پشتیبانی از ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب :  ۰۹۱۲۵۳۴۳۶۴۴

شب یک شب دو

موجود
400,000 تومان
برگشت به مجموعه: کتاب رمان

کتاب شب یک شب دو اثر بهمن فرسی
توضیحات

کتاب شب یک شب دو اثر بهمن فرسی

پیرامون کتاب شب یک شب دو اثر بهمن فرسی می بایست مطلبی بنویسم . و همواره برای نوشتن مطلب راجع به کتاب های داخل سایت سعی می کنم که نقدها و اطلاعات مفیدی پیرامون آن اثر موجود است را گردآوری و ویرایش کنم.اما رمان شب یک شب دو برای من حس دیگری دارد. من دها هزار کتاب را داخل سایت آپلود و معرفی نمودم.اما کتاب شب یک شب دو بهمن فرسی یک خاطره زیباست.

حدود سال هزار سیصد هشتاد و هفت بود که من مغازه دو متری استجاری در انقلاب داشتم.و کتابهای قدیمی مثل الان اما در حدود پانصد جلد فعالیت میکردم.و از انجا که به رشته نمایش علاقه زیاد داشتم در میان کتابفروشها بعنوان کسی که تخصصی کار نمایشنامه و سینما می کند قدری شناخته شده بودم.و از انجا که عموی خودم پیشکسوت خودم در همان پاساژ بود و مدرس دانشگاه هنر رشته نمایش بود و من سالها شاگردی اورا کرده بودم.بخوبی ادبیات نمایشی و نویسندگان و تاثیرگذاران تیاتر ایران و جهان را می شناختم.و بدلیل اینکه توانای مالی زیادی نداشتم که حتی از کتابخانه های شخصی تغذیه شوم .به همکارها سر میزدم و کتابهای نمایشی که ایشان از کتابخانه های شخصی مردم خریداری می نمودن دست چین وبرای مغازه خودم خرید می نمودم.خوب من با بهمن فرسی نمایشنامه نویس بسیار خوب اشنا بودم و از انجا که خودم علاقه شدید به سبک عبث نما داشتم با نمایش نامه نویسان بزرگی چون بکت و ژان ژنه و ادوارد البی و غیره اشنا بودم. و در میان درام نویسان ایرانی بلاشک طبع من بهمن فرسی بود بخصوص که نمایشنامه گلدانش را بسیار دوست داشتم و با کارهای دیگر نمایشیش چون چوب زیر بغل و موش و دیگر کتابهای بهمن فرسی بخوبی آشنا بودم و هنوز نشر قطره مجموعه آثار نویسنده را بچاپ نرسانده و کتب ایشان بسیار نایاب و همان زمان گران بود.

 

خرید کتاب شب یک شب دو

باری روزی که در پی کتابی بودم روبروی دانشگاه وارد خیابان اردیبهشت شده و به سمت کتابفروشی میرفتم  که تقاطع اول وجود داشت.خیلی اتفاقی چشم کلمه بهمن فرسی را دید در یک جعبه جلوی درب دکان کتاب.ترمزم مرا نگه داشت و بی درنگ به سمت جعبه رفتم.قبل از آن کتاب شبک یک شب دو را دیده بودم کتاب خیلی کمی بود.و به ندرت پیدا میشد.عجیب بود در جعبه پنج عدد کنار هم در میان کتابهای 800 تومنی انهم در زمینه کتاب های حقوقی قرار گرفته بود.با خوشحالی وارد مغازه شدم.ایشان از قدیمیهای کتب حقوقی بودند. اسم نمی گویم که شاید درست نباشد. به ایشان گفتم من این تعداد را میخواهم. ایا بازم دارید؟رفت پشت مغازه و پنج عدد دیگر اورد. من حول شدم گفتم بیشتر بیشتر.خنندید و گفت چقدر بیشتر. شاخ دراورده بودم کتابفروشی حقوقی چه ربطی به رمان نایاب شب یک شب دو داشت؟گویی فکرم بلند بود ایشان پاسخ داد من ناشر کتاب بودم.انتشارات پنجاه و یک که پیش از انقلاب در زمینه ادبی و هنری فعالیت داشت.

خوشحال و قدری شوک گفتم بازم دارید...گفت 900 جلد.داشتم دیوانه میشدم کلا این کتاب یک نوبت چاپ شده بود در سال 1353 چطور 900 جلدش در انبار خاک خورد انهم 44 سال. قلبم ...واییییی

گفتم همش میخوام ...خدایا این کتاب بی نظیر نیم قرن داره خاک میخوره.و تنها تو بازار کپیش که دست مردم میرسه....گفت تخفیف نمیدما.گفتم حله. رفتیم انبارش که دور از مغازهش نبود و وقتی کتابهای بیچاره رو دیدم یه گوشه روهم ریخته شده بود و یه تعدادشون خراب شده بود میخواستم گلوی ناشرش بجوم.اما گفتم مال من

گفت خراب سالم یه قیمت.انگار که هیجان من وسوسش کرده بود.انگار شکش برده بود یک گنج.که درستم میگفت. حالا خنده تون شاید بگیره من 900 هزار تومن نداشتم.باور می کنید؟با بدبختی جور کردم و خریدم اوردم مغازه م .و شروع کردم به ترمیم کتابها و دونه دونه با قیمت مناسب به علاقه مندان میفروختم دونه ای 2500 تومن. در حالی که کپیش بچه ها 4000 تومن میفروختم. تا اینکه طی چهار ماه قرارداد اجاره م تموم شد و مالک گفت باید 2 میلیون رو پول پیشت بزاری. باور میکنید سال 88 من 2 میلیون نداشتم. و تنها سرمایه م که رند بود همین 750 تا باقی مانده بود. که همرو ناگزیر دادم یک کتابفروش تو مشهد به ارزش دو میلیون داره گریه م میگیره. چون خیلی دوسشون داشتم. اما مغازه رو باید نگه میداشتم. و خوشحال بودم که اون کتابفروش حداقل دست مردم میرسه و این اقا فروخت نه 4 تومن نه 5 تومن همون سال جلدی 30 تومن یعنی 300هزار تومن الان....و من فقط می شنیدم.و حتی خودم دیگه نداشتم.

الان ده سال گذشت من صاحب چندتا دفترم. الان میلیارد جنس دارم. کلی کتاب اما باور میکنید نسخه افستش باید بفروشم  و خیلی دلم میسوزه . درست افستش خیلی خوب ولی یاد اون 900 جلد . ولی در کل خوشحالم. چون من این کتابهارو نجات دادم. چون باعث شد بهمن فرسی بیشتر تو چشم بیاد که هنوز معتقد نسبت به این بزرگ مرد کم لطفی شده....خوشحالم که تو سایتم راجع به این شاه اثر می نویسم.و اگر گرون میدم چون گرون بدستش اوردن

و در یک کلام شب یک شب دو یک رمان مدرن بینظر که هیچ وقت به حق نرسید و تحسینی که باید میشد رو ندید و به نطرم این شاهکار یک قرن جلوتر از زمان خودش که حتی با گذشت نیم قرن هنوز هضمش برای خیلیها مشگل. و به باور من نخسنین رمان ایرانیست که که قداست تن را در عشق معیار گزاری می کند.شکل گزارش روایتی در نامه است و بازگو کردن لحظلاتی در خاطره که معشوق را با فعل زمان حال روایت می‌کند و بسیار تازه و زنده است.

نظرات

برای این محصول هنوز نظری ارسال نشده است.