پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

روز اول قبر

موجود
300,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب رمان

کتاب روز اول قبر اثر صادق چوبک
توضیحات

کتاب روز اول قبر اثر صادق چوبک


صادق چوبک از آن دست نویسندگانی بود که نه در پی نصیحت دادن و پند دادن به  مردم بود و نه در پی اصلاح جامعه. او از قسمتی از جامعه  می‌نوشت که بطن و لایه زیرین جامعه را تشکیل داده بود .

به همین دلیل در زمان خود آن چنان که باید و شاید شناخته نشد و کار هایش به اندازه ای که لایقش بود جدی  گرفته نشد. او با جدیت تمام سعی داشت تا واقعیت زندگی را به انسان زمان خویش  و آینده  نشان دهد . افسوس که او هم مانند بسیاری از نویسندگان هم عصرش چون بزرگ علوی. هدایت .جمالزاده و... آنچنان که باید درک  نشد .

هنر چوبک در داستان نویسی و خلق فضا به قدری زیاد است که هنگام خواندن آن ها انگار خودمان در گوشه از فضا و موقعیت داستان حضور داریم و اتفاقات داستان را به عینه می‌بینیم . چوبک با نام کامل محمد صادق چوبین در سال ۱۲۹۵ در بوشهر به دنیا آمد ‌. شهری که دستمایه اصلی بسیاری از داستان های چوبک بود .

پدر او از بازاریان  و تاجر مسلک بود ‌.اما چوبک به راه پدر نرفت . او ادبیات را انتخاب کرد‌.  او در داستان هایش به واقع یک رئالیست به تمام معنا بود . چهره ای که از انسان بدبخت و فقیر در اکثر داستان هایش نشان می‌دهد.

نمادی از جامعه ای شکست خورده و فقیر است . کتاب روز اول قبر که به پسرش روزبه تقدیم کرده است ‌. نیز از آن جمله است .

او  در داستان هایش با به تصویر  کشیدن انسانی که دچار بدبختی انزوا و شکست شده نشان می‌دهد که این انسان به جایی که تلاش کند تا از منجلابی که در آن دست پا می‌زند بیرون بیاید .بیشتر در آن فرو می‌رود. کتاب روز اول قبر شامل ده داستان کوتاه و یک نمایش نامه است .

 

خرید کتاب روز اول قبر

 

چوبک در نمایشنامه نویسی نیز دستی ظریف داشت و نمایشنامه هایی چون توپ لاستیکی در کتاب انتری که لوطیش مرده بود، هفخط در کتاب روز اول قبر و.... از کار های اوست .

اغراق نیست که بگوییم که چوبک تحت تاثیر رفیق دیرینه خود و حتی به تعبیر خودش استاد خود صادق هدایت بوده است . سبک کتاب های صادق هدایت و علی‌الخصوص کتاب بوف کور در داستان های چوبک  و رمان شاهکارش سنگ صبور نمود زیادی دارد .

اکثر منتقدان به صادق چوبک خرده می‌گرفتند که چرا داستان هایش خشن و پر از بد بیراه است باید در جواب گفت که نمی‌شود قسمتی از یک جامعه را به تصویر کشید که پر از فساد و بدبختی و بد بیاری است و از آن طرف دردهان آن ها جملات گل و بلبل گذاشت.

هنر چوبک در خلق و پردازش شخصیت این بود که هر شخصی که در داستان ها ی او حضور دارد به سبک خود و به شیوه خود گفتار می‌کند بچه بچگانه حرف می‌زند زن زنانه فکر وعمل  می‌کند ‌ و.......

نسخه عرضه شده از مجموعه داستان روز اول قبر نسخه کامل و سانسور نشده چاپ امریکاست.این مجموعه داستان در خارج از کشور چاپ شده است و جلد کتاب شومیز و در اندازه رقعی میباشد.البته نسخه چاپ قبل انقلاب ایران و نسخه بعد انقلاب داخل کشورم موجود است که هر کدام را تمایل داشتید می توانید خرید نمایید

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.