدالحسین زرین‌کوب به نوشته انتشارات امیرکبیر به چاپ چهاردهم رسیده است. مولف در این کتاب به دو شعبه اصلی فلسفه تاریخ یعنی فلسفه نظری و فلسفه انتقادی پرداخته است.

مؤلف طرح موضوع تاریخ را با پرسش از فایده و تعیین قلمروهای مطالعه و ابزارهایی که در آن به کارگرفته می‏شود آغاز کرده و ضمن بیان دیدگاه‌های مختلف مورخان گوناگونی سبک‏ها و موضوعات تاریخ را تشریح می‏کند و برای اینکار از مشهورترین وقایع تاریخی و اقوال معروف بزرگان بهره می‏گیرد. در فصول پایانی مولف به مسایل مربوط به نقد و نقادی و شناخت منابع وارد شده و زوایای این امر را گشوده است. این اثر را می‌توان در زمره نخستین آثاری دانست که مولف در آن به دو شعبه اصلی فلسفه تاریخ یعنی فلسفه نظری و فلسفه انتقادی پرداخته است. در این کتاب زرین‌کوب برای یک مورخ ویژگی‌هایی ارایه کرده است، احاطه و تسلط تام بر منابع و مآخذ اصلی موضوع، اشراف و آگاهی بر حدود پیشرفت تحقیقات پیشین راجع به موضوع، قوه استنباط درست و آزادگی از سخت‌گیری و سهل‌انگاری، دقت و احتیاط عالمانه در بررسی اسناد و در تحلیل و تفسیر معقول و منطقی آنها برخی ویژگی‌های مورخ است.

 

 

خرید کتاب تاریخ در ترازو اثر دکتر عبدالحسین زرین کوب چاپ اول انتشارات امیرکبیر بدون سانسور

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.