پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

بعد از عروسی چه گذشت

موجود
400,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب رمان

کتاب بعد از عروسی چه گذشت اثر رضا براهنی
توضیحات

کتاب بعد از عروسی چه گذشت اثر رضا براهنی

 

بیرون در بیرجندیه با دست راست از جیب شلوار نظامی اش چشم بند را در آورد و زد به چشم رحمت.رحمت اول کورمال کورمال و دستپاچه و بعد به اهنگ قدمهای نسبتا سریع بیذجندیه براه افتاد.

می دانست که زنش پذیرفته است که طلاق بهترین راه است. تازه داشت عاشق زنش می شد که مجبور شده بود از او جدا شود.

رحمت فهمیده بود که ادم اول عاشق می شود بعد عشق ناگهان فروکش می کند و اگر سلیقه ها و خلق و خوهای طرفین باهم سازگار بود عشق دوباره بر می گردد و همه چیز را در دلنشین و شیرین می کند.پیش از دستگیری دقیقا در یک خمچون وضعی با زنش قرار داشت.
در سه چهار هفته اول ملاقات با زنش احساس کرده بود که عاشق شده. ناگهان لبخند می زد در اینه خود را نگاه می کرد لباس مرتب تر می پوشید خود را تمیز نگه می داشت.

و نسبت به هر قسمت تنش که زهره دست زده بود احساس کنجکاوی می کرد.عشق اورا نسبت به تنش کنجکاو کرده بود.

پیش از انکه زهره را ببیند مثل این بود که اصلا چشم نداشت. زهره به او گفته بود که چشمهای او عجیب در او اثر گذاشت و او اول عاشق چشمهای او شد و بعد عاشق جاهای دیگر.
رحمت به چشمخایش پس از این حرفهای زهره طوری نگاه می کرد که انگار چشمهای سبزش متعلق به یک ادم دیگر است.

و یا اصلا متعلق بصورت ادمها نیست.بلکه چیزی است عتیقه که اول در طول سی و چهار چنج سال قدرش شناخته نشده و حالا به دست یک عتیقه شناس استاد کشف شده راز و رمزش خوانده شده است

رمان معروف بعد از عروسی چه گذشت” سرگذشت براهنی از رحمت شهیر دبیر ساده‌ای است که شش هفت ماه بعد از عروسی‌اش در محل کار به علت فشاری که یک آن بر او وارد می‌شود، به شخص اول کشور یعنی شاه فحش می‌دهد و با خبرچینی همکار معلمش مغانی راهی زندان ساواک می‌شود. نویسنده داستان را با زاویه دید دانای کل محدود به ذهن رحمت روایت می‌کند که بهترین انتخاب برای روایت خشک و خونسردانه زندانی در بند ساواک است. با اینکه روایت براهنی در “بعد از عروسی چه گذشت” حدفاصل یک صبح تا شب رحمت شهیر در زندان است؛ ولی به جرأت می‌توان گفت براهنی در پردازش موقعیت و داستان موفق عمل کرده و حتی توانسته با کمترین زیاده‌گویی و اطاله کلام، اضطراب و پریشانی رحمت دبیر زندانی را برای خواننده ترسیم کند؛ که جمله ابتدای کتاب از میکل آنژ در باب تراش مجسمه هم به خاطر این ویژگی داستان آورده شده است.
یکی از نکات قوت داستان تعادل بین تخیل و ذهنیت رحمت و داستان‌گویی خارجی است که در آخرین اثر داستانی براهنی برقرار شده. چرا که در بسیاری از آثار داستان‌نویسان، همین عدم تناسب و تعادل بین ذهنیت شخصیت و اتفاقات خارجی باعث اخلال در اثر و خسته‌کننده‌بودن آن برای مخاطب می‌شود که براهنی به درستی توانسته روایتش را از این گرداب سالم به مقصد برساند. البته این موفقیت را می‌توان مرتبط به تسلط بالای براهنی بر مباحث تئوریک ادبیات داستانی دانست که در بین ذهنیت مشوش و مضطرب رحمت و داستان‌گویی خارجی دوام آورده است.

 

 

خرید کتاب بعد از عروسی چه گذشت اثر رضا براهنی چاپ اول هزار سیصد و شصت و یک نشر نو

 

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.