پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

جشن های آتش

موجود
400,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب رمان

کتاب جشنهای آتش اثر هاشم رضی
توضیحات

کتاب جشن های آتش : جشن سده، چهارشنبه سوری، آذرگان، شهریورگان اثر هاشم رضی

 

این کتاب بخشی از مجموعه گاه شماری و جشن های ایران باستان که به شکل جداگانه نیز چاپ و دسترس علاقه مندان قرار گرفته کتاب اصلی در ده بخش تدوین و تحت عنوان فوق چاپ شده که بخش نخست آن درباره گاه شماری چگونگی تقویم و روز و ماه و سال و تاریخ ایران از آغاز تا دوران حال است.
ر بخش های دوم و سوم درباره گاهنبارها و سال شماری و بنیان جشن و سرور و فلسفه ان بحث میشود.
برای همه کسانی که مایلند از همه جشن ها و وجه تسمیه و علت وجودی و اشکال و مراسم و شیوه های برگزاری شان در ایران اگاهی یابند مطالعه ان توصیه میشود.
اما در هنگام های معین و ایامی که مقارن با جشن های ویژه چون نوروز.فرودگ.تیرگان یا اب پاشان و مهرگان و یلدا .سده و چهارشنبه سوری می شود به مناسبت های گوناگون بسیاری هستند که بران می شوند تا ضرورتا جنشی وِزه را مطالعه کنند. بدین سب سازمان انتشارات فروهر بر ان شد تا چند مبحث از کتاب یاد شده را که دربردارنده جشن های بزرگ هستند جداگانه نیز به چاپ رساند که به ترتیب عبارتند از فروردگان-فرودگ.نوروز-مهرگان و یلدا-جشن های آتش شامل چهارشنبه سوری.سده و ...
البته باید خوانندگان توجه داشته باشند که شماره صفحه ها در این جزوه ها تاریخ همان کتاب اصلی است و دئباره شماره گذاری نشده و شماره ها درست و مسلسل اsj.

 

 

خرید کتاب جشنهای آتش اثر هاشم رضی

 

جشن مهرگان ، چله ، شب يلدا ، جشن سده ، پنجه ، چهارشنبه سوري برخي از جشن هاي ايراني با آتش پيوند دارند و برخي با آب. از ميان جشن هاي منسوب به آتش،‌ مهرگان، چله، شب يلدا، جشن سده، پنجه و چهارشنبه سوري از همه مشهورترند. كتاب «جشن هاي آتش» كه پژوهشي درباره جشن هاي منسوب به آتش در جهان و مراسم و آيين هاي سنتي آنها ميان زرتشتيان ايران و پارسيان هند است. مولف در پيشگفتار شرح داده است كه قبلا در كتاب «نوروز، سوابق تاريخي تا به امروز» درباره گاه شماري و جشن هاي ايران باستان توضيح داده است،‌ اما درخواست بسياري از علاقه مندان به تاريخ و فرهنگ ايران زمين و نيز دانشجويان رشته هاي مرتبط، وي را بر آن داشته است كتاب كوچك تر و كم حجم تري را صرفا بر پايه پرداختن به جشن هاي ايراني منتشر كند. نويسنده اين كتاب را از جشن مهرگان آغاز مي كند و با جشن تيرگان به پايان مي‌رساند. در اين ميان گزارش‌هايي درباره برگزاري مهرگان ميان زرتشتيان كرمان و يزد، مهرگان در دوره اسلامي و در دوران خلافت عباسيان، جشن سده و گذشتن سياوش از آتش، جشن هاي آتش ميان ارامنه و جشن هاي آذرگان و ارديبهشت‌گان از مطالب خواندني كتاب هستند.

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.