پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

سفرنامه پولاک

موجود
400,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب تاریخ

کتاب سفرنامه پولاک اثر یاکوب ادوارد پولاک
توضیحات

کتاب سفرنامه پولاک اثر یاکوب ادوارد پولاک ترجمه کیکاووس جهانداری

 

 ایران فعلی به آن اندازه بزرگ نیست که روزگاری شاه به کوروش جوان می گفت: قلمرو سلطنت پدران من از جنوب تا آن نواحی گسترده است که حرارت آنجا را غیر مسکون کرده است.

و از جانب شمال تا سرزمین هایی است که یخبندان همه جارا فسرده است.آنچه در این بین قر دارد مقهور ساتراپهخا.دوستان و یاران برادر من است.اما مع هذا ایرانیان بدان می بالند که کشورشان همه نوع آب و هوایی را در بر می گیرد.از گرم استوایی تا یخبندان شمالی و این مطلب در جمله ایران هفت اقلیم دارد.بیان می شود.
از آنجا که این نجد از اطراف با کوهای بلند احاطه شده این امکان بوجود آمده است که بتوان پس از صرف ساعتهای معدودی از سرزمین گرمی که در آن خرما می روید به ارتفاعاتی رسید که در پرتگاهای آن همواره برف وجود دارد یا می توان به دره هایی که فقط پای چادر نشینان در ماهای تابستان ممکن است بدانجا برسد و بس.
بیابانها و صحرای ایران به افریقا می ماند و قسمتهای کم ارتفاع آن در ساحل خزر از نظر قدرت بار آوری و تنوع نباتات به سرزمین حاصلخیز هندوستان شبیه است. بعضی از دره های دلکش ایران از نظر زیبایی از کشمیر که این همه در وصفش سخن گفته اند سبق می برد.در حالی که خوزستان و لار آدمی را به یاد عربستان می اندازد.
از برکت این خصوصیات است که ایران در محدوده خود تمام محصولات جنوبی و شمالی را از خرما و موز تا گیاهانی که در سرما و یخ همیشگی می رویند یکجا جمع کرده است.

خرید کتاب سفرنامه پولاک

 

و به عبارت بهتر می تواند بکند. این کشور که از نظر جنگل فقیر است باز در ولایات ساحلی خزر دارای اقاقی.بلوط.آلش.انواع سرو و غیره است. انهم با عظمتی کم نظیر که می تواند چوب لازم را برای کشتی سلزیهای بزرگ تامین کند. به همیتن ترتیب هم ذخائر غیر قابل تخمین زغال و آهن و مس آن در انتظار روزی مانده اند که استخراج شوند و صنایع عظیمی را پایه گذارند و پشتکار و هنرمندی کارگر ایرانی را به منصه بروز برسانند

خرید کتاب سفرنامه پولاک اثر یاکوب ادوارد پولاک ترجمه کیکاووس جهانداری چاپ اول انتشارات خوارزمی

این کتاب شامل خاطرات مولف كتاب از 9سال زندگي در ايران ما بین سالهاي 18510تا1860م دكتر پولاك در سال 1272قمري پس ازمرگ كلوكه و پیش از دكتر طولوزان طبيب مخصوص ناصرالدين شاه بود پولاك علا وه بر اين كتاب مقالات و رساله هاي مفيد ديگري درباره ايران دارد مطالب سفرنامه شامل موارد زير ميباشد بخش اول : تعدادنفوس تبار صنوف خانه ها شهر ها غذاها و طرز تهيه آنها لباس و سلاح زندگي خانوادگي نوكران و غلامان تربيت دين و قانون بخش دوم : حكومت و دربار امنيت عمومي دامداري و كشاورزي صنعت و تجارت

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.