پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

سیاحت درویشی دروغین در خانات آسیای میانه

موجود
500,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب تاریخ

کتاب سیاحت درویشی دروغین در خانات آسیای میانه اثر آرمینیوس وامبری
توضیحات

کتاب سیاحت درویشی دروغین در خانات آسیای میانه اثر آرمینیوس وامبری

 

مجموعه خاطرات و مطالعات ارمینیوس وامبری خاورشناس مجار است. وامبری در آغاز جوانی علاقه شدیدی به مطالعه زبان شناسی داشت و منظور او از این مطالعه یافتن ریشه زبان مادری خویش و شناختن خصوصیات آن بود.پس به تحقیق در ادبیات شرقی و غربی خاصه بفرا گرفتن زبان ولهجه های شرقی همت گماشت.

و در ضمن این پژوهش برخورد با اینکه زبان مجار ممکن است بازبانهای تاتاری خویشاوندی داشته باشد.
این فرضیه اورا بر آن داشت تا در خاور زمین بمسارت پردازد و از نزدیک زبانهای مختلف مردم این سرزمین را مورد مطالعه قرار دهد.
بدین منظور در اواسط قرن نوزدهم بقسطنطنیه رهسپار شد .

و پس از چندین سال اقامت در بلاد ترک زبان و بازدید مدارس و کتابخانه های اسلامی بصوب خاورمیانه عزیمت کرد و با نام مستعار رشید افندی و لباس مبدل به سیاحت شهرهای مختلف بین راه پرداخت.

نخست به ایران امد و از انجا بسوی خانات اسیای میانه رهسپار گردید. در این سفر علمی وامبری با مشکلات و خطر زیادی مواجه شد ولی هر بار با دلیری و شکیبایی بر دشواری پیروز گردید و جان بسلامت بدر برد.

 در این سفر وامبری به تحقیق فرضیه خود در باب زبان شناسی اکتفا نکرد و اطلاعات اجتماعی و سیاسی و جغرافیایی و امار گرانبهایی راجع به نقاط مختلف این قسمت از اسیا بدست اورد و عادات و رسوم و خلق و خوی نژآدهای مختلف این بلاد را بدقت مورد مشاهده قرار دادو
کتابی که اینک ترجمه آن به نظر خوانندگان گرامی میرسد در واقع حاصل این سفر دور و دراز و خطرناک است و در ان وامبری مطالعات خود را به نحو دلنشینی برشته تحریر دراورده است.
این کتاب شامل دو بخش است.

در بخش اول نویسنده بشرح مسافرت خود از طهران به سمرقند و از سمرقند بطهران پرداخته و بدون انکه از ارزش علمی و تاریخی ان بکاهد انرا بصورت داستان دل انگیزی در اورده است بطوریکه انسان از خواندن ان احساس خستگی و ملال نمیکند.در این بخش مولف درباره وضع شهرها و دهات بین راه بحث میکند و اخلاق و عادات و زبان و لهجه های مختلف ساکنان انرا نشان میدهد و از اغاز تا پایان ان همه جا خواننده را با نکات تازه و مطالبی جالبی روبرو میسازد

 در بخش دوم کتاب مولف به جغرافیا و امار و تشربح اوضاع اجتماعی و سیاسی شهرهای مختلف اسیای میانه میپردازد و هرست جالبی از نام شهرها و راه های عبور و مرور بین انها را بدست میدهد.
در اینجا باید این نکته را یاد اور شد که تلفط نام دهات که در این کتاب امده درست نیست.

من نیز به اطلاع مختصری که از اوضاع جغرافیایی خانات اسیای میانه داشتم توانستم تلفطظ صحیح انها را در اختیار خوانندگان عزیز بگذارم .لکن امیدوارم در اینده با راهنمایی اهل فن بتوانم این نقیصه را مرتفع سازم

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.