پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

تهوع

موجود
150,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب رمان

کتاب تهوع اثر ژان پل سارتر
توضیحات

کتاب تهوع اولین نگارش ژان پل سارتر، فیلسوف و نویسنده و نمایش نامه نویس هستی گرای فرانسوی است.

این کتاب با مضمونی فلسفی، در قالب یک داستان بیان می شود. سارتر که از فیلسوفان بسیار محبوب در قرن بیستم بود، یکی از بهترین نوشته های خود را، اولین اثر خود، رمان تهوع معرفی می کند و آن را همواره از بهترین آثار خود می داند. سارتر با آفرینش این نوشته بی نظیرش، موفق به دریافت جایزه نوبل ادبی شد.


کتاب تهوع شخصیت اول خود را مورخ و محققی به نام آنتوان روکانتن معرفی می کند که برای جمع آوری و جستجوی اطلاعات درباره یکی از اشراف زادگان فرانسوی، در بندری به نام بوویل به مدت سه سال زندگی کرده و تحت شرایطی که قرار می گیرد در می یابد که نسبت به اشیاء احساس نامطلوبی دارد و در او، این حس نامطلوب به شکل تهوع خود را آشکار می کند. با ایجاد شرایط گوناگون و تحمل این حس در همه شرایط، دچار رعب از اشیا می شود.


ژان پل سارتر با خلق انسانی که به نوعی در جدال با خود و اشیاست، موقعیت های مختلف و همچنین اشیا را در تضاد با شناسایی و تعریفش از خود و آزادی عقلانی اش می بیند.

او در تهوع، انسان را با خود به اعماق پوچی می برد و درست در زمانی که خواننده خفگی را با تمام وجود حس می کند، در آن تاریکی های پوچی روزنه ای را به نمایش می گذارد و راه امیدی باز می کند تا شخص خواننده به تمام سوالاتی که احاطه اش کردند پاسخی راسخ دهد و در این نوشته عالیقدر سعی در پاسخ دادن به اصلی ترین سوال خود را می کند که ما چرا وجود داریم؟


در پشت جلد کتاب شرح مختصر و مفیدی را می خوانیم:


آنتوان روکانتن، قهرمان رمان تهوع، تک و تنها در شهر بوویل زندگی می کند. هرچند دست اندر کار پژوهشی تاریخی است، باری دلمشغولی عمده اش وجود است. وجودی که او به آن می اندیشد. وجود در ساحت متافیزیکی اش نیست بلکه وجود در ساحت اینجهانی و جلوه گر در موقعیت های اجتماعی فرد آدمی و روابط وی با دیگر افراد جامعه است. دو چیز روکانتن را می آزرد، یکی آنکه این وجود، در ذات خود ناواجب و ناعقلانی است و دیگر آنکه پیرامون او را جماعتی رجاله با احساساتی دروغین و اندیشه های کلیشه ای فرا گرفته اند.

برخورد با این وجود ناعقلانی در انبوه جزئیات مبتذلش، گونه ای بیزاری و دل آشوبه و تهوع در روکانتن پدید می آورد. روکانتن به تجربه پی برده است که موسیقی حالت تهوع را در او می زداید و احساس بسط و خوشی به او می دهد. بفرجام، پس از سیر و سلوکی دردناک، در می یابد که پس از رهیدن از چنبره هستی مهمل و ناموجهش باید ارزش هایی برای خودش بیافریند. و برخورد وجودی ویژه ای اختیار کند.

او به ادبیات دل می نهد و در این عرصه، رمان نویسی را به وجه خاص برمی گزیند. به این سان امیدوار است که معنایی ارزشمند به زندگی بی معنای پیشینش بدهد.


رمان تهوع که در زمره آثار برتر ژان پل سارتر اس، پیشاپیش همه درونمایه های فلسفه او را در بر دارد و براستی یکی از پر ارج ترین نوشته های ادبی روزگار ماست.


سارتر که یکی از نویسندگان در عقاید اگزیستانسیالیسمی یا همان هستی گرایی است، در این رمان خود نیز اندیشه هایش را در اختیار خوانندگانش قرار می دهد و به آن اشاره دارد که، انسان زمانی واقعا وجود دارد که خود به زندگیش معنا دهد و به روشنی معنای اختیار در انسان را نمایان می سازد.

جملاتی از کتاب تهوع:
بنای دوست داشتن کسی را گذاشتن، کار بزرگی است؛ باید نیرو ، کنجکاوی و نابینایی داشت.
من که توانایی آن را نداشته ام که گذشته خودم را نگه دارم، چطور می توانم به نجات دادن گذشته دیگری امید داشته باشم؟

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.